הטיפול האלטרנטיבי במחלת הקרוהן

מבוא

מחלת קרוהן שייכת למשפחה של מחלות מעי דלקתיות. מחלה זו מתאפיינת בקיומה של דלקת כרונית הפוגעת ברירית של מערכת העיכול, הדלקת נוצרת כתוצאה מאקטיבציה של מערכת החיסון. משמעות הדבר: מערכת החיסון מפרישה חומרים יוצרי דלקת שפוגעים ברירית המעיים.
מחלת קרוהן עלולה להופיע בכל אחד מחלקי מערכת העיכול, החל מחלל הפה וכלה בפי הטבעת. אצל מרבית החולים (כ־75%) הדלקת מופיעה בחלק הסופי של המעי הדק שהינו אזור המעבר בין המעי הדק למעי הגס.תסמיני המחלה

תסמיני המחלה עשויים לכלול:
כאבי בטן עזים - בדרך כלל באזור הימני התחתון, שלשולים - עם או בלי דם(וריריים), דימום רקטאלי, ירידה במשקל, חום לא מוסבר, כאבי  פרקים, סדקים לא טבעיים או קרעים או חתכים בתעלת פי הטבעת, פצעים ברירית הפה, חולשה כללית, תחושה של צורך ביציאה, אנמיה, מחסור בברזל, חלבוני דם נמוכים.
 

גורמי המחלה

קיימות מספר השערות לגבי הגורמים למחלת קרוהן אולם אף לא אחת מהן הוכחה בוודאות. התיאוריה השכיחה ביותר גורסת כי גורם זר כלשהו, כגון נגיף או חיידק, משפיע על המערכת החיסונית של הגוף וגורם לתגובה דלקתית בדופן המעי.
למרות שקיימות עדויות רבות לכך שהסובלים ממחלה זו סובלים גם מהפרעות שונות של המערכת החיסונית, עדיין אין יודעים אם הבעיות במערכת החיסון הן הגורם למחלה או שמא הן נגרמות על-ידה.
 

אבחון מחלת הקרוהן ברפואה המערבית
 1. בדיקות דם כמדד לתהליך דלקתי – בדיקת מספר כדוריות הדם הלבנות, שקיעת דם או CRP (עלייה ברמת החלבון המיוצר בכבד).
 2. תרבית צואה – חיידקים חריגים במערכת העיכול העלולים לגרום לשלשול.
 3. גסטרוסקופיה – בדיקת החלק הפנימי של הושט, הקיבה והתריסריון באמצעות החדרת צינור דק גמיש עם מצלמת וידאו בקצהו, המוחדר לפה, לגרון, לושט לקיבה ולתריסריון.
 4. קולונוסקופיה – בדיקת המעי הגס לכל אורכו על מנת לסייע בזיהוי גידול, דלקת, רקמות מגורות, כיבים ודימומים. הבדיקה נעשית ע"י החדרת צינור ארוך וגמיש דרך החלחולת אל תוך המעי הגס.
 5. ביופסיה – הסרת רקמה או תאים מהשכבה הפנימית של המעי הגס למבחן תחת מיקרוסקופ.
 6. חוקן בריום – הכנסת נוזל המכיל מלח בריום לתוך החלחולת בחוקן עם ליווי צילום רנגטן של הבטן.

הטיפול הקונבנציונלי במחלת הקרוהן
 1. אמינוסליצילטים- Aminosalicylates ‏הודגמו כבעלות יעילות מתונה בטיפול במחלת קרוהן קלה עד בינונית.
 2. קורטיקוסטרואידים: לטיפול בקרוהן בדרגת חומרה בינונית עד קשה או בחולים שאינם מגיבים לטיפול באמינוסליצילטים.
 3. תרופות מדכאות מערכת החיסון: תרופות אלה משמשות לטיפול במחלה פעילה שלא דוכאה על ידי שימוש באמינוסליצילטים וקורטיקוסטרואידים, ולשמירה על הפוגה מהמחלה. יעילות התרופות היא בהפחתת השימוש בסטרואידים.
 4. תרופות ביולוגיות: מיוצרות בשיטות גנטיות בתאי מארח שונים, כגון שמרים, תאי E.coli ועוד. במחלות המעי הדלקתיות משתמשים בנוגדנים חד-שבטיים, שהם חלבונים שנועדו להתקשר לחלבונים אחרים ולנטרל את פעילותם. כל נוגדן מתאים לחלבון מסוים בלבד.
 
הטיפול האלטרנטיבי במחלת קרוהן
 1. טיפול בתזונה - מטרת הטיפול האלטרנטיבי היא להפחית באופן משמעותי את הדלקת במערכת העיכול בפרט ובגוף בכלל. בשלב הראשון, מקבל מטופל התאמת תזונה ייחודית, המבוססת על מזון אורגני וטבעי. מזונות שמקורם מהחי, פחמימות, שומנים, ומזונות המאופיינים בתוספים מלאכותיים ותעשייתיים, מוסרים מהתפריט, ובמקומם מקבל המטופל הנחייה לצריכת מזונות המסייעים לשיקום הרירית במערכת העיכול.
במקביל לטיפול התזונתי מקבל המטופל תוספים של חיידקים ידידותיים, תוספים אנטי דלקתייםצמחי מרפא אנטי דלקתיים המתאימים במיוחד לשיקום מערכת העיכול וחיזוקה, ומסייעים להרגעת מצבי מתח.
כל מטופל מקבל פורמולת פטריות מרפא המסייעת להתמודדות עם מזהמים התוקפים את מערכת העיכול, תומכים בשיקום הריריות, מחזקים את המערכת החיסונית ומקדמים את תהליך ההחלמה. במהלך הטיפול מקבל המטופל ייעוץ מקיף אודות שתי המחלות, הגורמים להן והדרך להתגברות באופן של ליווי צמודטיפול טבעי וסדרת מפגשים עד להחלמה מלאה.
 
