אבחון שרירי הגפיים באמצעות קינזולוגיה יישומית וטיפול תואם

בס"ד
 
חשיבות האבחון המוקדם והמדויק בטיפול אלטרנטיבי לכאבי מפרקים ושרירים
 
מבוא
 
ברפואה המשלימה מתיחסים לבעיה/לסימפטום כמעין קטר עם קרונות כמכלול שלם שאם יש בעיה בקטר או באחד הקרונות יש בעיה לגוף לתפקד באופן שוטף ומלא ועלינו העוסקים בכך לפתור מיידית בקרון הפגוע בכדי שלא יגרור עימו קרונות נוספים לבעיה וכן באותה עת לאבחן, לטפל ולשקם את מקור הבעיה.
יתכן כי מקור הבעיה של מטופל עם בעיה אורטופדית היא נפשית או אמוציונאלית, ועל כן יש לטפל במגע באזור הכואב ולאחר מכן לטפל בבעיה הנפשית ויתכן להפך. לדוגמה, יתכן שהכתף כואבת ולמעשה מקור הכאב נמצא בכלל בזוקפי הגב, אך לרוב הכאב נובע גם ממתח ולחץ נפשי וחרדות.
הרפואה המשלימה, להבדיל מהמערבית, מתייחסת לגוף כיחידה אחת ולא כחלקים נפרדים.


שרירי הירך

שרירים רבים מניעים את מפרק הירך. המניעים העיקריים הם:
  • כפיפה - שריר הכסל והמותניים, השריר מותח המחתלה הרחבה ושריר הירך הישר.
  • פשיטה - שריר העכוז הגדול, השריר החצי קרומי, השריר החצי גידי ושריר הירך הדו ראשי.
  • הרחקה - שריר העכוז האמצעי ושריר העכוז הקטן.
  • קירוב - השריר המקרב הגדול, השריר המקרב הארוך והשריר המקרב הקצר.
  • סיבוב פנימי – שריר מחתלת הירך ושרירי העכוז האמצעי והקטן.
  • סיבוב חיצוני - השריר הסותם החיצון, השריר הסותם הפנימי, שריר התאומים העליון, שריר התאומים התחתון ושריר הירך המרובע.
 
מקרבי הירך (אדוקטורים)

מקרבי ומרחיקי הירך הם קבוצות שרירים הנמצאות בחלק הפנימי של הירך, התורמות ליציבה ולייצוב עצם הירך ומפרק הירך ומשמשות כשרירי עזר בהליכה.
 
בדיקת צעד לשרירים המקרבים (אדוקטורים)

המטופל שוכב על הגב, ידו נמצאת במנח של 45 מעלות מהמיטה והרגל הנגדית מונחת על המיטה. המטפל דוחף את הרגל והיד הנגדית החוצה. אם אחד הצדדים חלש עוברים לכף הרגל הנגדית ולוחצים בנקודת הדיקור BL65. חוזרים על אותה בדיקה בצד השני.
 
בדיקת צעד לשרירים המרחיקים (אבדקטורים)

המטופל שוכב על הגב, ידו נמצאת כ45 מעלות מהמיטה ורגל נגדית על המיטה, המטפל דוחף את הרגל והיד הנגדית פנימה. אם אחד הצדדים חלש עוברים אל כף הרגל הנגדית ולוחצים בנקודת הדיקור ST44. חוזרים על אותה בדיקה בצד השני.
 
פושטי וכופפי הירך

השרירים המשתייכים לקבוצת פושטי הירך (Hip Extensors) הם בעלי חשיבות רבה במיוחד, בהיותם קשורים לתנועות רבות - ספורטיביות ויום-יומיות כאחד. הם מבצעים תנועה של הירך לאחור (חלקם שייכים גם לקבוצת כופפי הברך (Knee Flexors – לדוגמה: Hamstrings).

חיזוק קבוצת פושטי הירך והקפדה על גמישותם הם בעלי חשיבות רבה, בעיקר לעוסקים בענפי ספורט שבהם מופעלת קבוצת שרירים זו
קבוצת כופפי הירך העוברת בקדמת מפרק הירך מעורבת רבות בתנועות הן יומיומיות והן ספורטיביות. 
 
בדיקת צעד לפושטי הירך (אקסטנסורים)

המטופל שוכב על הבטן, ידו מונפת בזווית של 45 מעלות על המיטה אחורה, והרגל מכופפת בזווית של 90 מעלות ומורמת מן המיטה. המטפל דוחף את הרגל ואת היד הנגדית כלפי מטה. אם אחד הצדדים חלש, עוברים לכף הרגל הנגדית ולוחצים בנקודת הדיקור SP3. חוזרים על אותה בדיקה בצד השני.

בדיקת צעד לכופפי הירך (פלקסורים)

המטופל שוכב על הגב, ידו מונפת בזווית של 45 מעלות מהמיטה, והרגל הנגדית גם ב45 מעלות מהמיטה. המטפל דוחף את הרגל ואת היד הנגדית כלפי מטה. אם אחד הצדדים חלש, עוברים לכף הרגל הנגדית ולוחצים בנקודת הדיקור Ki1. חוזרים על אותה בדיקה בצד השני.
 
השרירים האלכסוניים הפנימיים והחיצונים

השרירים האלכסוניים החיצוניים סוגרים את שריר הישר בטני משני צדדיו, וכופפים את הגו הצידה. השרירים האלכסוניים הפנימיים כופפים את הגו הצידה יחד עם השרירים האלכסוניים החיצוניים, ובנוסף תורמים (בכיווץ יחד) לכפיפה לפנים. כדאי לדעת כי שני השרירים האלכסוניים אחראים במידה מסוימת לעיצוב קו המותניים.

בדיקת צעד לשרירי הבטן האלכסוניים הפנימיים והחיצונים

המטופל יושב על המיטה ומחבק את עצמו, ומרחיק את רגל ימין החוצה, ומסובב את כתף שמאל לצד ימין, המטפל מנסה לדחוף לצד הנגדי. אם אחד הצדדים חלש, עוברים לכף הרגל הנגדית ולוחצים בנקודת הדיקור GB42. חוזרים על אותה בדיקה בצד השני.סיכום
בעזרת בדיקת צעד לשרירי הגפה התחתונה ניתן לאבחן את מיקום הכאב. כמו כן, ניתן למצוא מזור לכאב על ידי הדבקת פלסטר קטן עם זרעונים או מחט. הן הבדיקה והן התוצאה יעילות ביותר.
 
 
 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com