בצקות

הגדרה

בצקת היא הצטברות של נוזלים בכמות הגדולה מהנורמה בחלל הבין תאי כמו חלל כיס הלב בין תחומי הריאה והצפת בבטן. נוזל הבצקת נראה דיט הוא מתאפיין בתכולת חלבון נמוכה (מרכיב החלבון הוא בעיקר אלבומינים, שהינם חלבונים מאוד קטנים) ובחוסר נטייה לקרישה. בלוטות הלימפה שייכות למערכת החיסון. הן מייצרות תאי דם לבנים שתפקידם להגן על הגוף מזיהומים שונים. הבלוטות פועלות כמחסום כנגד פולשנים וחומרי פסולת הנעים בדרכי הלימפה, הלימפה זורמת מההיקף למרכז בכיוון אחד במקביל למערכת הדם הורידית.

הבצקת מצביעה על ליקוי במערכת הלימפטית מופיעה על רקע משבר ברמה הפיזית וברמה הרגשית. שנוצר חוסר איזון בין סינון הנוזלים שבין התאים לבין הספיגה שלהם באמצעות מערכת הילמפה, מתרחש מצב של עודף נוזלים בין התאים. הנוזלים שלא נספגו במערכת הלימפה מציפים את הרקמות, הלחץ עולה, העור נמתח, הרקמות מתנפחות ומתקבלת בצקת. 
עד היום הרפואה הקונבציונלית לא מצאה פתרונות לבעיית הבצקת. כל פעולה כירורגית, רפואית או קוסמטית עלולה ליצור נפיחות באזור המטופל, אשר בו מצטברים נוזלים.

פיזיולוגיה של המחלה

לחץ הידרו-סטטי גבוה עלול להיגרם באופן מקומי בגלל בעיה בהחזר הורידי, כדוגמת סתימת וריד או עורק, לחץ כזה יופיע בגלל כשל בחלקו הימני של הלב, אשר יגרום לבצקות ברגליים או כשל בחלקו השמאלי של הלב, שיגרום לבצקת ריאות, מאחר שהלב לא מצליח למשוך את הדם בחזרה אליו. פגיעה בניקוז הלימפטי תגרום בדרך כלל לבצקות מקומיות.

הגורמים העיקריים לבצקת

1. חסימה של הניקוז מהוריד ו/או הניקוז הלימפטי. הלחץ ההידרו-סטטי לפני החסימה עולה וגורם ליציאת נוזל מכלי הדם למדור הבין-תאי ולבצקת מקומית באזור החסום, אשר הינו בדרך כלל אחד הגפיים. מצב זה קורה במרבית המקרים לאחר ניתוח כלשהו כדוגמת כריתת קרישיות הלימפה בבית השחי הגורמות לבצקת בזרוע באותו צד.
2. אי ספיקה בכבד (צמקת הכבד) הכבד מייצר את החלבון העיקרי האחראי לשמירה על הלחץ בכלי הדם. חלבון זה נקרא אלבומין. אם חלה אי ספיקה בכבד יורדת כמות האלבומין ונוצרת בצקת.
3. אי-ספיקה בלב - הלב לא מצליח להוציא את כמות הדם המגיעה אליו ממערכת הורידים והריאות, וכתוצאה מכך מצטבר דם במערכת הורידים והריאות, עולה לחץ הידרו-סטטי ונוצרת בקצת ריאות.
4. תרופות העלולות לגרום  לבצקת כדוגמת סטרואידים המורידים את הפרשת הנתרן מן הכליה, ועל ידי כך מורידים את הפרשת המים בשתן.
5. ליקוי בכליות הנגרם מסיבות שונות, המאופיין מהפרשה מוגברת של חלבון בשתן. במצב זה נוצרת ירידה בלחץ הגורם לבצקת.
6. בצקת הידיופתית, כלומר ללא סיבה ברורה. תופעה זו מתרחשת בעיקר בקרב נשים הלוקות בבצקת לסירוגין בגלל עלייה בחדירות כלי הדם לנוזלים.
 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com