הטיפול האלטרנטיבי בכתף קפואה

מהי כתף קפואה?
הביטוי כתף קפואה (Frozen Shoulder)
 בא לתאר מצב בו יש קושי לבצע תנועות פשוטות של מפרק הכתף. השרירים והגידים העוטפים ותומכים במפרק הכתף מעורבים בפתולוגיה. כאשר נחלש שריר מסוים בכתף ומאבד מהיכולת התפקודית שלו, השרירים הנוספים התומכים בתפקוד מפרק הכתף מפצים על תפקוד שריר זה, עד שהעומס שנוטל עליהם מדי כבד וטווח תנועת של מפרק הכתף מתקצרת ומוגבלת מאוד. תהליך זה מלווה בכאבים חזקים. 

תפוצה
כ- 2% עד 3% מהאוכלוסייה חווים במהלך חייהם כאבים כתוצאה מכתף קפואה. השכיחות לפתולוגיה גבוה יותר בגילאים 40- 65, לבעלי סכרת וגם לאנשים עם בעיות בתפקוד בלוטת התריס.

הגורמים (אטיולוגיה)
כיום, מומחים עדיין לא יודעים לקבוע באופן חד-משמעי מדוע הבעיה הזאת מופיעה, אך כתף קפואה עלולה להיגרם בעקבות דלקת בגידים, בבורסה ופגיעה בשרירים.

התסמינים
כתף קפואה לרוב מתאפיינת במספר שלבים. בשלב הראשון, הכאב בכתף הוא הסימפטום העיקרי. המטופל מתאר כאב חריף בכתף לא רק בזמן תנועה אלא גם במנוחה שאף עשוי להעיר בלילה. בבדיקה ראשונית אין הגבלה בטווחי התנועה ותוצאות הדמיה יכולות להיות תקינות.

הכאב הוא חד ומקומי ומפושט סביב הכתף. הכאב בתנועה פאסיבית ואקטיבית המורגש עד לצוואר או עד למרפק. קל ביום וקשה בלילה. כאב מחמיר בקור ובלחות ומוקל בחום. הכאב פוחת עם הזמן, אבל הגבלת התנועה מחמירה. המצב עלול להגיע עד למצב שהמטופל מניח את ידו הפגועה על הבטן ותומך בה עם ידו הבריאה.


במהלך השבועות הבאים התמונה הקלינית משתנה ומתרחשים שינויים במידת הכאב וההגבלה בטווחי התנועה. מידת הכאב עשויה לרדת מעט אך יש יותר הגבלה בטווחי התנועה האקטיביים (אותן מבצע המטופל) שיכולים להוביל במרוצת הזמן לבעיה קשה בטווחי התנועה הפסיביים של הכתף, אותן מבצע המטפל. אם זאת הכאב מופיע כמעט אך ורק בסופי הטווחים המוגבלים, והכאב מופיע פחות בזמן מנוחה.

הציפיה לשינוי
בשלב האחרון טווחי התנועה בכתף הולכים ומשתפרים ובחלוף מספר חודשים לכל שלב, התופעה יכולה להיעלם לחלוטין.
 
הטיפול בכתף קפואה

ניתן לשלב טיפול תרופתי נגד כאב ותרופות אנטי דלקתיות ותכנית זו תהיה בהמלצת הרופא המטפל.

טיפולים נוספים אפשריים הם טיפולים התערבותיים כגון הזרקת סטרואידים למפרק, הרחבת הקפסולה ומתיחתה באמצעות נוזלים, מניפולציה של המפרק תחת הרדמה על מנת לאפשר תנועה ואף כירורגיה מזערית. יש כמובן לקחת בחשבון שלכל התערבות כזאת קיימות גם השלכות שונות. על כן, יש לתת את מרחב הזמן שבין 12-18 חודשים לאפשר לטיפול השמרני בשילוב עם הזמן שחולף להצליח.

דיקור סיני

הטיפול יכול לכלול דיקור מקומי – המתבצע באזור הפגוע בכתף – ולשלב גם כוסות רוח, חימום של האזור, או שימוש במכשיר ייחודי שמעביר זרמים חשמליים לכתף כדי להעצים את תהליך הריפוי.