 1. רפלקסולוגיה קואורדינטיבית – בכף רגלו של מטופל הסובל מקרוהן ניתן לזהות מספר תסמינים ברורים: פלטפוס קל מעיד על גירויים שעוברים מהרגל למערכת העיכול, יובש המעיד על חוסר איזון הורמונלי ומינרלי או נפשי, חוסרים בבלוטת יותרת הכליה, בטחול ובמערכת העיכול. לעיתים קרובות למטופלים הסובלים מקרוהן יש קשיים במערכת הזוגית.
בטיפול הרפלקסולוגי מחזקים את איברי מערכת העיכול, בדגש על האיברים האחראים על פליטת הפסולת: טחול, כליות, שלפוחית השתן והכבד.
 
 1. דיקור סיני ופורמולות סיניות – על פי הרפואה סינית, מחלת קרוהן מאופיינת כהצטברות של חום ולחות במעיים כתוצאה מחולשה של מערכת העיכול. מקור החום והלחות הוא בתזונה לא מתאימה הכוללת מזון מטוגן, מוצרי חלב, קמח לבן, סוכר לבן וחומרים משמרים.
ניתן למנות את המתח הנפשי (סטרט) כסיבה נוספת למחלת קרוהן.  
מטרת הטיפול בשלב האקוטי הוא הטבה בסימפטומים כגון: שלשול, כאבי בטן וחולשה. הטיפול מתבצע בעיקר ע"י פורמולות סיניות,  נוגדי דלקת ומתמירי חום ולחות.
בשלב הכרוני המטרה היא לחזק את מערכת החיסון ולמנוע את הישנות המחלה. הטיפול נעשה בעזרת דיקור סיני, צמחי מרפא ובנוסף ישנו דגש על תזונה מתאימה הניתנת בצורה אינדיבידואלית בהתאם למצב המטופל ועפ"י עקרונות של רפואה סינית.
כמו כן, חשוב להקפיד על פעילות גופנית ותרגול טכניקות הרפיה כגון : צ'י קונג, יוגה ,מדיטציה
 •  
 1. ניקוז לימפטי ידני וחשמלי - מטרת התהליך בעזרת מכשיר עיסוי לימפטי, בעל תצוגה דיגיטלית המאפשר מצבי עיסוי משתנים היא לספק חמצן וחומרי מזון לתאים, להוציא מהם פחמן דו חמצני ורעלים, למנוע חדירה של גופים זרים לזרם הדם ולסננן חיידקים, וירוסים ותאי סרטן. כמו כן, מטרת התהליך היא לקלוט את החום הנוצר מהתהליך המטבולי בתאים, להוביל אותו לזרם הדם ומשם לפזר אותו בכל הגוף. מערכת הלימפה עלולה להיפגע ממחלות ממקור ויראלי, חיידקי, תולעי וגם מגידולים סרטניים.
ניקוז לימפטי ידני - טיפול שמטרתו לנקז את הנוזלים שמקורם במערכת הלימפה הנמצאים בין התאים והרקמות השונים ויוצרים בצקת באמצעות עיסוי, ולהזרים נוזלים בריאים לשטח הפגוע וכך מתאפשרת החלמה מהירה וטובה יותר. שמים דגש על ניקוז לימפטי של מערכת המעיים: המעי הגס והמעי הדק.
 
 1. עיסוי רקמות עמוק של הבטן - עיסוי רקמות עמוק הינו תהליך של שחרור מתח מרקמות הנמצאות בשכבות עמוקות כמו גם באלו היותר שטחיות. כשאומרים רקמות מתייחסים לשרירים, גידים ומפרקים. העבודה נעשית לאורך ולרוחב סיבי הרקמה. העיסוי מסייע גם בשחרור דפוסים כרוניים של מתח בגוף. מתח מתבטא בכיווץ של הרקמות המונע גמישות וזרימה חופשית של חומרים ברקמה. כתוצאה מכך, מגיע פחות דם וחמצן לרקמה ותפקודה התקין מוגבל, יחד עם זאת, רעלים מתקשים למצוא את דרכם החוצה ויוצרים נזק לרקמה.
  מהות הטיפול היא יצירת שינוי במערכת הפיזית והאנרגטית של המטופל. העיסוי מתבצע לאורך קווי המתאר של מערכת המעי הגס, המעי הדק ומסביב לטבור.
 

סיכום
אין אפשרות להיפטר ממחלת הקרוהן באופן מוחלט. יחד עם זאת, ניתן להקל באופן משמעותי על תסמיני המחלה ועל התקדמות המחלה באמצעות שילוב יצירתי ומושכל של שיטות טיפול ברפואה המשלימה כדוגמת: דיקור סיני ופורמולות מרפא סיניות, רפלקסולוגיה קואורדינטיבית (העובדת גם על השוק), ניקוז לימפטי חשמלי וידני ועיסוי רקמות עמוק של הבטן. 
 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com