הטיפול האלטרנטיבי בתסמינים האופייניים לאחר סיום מחלת הקורונה (פוסט קורונה)

מבוא
הקורונה המתמשכת למחלימי קורונה באה לידי ביטוי במגוון תסמינים המפריעים למחלימים לחזור לשגרת יומם ולתפקודם לפני המחלה. התסמינים נמשכים למעלה מחודש, ובחלק מן המקרים אף מעל שלושה חודשים ממועד האבחנה של מחלת הקורונה.
התסמינים השכיחים ביותר של קורונה מתמשכת באים לידי ביטוי ב:
• עייפות.
קוצר נשימה.
• פגיעה בזיכרון, בקשב ובריכוז.
• פגיעה מתמשכת בחוש הטעם ובחוש הריח: היעלמות מלאה, קהות חושים או ריחות לוואי וטעמי לוואי שהאדם לא חווה קודם.
כאבי שרירים וכאבי מפרקים.
קיימים תסמינים נוספים שתיארו אנשים אשר סבלו מקורונה מתמשכת:
• כאבים בחזה.
כאבי ראש.
• דפיקות לב מואצות.
• נשירת שיער.
כאבי גרון וכאבי אוזניים.
סחרחורת.
 
המאפיינים של תסמיני הקורונה המתמשכת

התסמינים יכולים להופיע במחלימים מקורונה בכל דרגת חומרה ולא רק לאחר מחלה קשה. כמו כן, הם לא יהיו בהכרח זהים בין מחלימים שונים. ישנם מחלימים המדווחים על תסמין בודד, כמו היעלמות חוש הריח, וישנם הסובלים ממגוון רחב של תסמינים המופיעים במקביל. ההערכה הרווחת כיום היא שכ־10% ממחלימי הקורונה יחוו תסמין אחד או יותר מבין התסמינים הנ"ל.

ההשלכות ארוכות הטווח של הקורונה המתמשכת

בשלב הזה, נראה כי רוב הסובלים מתופעת הקורונה המתמשכת מחלימים בהדרגה ללא השלכות ארוכות טווח. השלכות עתידיות אפשריות הן פגיעה ריאתית כרונית (פיברוזיס ריאתי), פגיעה קוגניטיבית (הכרתית או מחשבתית) או פגיעה תפקודית מסוימת. על פי הידוע כיום, קיים קשר בין חומרת הקורונה לבין התסמינים שהמטופל עלול לחוות לאחר ההחלמה. חולים בדרגה חמורה יותר סבלו יותר בהמשך. נראה גם שנשים חוות תסמיני קורונה מתמשכת בשיעור גבוה יותר מגברים. בשלב הזה טרם התגלו גורמי סיכון נוספים. החדשות הטובות הן שרוב המחלימים מקורונה כלל לא יסבלו מקורונה מתמשכת. רוב המחלימים החווים תסמינים של קורונה מתמשכת יחוו שיפור הדרגתי לאחר 3 עד 6 חודשים. לפי המידע המצטבר בימים אלה, שיעור קטן מהמחלימים יוסיף לסבול מתסמינים שונים במשך שנה ואף יותר מכך.


הסיכון לחלות בקורונה מתמשכת בקרב ילדים או מתבגרים

על פי הידע שהצטבר עד כה, ילדים קטנים (עד גיל 10 שנים) אינם נוטים לפתח תסמינים מתמשכים. לעומת זאת, התופעה מאובחנת יותר ויותר במתבגרים בני 11 עד 18 שנים, ושכיחותה עולה עם הגיל. בני הנוער מתארים תופעות זהות לתופעות שעליהן מדווחים מבוגרים. בסקר שערך משרד הבריאות בקרב ילדים מחלימים בגילי 3 עד 18 שנים נמצא כי כ־11.2% מהילדים חוו תסמינים לאחר ההחלמה וחלק אף נותרו עם תסמינים 6 חודשים לאחר המחלה (בין 1.8% ל־4.6%). תוצאות הסקר הראו שהסיכון לתסמינים ארוכי טווח עולה ככל שעולה גיל הילד. בנוסף, נראה כי הסיכוי לחלות בקורונה מתמשכת גדל גם בקרב הילדים שחוו תסמינים כשאומתו כחיוביים לנגיף הקורונה. קיים סיכוי לחולים אסימפטומטיים המחלימים בקורונה שהתסמינים לקורונה מתמשכת יופיעו גם אצלם.
מה בנוגע לחולים שהיו אסימפטומטיים? האם יש סיכוי שהתסמינים יופיעו גם אצלם?
כן, קיים סיכוי כזה. למרפאות למחלימים מקורונה מגיעים לעיתים מטופלים שהיו ללא תסמינים, או שחוו תסמינים קלים ביותר במועד המחלה החריפה וסובלים מאוד מתסמינים מתמשכים לאחר מכן.