במקרים מסוימים, ייתכן כי המטפל יבחר לבצע דיקור דיסטאלי, כלומר דיקור שאינו מבוצע באזור הכואב, בייחוד אם מדובר בדלקת חריפה ובכאב חד ודוקר באזור הכתף. במצב כזה, ייתכן כי המטופל יירתע ממגע באזור הכתף, ולכן ניתן כאמור לבחור שלא לדקור את הכתף עצמה, אלא נקודות שונות במרידיאן (ערוץ האנרגיה) הקשור לכתף.

בטיפול כזה, המטפל יתמקד בנקודה בכף היד וכן באזור מסוים ברגל הנגדית. אלו אזורים שידועים ככאלו שמשפיעים על הכתף ועל בריאותה – כאשר לא ניתן לטפל בה ישירות.

נקודות מעוררות כאב (Trigger Points)
 

שיטת הטריגר פוינטס היא שיטה שבה לוחצים על נקודות ממוקדות הנמצאות על שרירי התנועה שלנו על מנת לשחרר כאבים כרונים ואקוטיים ולהגדיל את טווחי התנועה של השריר.

נקודת הטריגר פוינט היא נקודה שבה נפגשים שני חלבונים, חלבון עצבי וחלבון שרירי, במטרה ליצור שחרור של אנרגיה החיונית לפעולת השריר. במהלך הפעילות הטבעית של השרירים נוצרות דלקות אשר חלק מהן שוקעות לצמתים של נקודות הטריגר פוינט, גורמות לשיבוש תנועת השרירים ולהופעת כאבים. הנקודות מעוררות הכאב הכלואות בתוך רקמות החיבור של השריר גורמות לכאבים ספציפיים וכן לכאבים מוקרנים הרחוקים ממיקום מקור הבעיה.

הלחיצה על נקודות הטריגר פוינט מפזרת את דלקת הנמצאת בצומת השריר, מחזירה את השריר לתפקוד רגיל ללא כאב, משפרת את טווח התנועה, מאתרת את מוקדי הכאב הכרוני ומלווה בעבודה של תרגילי שיקום, חיזוק, ייצוב ומתיחה.

בעבודה על שרירי הכתף אנו עובדים על קבוצת השרירים מסובבי הכתף: השריר התת-שכמתי, העגול הקטן, העל-קוצי והתת-קוצי.

טווינא
מטרת הטיפול היא לפתוח את ערוצי האנרגיה על מנת להניע צ'י ודם, לשחרר הידבקויות וללחלח את המפרק. ניתן לטפל בטווינא בשכיבה העל הצד הבריא. ניתן להתחיל את הטיפול דרך שימוש בנקודות דיקור מרוחקות: B162, St38, Lu7, Si3, Tw5, 11, 10, Li4 . המטופל יושב בדרך כלל על כיסא ומתבצע טיפול בטכניקות כדלקמן:
לחיצות על להגב העליון, השכמות והכתפיים.
שפשוף 
על הגב העליון, השכמות והכתפיים.
לישה סביב הכתף. 
תפיסה וניעור של האצבעות.
גלגול הגב העליון, השכמות והכתפיים.
קרצוף של הגב העליון, השכמות והכתפיים בדגש על שריר הדלתא, שרירי החזה ושריר הטרפז. 

סיבובים קטנים מסביב לכתף על מנת לחמם את האזור ולאט להגדיל את טווח הסיבוב.

עיסוי רקמות עמוק

כסגנון טיפול מערבי, הבנוי על בסיס ידע אנטומי ואורתופדיה, העיסוי הרפואי מתמחה בסיוע בהתמודדות עם התסמונת הזו בכמה רבדים בו-זמנית: הפרדת ההידבקויות בין הפאציות (מעטפות השרירים), עיסוי השרירים בטכניקה המיועדת להנמיך את ההתקשחות ולשפר את האלסטיות שלהם, עבודה עם לחיצה על נקודות טריגר (שמייצרת, בין השאר, סוג של "אתחול" חשמלי בפעולת השריר), זירוז תהליכי חילוף החומרים באזור כתוצאה מהמרצת הדם בו, ועבודה משותפת עם המטופל באמצעות הפעלת שריר תוך התנגדויות בזויות שונות ועומסים מתחלפים (PNF STREACHING).

סיכום
השילוב של עיסוי רקמות עמוק, נקודות מעוררות כאב, דיקור סיני וטווינא לבעיות אורטופדיות הוא שילוב מנצח ונוטע אמון ותקווה לאנשים שחרב עליהם עולמם בגלל כאבי הכתף הקפואה. 

 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com