הטיפול האלטרנטיבי לאין-אונות (אימפוטנציה)

מבוא

אין-אונות (בלעזאימפוטנציה( היא תפקוד מיני לקוי המאופיין בחוסר יכולת להגיע או לשמור על זקפת איבר המין הזכרי, ולקיים מגע מיני מספק. אין-אונות הוא מצב שכיח מאד, המתרחש בעיקר בקרב גברים מבוגרים. מעריכים שכמחצית מהגברים בגילאים 40-70 סובלים מאין אונות במידה זו או אחרת.
 
הסימפטום העיקרי הוא חוסר יכולת להשיג זיקפה. ההפרעות אינן אחידות באופיין: יש שמופיעה זקפה חלקית ויש שמופיעה זיקפה מלאה. יש מקרים שבהם זקפה מופיעה רק במצבים מסוימים (למשל במהלך אוננות או שהאדם מתעורר בבוקר כשאברו זקוף) אך לא במצבים אחרים (למשל בזמן קיום יחסי מין עם בת זוג או בן זוג). הגורמים לאין אונות מגוונים, ויכולים להיות גופניים או נפשיים.
 

הגורמים לאין אונות (אימפוטנציה)

הגורמים להפרעה בזקפה מתחלקים לסיבות גופניות, נפשיות ו/או משולבות:
 1. סיבות אורגניות (גופניות):
 1. סוכרת אשר גורמת לפגיעה במערכת העצבים.
 2. מחלות לב וכלי דם - טרשת העורקים יוצרת חסימה הדרגתית של העורקים עם זרימת דם לקויה לאיבר המין הזכרי.
 3. חוסר בטסטוסטרון (הורמון המין הזכרי) - אצל גברים מסוימים חלה ירידה קיצונית ברמת הטסטוסטרון בדם. תסמינים המרמזים על חסר בטסטוסטרון בקרב גברים באים לידי ביטוי בירידה בכמות הזיקפות העצמיות, ירידה בפעילות המינית ובחשק המיני, ירידה באיכות הזקפה ועוד. ניתן לטפל באמצעות תרופה המיועדת לטיפול בחסר בטסטוסטרון.
 4. ניתוחים שונים במעי הגס, בערמונית (כדוגמת ניתוחים לקיצור חלקי של בלוטת הערמונית כתוצאה מערמונית מוגדלת) או ברקטום.
 5. אורח חיים לקוי: שתיית אלכוהול שעלול להביא למצב של חוסר איזון הורמונלי ופגיעה בכבד ובמערכת העצבים, שימוש בקנאביס, עישון וחוסר פעילות גופנית.
 6. תופעות לוואי הקשורות לשימוש בתרופות שונות:
  (1) משתנים – תרופות שמגבירות את ייצור השתן ונמצאות בשימוש נרחב לטיפול ביתר לחץ דם, באי ספיקת לב ובמחלות כליה.
(2) תרופות לטיפול ביתר לחץ דם כגון תרופות מקבוצת חוסמי בטא. (לדוגמה, אטנולול, שם מסחרי: נורמיטן ונורמלול).
(3) נוגדי דיכאון.
 
 1. סיבות נפשיות:
סיבות נפשיות להפרעות בזיקפה הם רבות וקיימות אצל כחמישית מהפונים לטיפול. הן נגרמות עקב:
 1. דיכאון העלול לגרום לירידה בדחף המיני.
 2. מתח (סטרס) וחרדה הכולל השפעות סביבתיות.
 3. חרדת ביצוע הנובעת מחשש מכישלון בתפקוד המיני בעיקר אצל צעירים.
 4. יחסים מתוחים בין בני זוג.
 5. מידע מוטעה וציפיות מוגזמות ביחס לתפקוד המיני.
 1. אווירה לא רגועה בעת קיום יחסי אישות.
בכל סוגי ההפרעות שתוארו, עלול להיווצר "מעגל קסמים" שבו חוסר היכולת להגיע לזיקפה גורמת להחמרת הבעיה המקורית (כמו דיכאון, חרדה וכדומה) וחוזר חלילה.

בעיות במערכת העצבים:
 1. מחלת פרקינסון.
 2. פגיעה או מחלה בחוט השדרה.
 3. גידול במערכת העצבים.
 4. שבץ מוחי.
 בעיות הורמונליות
 1. תת פעילות של בלוטות המין, מצב המתבטא בייצור מופחת של הורמון המין הגברי בגוף וברמה נמוכה מהתקין.
 2. פעילות יתר של בלוטת התריס.
 3. תת פעילות של בלוטת התריס.
 4. תסמונת הנובעת מייצור עודף של הורמון הקורטיזול (תסמונת קושינג).
 
