ההבדל בין ליחה ולחות

לחות וליחה הן מושגים בסיסיים ברפואה סינית, המתייחסים לחומר עודף שמצטבר בגוף, מאט תהליכים וגורם לכבדות, לאטיות ולתחושת ערפול. קיים הבדל בין לחות וליחה, ההבדל העיקרי בין ליחה ולחות בא לידי ביטוי במידת החומרה והמוצקות. נוזל הליחה יכול להשתנות ללחות שהיא קלה יותר ופחות מורגשת פיזית, כאשר הלחות צמיגה ונוקשה יותר היא נהפכת לליחה.
 

תפקיד הליחה והלחות

הלחות והליחה חשובות מאוד לגוף, והן ממלאות תפקיד מהותי במעיים, בריאות, במערכת הנשימה, בדרכי הלימפה, במפרקים, בדם ובשאר הריריות. עם זאת, כשהן מתרבות הן נוטות להצטבר, לעבות את הריריות ולגרום לחסימה, לכבדות ולאטיות
במצב תקין, הלחות והליחה נמצאות בתנועה מתמדת. הצטברות שלהן יכולה לנבוע מחולשה של הגוף ושל האנרגיה, כאשר הגוף אינו מצליח להתמודד עם הנוזלים ומשאיר אותם במקומם, או כאשר הגוף נחשף ללחות ולליחה דרך המזון, הנשימה או העור.
 

השפעת הליחה על מערכות הגוף

הליחה משפיעה על כל מערכות הגוף. בשלב ראשון היא נוטה להצטבר במערכת העיכול ובריאות. במערכת העיכול היא מתבטאת בבחילות, בכבדות ובנפיחות אחרי ארוחה, בגזים, בעצירות או בשלשולים, בתחושה של חוסר התרוקנות, ובמצבים חמורים יותר גם בדלקות כרוניות במעיים. עלייה במשקל היא הצטברות של חומר עודף ליחתי בגוף. במערכת הנשימה היא יכולה לבוא לידי ביטוי בצורה כשיעול ליחתי או יבש, בליחה הניתנת לכיוח, בכחכוח בגרון, בצרידות או בשינויים בקול. הליחה מתבטאת גם בעור, בצורה של אקזמות ופריחות. כמו כן, הליחה עשויה לגרום לדלקות פרקים, ולדלקות בשלפוחית השתן.

 
השפעות הליחה והלחות על הצד הרגשי

הליחה והלחות משפיעות לעתים גם על האספקט המנטלי, והן גורמות לאטיות מחשבתית, לתגובות אטיות ולערפול חושים. לעתים מטופלים מדווחים על מעין "מסך" מסביב לראש או לעיניים, או תחושה שהם חיים "בתוך ענן".
 

הצורות השונות של ליחה ולחות

הליחה והלחות יכולות להיות חמות או קרות. ליחה קרה מתבטאת בהפרשות מרובות, שקופות, בהירות וללא ריח. ליחה חמה מתבטאת בהפרשות צמיגות ודלקתיות, שנוטות להיות צהובות ובעלות ריח רע. למעשה, כל מצב דלקתי מערב ליחה חמה.
 

דרכי הטיפול השונות ברפואה המשלימה בהוצאת ליחה

בשלב הראשון מומלץ לטפל בהוצאת ליחה בטיפול רפלקסולוגי על מערכות הנשימה והלימפה. בשלב השני יתבצע טיפול בנרות הופי בשתי האוזניים, מאחר שאיברי האף, הגרון והאוזן הם מערכת הוליסטית אחת. בשלב השלישי יתבצע דיקור סיני על נקודות ראשיות ומשניות המשפיעות על הוצאת הליחה. במסגרת האקופונקטורה (דיקור) יתווספו נקודות בהתאם לסימפטומים הספיציפיים (שלשולים, הוצאת גזים, עצירות, חיזוק הקול, חיזוק מערכת השתן וכיוצא בזה.) בשלב הרביעי נשלב כוסות רוח נייחות ונעות על פלג הגוף העליון, משולבות בעיסוי רקמות עמוק באזור השכמות. מומלץ לעבוד גם ברובד הרגשי על ידי שילוב של טיפול בריפוי קוונטי, אקסס בארס וביורגונומי. במצבים של ליחה קשה המסרבת לצאת מן הגוף, מומלץ לתרגל עם המטופל או המטופלת שיטה מהירה לשחרור ממתח רגשי הנקראת E.F.T (Emotional Freedom Techniques), ולגרום להם לתרגל את השיטה פעמיים עד 3 ביממה במשך מספר ימים רצופים.
 
 

הוצאת ליחה

 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com