הקורונה המתמשכת אינה מידבקת

קורונה מתמשכת היא תוצאה של השלכות מחלת הקורונה על הגוף. בזמן התסמינים של קורונה מתמשכת המטופלים אינם מידבקים.


הטיפול הקונבנציונלי בתסמינים של קורונה מתמשכת

הטיפול בקורונה מתמשכת ממוקד בתסמינים ומשתנה בהתאם:
• קוצר נשימה ועייפות: ראשית, מומלץ לשלול גורמים אחרים לתופעות - בסיוע רופא או רופאת המשפחה.
בהמשך מומלץ להתחיל לעסוק בפעילות גופנית בעצימות נמוכה ולהעלות בהדרגה את רמת הפעילות. לדוגמה, הליכה קלה או השתכשכות במים במשך 5 עד 10 דקות מדי יום ועלייה הדרגתית של משך הזמן היומי בכל שבוע. כאשר אתם חשים שהפעילות הגופנית גורמת לירידה קיצונית באנרגיה ובתפקוד הכללי, מומלץ לנוח מספר ימים ולחזור לפעילות בעצימות נמוכה יותר.
הטיפול בתסמינים קשים יותר כולל תוכניות שיקום במכונים לפיזיותרפיה ברחבי הארץ, כולל שיקום ריאתי ושיקום סיבולת. בבית החולים בילינסון פועלת כבר יותר משנה תוכנית ייעודית למחלימים מקורונה הסובלים מתסמינים כאלה.
• פגיעה קוגניטיבית (ירידה בזיכרון או ביכולת הריכוז): ההמלצה היא להפנות את המטופל להערכה במכון לריפוי בעיסוק. לאחר ההערכה יתאימו למטופל, במידת הצורך, תוכנית לשיקום קוגניטיבי. גם לתסמינים האלה אפשר למצוא מענה בתוכנית למחלימים של בית החולים בילינסון.
• פגיעה מתמשכת בחוש הריח ו/או בחוש הטעם: ההמלצה למטופלים האלה היא להתמיד ב"אימון חוש הריח". במהלך האימון מתרגל המטופל הרחה של 4 ניחוחות עזים במשך 20 שניות בכל נחיר, פעמיים ביום.
מומלץ להשלים את האימון מדי יום במשך 3 חודשים. אם אין שיפור, או שקיים שיפור חלקי בלבד, יש להחליף את הניחוחות ולתרגל שוב ל־3 חודשים נוספים.
נכון לעת הזאת, הדרך היחידה למנוע השלכות ארוכות טווח של מחלת הקורונה היא להימנע מהדבקה. לכן כדי לשמור על הבריאות לטווח הרחוק מומלץ להתחסן נגד קורונה ולהישמע להנחיות של משרד הבריאות.


הטיפול האלטרנטיבי בתסמיני הקורונה המתמשכת

טיפולי מגע ואנרגיה כפי שמקובלים ברפואה האלטרנטיבית מהווים פתרון יעיל ללא נטילת תרופות לתסמיני הקורונה המתמשכת.
  1. טיפול רפלקסולוגי במערכת הנשימה, במערכת החיסון (הלימפה) ובמערכת האנדוקרינית עשוי לסייע באופן משמעותי בזירוז העלמת אחד או יותר מתסמיני הקורונה המתמשכת.
  2. טיפול בנטרול נקודות מעוררות כאב (Trigger Points) עם שמנים אתריים בשילוב עיסוי רקמות עמוק ו/או טווינה עשוי לשפר במידה ניכרת את כאבי השרירים והמפרקים, העייפות, כאבי הראש וכאבי החזה.
  3. אקרפרסורה סינית (דיקור יבש) משפרת את קוצר הנשימה, כאבי ראש, סחרחורות, כאבים בחזה ואת דפיקות הלב המואצות.
  4. שילוב של נרות הופי עשוי להפחית במידה ניכרת את הסחרחורות, כאבי הגרון והאוזניים.
  5. שילוב של טיפול אנרגטי כדוגמת אקסס בארס וביואורגונומי ישפר את הפגיעה בזיכרון, בקשב ובריכוז.
  6. עיסוי שיקומי של הפנים יפחית משמעותית את כאבי הראש, הסחרחורות והעיניים.

סיכום

הקורונה המתמשכת למחלימי קורונה באה לידי ביטוי במגוון תסמינים המפריעים למחלימים לחזור לשגרת יומם ולתפקודם לפני המחלה. שילוב מושכל ויצירתי של שיטות שונות ברפואה האלטרנטיבית מהווה פתרון יעיל ומהיר להיעלמות תסמיני הקורונה המתמשכת.


 
 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com