הטיפול בפסוראזיס (ספחת)
תסמיני הספחת (פסוריאזיס)
 

הספחת מתאפיינת בהופעה של משטחי עור אדומים מכוסים בקשקש לבן. המיקום הנפוץ להופעת הספחת הוא במרפקים, בברכיים ובעור הקרקפת. במקרים קשים יותר של פסוריאזיס מופיעים שטחי עור דומים בחלקי גוף נוספים לעיתים עד כדי כיסוי שטח הגוף כולו. צורות מיוחדות של פסוריאזיס באות לידי ביטוי בכפות הידיים והרגליים או רק בבתי השחי והמפשעות. 

תסמינים נלווים לספחת (פסוריאזיס)

כ-5 אחוזים מחולי הפסוריאזיס סובלים גם מדלקת פרקים המתלווה למחלת העור ומתבטאת בכאבים ונפיחות בפרקים עד כדי נכות. כמו כן גם הציפורניים עלולות להיפגע. הן מאבדות את צורתן החלקה ומתעבות בקצוות. סימן ראשון לפגיעה בציפורניים הוא הופעתן של שקערוריות קטנות בציפורן או תופעות הנראות כטיפות שמן מתחת לציפורן.


הגורמים לספחת

הסיבה האמיתית אינה ידועה, אבל התורשה היא אחד הגורמים להיווצרות המחלה.
המחלה קשורה בשני תהליכים:
א. תהליך דלקתי הגורם להרחבת כלי דם ויצירת אודם בעור.
ב. ייצור מואץ של תאי עור חדשים של שכבת העור העליונה (אפידרמיס).
בשכבת עור המכוסה בפסוריאזיס התאים יתרבו במהירות ושכבת העור תתחלף תוך מספר ימים. התאים החדשים שנוצרים מצטברים על העור בצורת קסקס עבה ודביק.

מצבים של החמרה בפסוריאזיס

מי שסובל מפסוריאזיס נוטה לפתח צלקות לאחר כווית שמש קשה, או עקב סטרס מתמשך. כמו כן, פסוריאזיס מתפתח לאחר דלקת גרון או לאחר נטילת תרופות נגד יתר לחץ דם בקבוצת חוסמי בטא ושימוש בליתיום.


הטיפול הקונבציונלי בפסוריאזיס

הטיפול המערבי הקלאסי בספחת קלה עד בינונית מלווה במתן משחות המכילות חומצה סליצילית הגורמת לקילוף הקסקס העבה. שימוש במשחות עם קורטיזון מפחיתות את הדלקת, שילוב המשחות והתאמתן לחולה מאפשר הפחתה ניכרת של סימני המחלה עד לניקוי כמעט מוחלט של העור.

בספחת מפושטת נהוג לשלב טיפול במשחות זפת עם חשיפה לעור בתדירות של אור אולטרא סגול. אפשרות חילופית לטיפול בספחת בינונית עד קשה היא חשיפה לשמש באזור ים המלח. טיפול בים המלח דורש שהייה בשמש של מספר שעות כל יום. שיטה זו אינה טובה במזג אוויר חורפי.

לפני כעשרים שנה התפתחה שיטת טיפול נוספת המכונה PUVA המבוססת על בליעת כדורים מסוג Psoralen ושעה וחצי לאחר מכן חשיפה לעוד בתדר UV. כדורים אלה גורמים לרגישות יתר של העור והעיניים לשמש, ולכן חייבים להגן על העיניים במשקפיים מיוחדים לפחות 42 שעות לאחר נטילת התרופות. 

הטיפול האלטרנטיבי בפסוריאזיס

על פי הרפואה הסינית פסוריאזיס במצב מפושט מלווה בלשון אדומה מאוד ובחיפוי עבה ושמנוני בצבע לבן-צהוב, הדופק קטן ומהיר. כל הטיפול מבוסס על סילוק חום וקירור וחום בדם. טיפול פנימי מבוסס על נטילת פורמולת צמחים ב-Raw לבישול, כאשר כל מנה מיועדת לשלושה יממות.

הטיפול מלווה בדיקור סיני בנקודות מסויימות בערוצי האנרגיה (המרידיאנים) של הטחול, הריאות והמעי הגס. וכן טיפול רפלקסולוגי לאיזון מערכות ההפרשה הפנימיות (המערכות האנדוקריניות).


השמנים האתריים הבאים יעילים מאוד לטיפול בפסוריאזיס בצורה בודדת או במרקחת:

שמן ונילה – שמן מרגיע ומשחרר רעלים, מקל על מתח וכאבי שרירים, פועל עמוק להסרת גירויים ואקזמות.
שמן מור – שמן מרגיע , משמש לחיטוי האויר ,טוב לטיפול בכיבים ודלקות, במיוחד למצבים האטופים מהעור החוצה, מרגיע גירויים, משקם נגעים ופצעים שלא נרפאו.
שמן הדס – שמן בטוח לשימוש ובכי פחות רעלן מרגיע ומאזן את המערכת האנרגטית מטפל בטפילים,
יודע לשמור על הרקמה הרירית של הגוף.
שמן לבנדר פרופוליס – מתאים לעל מצב של חבלה, פציעה, דימום, גירוי, השמן מרגיע, מנקז רעלים,
מחטא ומשפר את מראה פני העור.

 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com