הטיפול הקונבנציונלי

במשך שנים ניסיונות טיפול בתרופות פומיות שונות נכשלו כאשר השפעתם נבדקה בצורה מדעית ומבוקרת. תרופת היופרימה (Uprima)  הייתה התרופה הפומית הראשונה שפעלה דרך מערכת העצבים המרכזית וחיקתה את הפעילות הנורמלית של יצירת הזקפה, אך מחקרים הוכיחו שהיא לא הייתה מספיק יעילה וכרוכה בתופעות לוואיתרופות מקבוצת מעכבי פוספודיאסטרזה 5 (PDE5i), למעשה היוו את תחילת המהפך בטיפול בהפרעות זיקפה מכוון שאפשרו קיום יחסי מין מלאים לאחר נטילתם דרך הפה והודות להן מיליונים רבים של גברים חזרו לפעילות מינית תקינה. דוגמאות לתרופות כאלו הן ויאגרה, סיאליס, לויטרה.
מצבים אשר בהם הטיפול התרופתי אינו יעיל:
אחוזי ההצלחה הגבוהים של טיפול ב- PDE5i גרם לאכזבות קשות בחלק מהחולים שלא מגיבים לטיפול במידה מספקת או לא מגיבים כלל ויש צורך לטפל בהם באמצעים אחרים. לקבוצת חולים זו שייכים חולים הסובלים מסוכרת, חולים שעברו ניתוחים רדיקלים של הערמונית והשלפוחית. גם החולים עם מחלות פסיכיאטריות המטופלים בתרופות שונות, חולים עם אי-ספיקת כליות ומחלות כרוניות מגיבים בצורה שונה לטיפול ב- PDE5i ומצריכים התייחסות מיוחדת.


הטיפול האלטרנטיבי
 1. רפואה סינית
על פי הסינים, הזיקפה קשורה לאיכות האנרגיה והדם בגופו של הגבר, כך ששניהם צריכים להיות במצב מאוזן בגוף. במצב של חוסר אנרגיה, חוסר דם או פגיעה בסירקולציה (תנועה ומחזוריות) שלהם, לא תהיה זקפה. כאשר אנו בוחנים את תופעת האימפוטנציה בעיניים סיניות נמצאות מספר סיבות לתופעה.
 
צמחי מרפא סיניים:
ההרבולוגיה – רפואת הצמחים, היא חלק מרכזי ברפואה הסינית הקלאסית. בכתבים העתיקים מוזכרים יותר מעשרת אלפים מרכיבים מעולם הצומח, החי והמינראלים, מתוכם נמצאים בשימוש שוטף בארץ כ–300 מרכיבים.
 
 1. אגוזי מלך ( (Hu-Tao Renצורתם מזכירה את מבנה הכליות. ואכן, אגוזי המלך מחזקים את הצד הפעיל של הכליות. הם מזרימים אנרגיה לאזור האגן, הגניטאלי והגב התחתון ומאפשרים שיפור של נוכחות אנרגטית באזור.
 2. חילבה ( – (Hu La Buהצמח נמצא בשימוש בעיקר כצמח מאכל בקרב העדה התימנית, אך ברפואה הסינית משמש כצמח עיקרי לטיפול בסוכרת. על פי הכתבים הרפואיים הסיניים העתיקים, הצמח מחזק את הכוח הפעיל בגוף ומוכח כיעיל לטיפול בבעיות פריון של הגבר
 3. פרי עץ האטד(Gou Qi Zi)  הפרי ידוע ביכולתו לחזק את אספקת וזרימת הדם בכל הגוף ובעיקר באזור הגניטאלי. צורתו כצורת כדורית דם אדומה, צבעו אדום כאש, טעמו מתוק והטמפרטורה שלו נייטרלית. בסין נהוג לאוכלו כמעט בכל ארוחה משום שאינו מפר את האיזון הטבעי של הגוף.
 4. מקל הקינמון ( - (Rou Guiעל פי הסינים ביכולת מקל הקינמון לחמם את "אש החיים" ולעורר את התשוקה והיכולת המינית. הקינמון מומלץ לשימוש במצב בו האדם חש תחושה של קור באזור הגב התחתון, הירכיים והאגן, כאשר לקור מתלווה עייפות וחוסר חיוניות המתבטאת בחוסר תשוקה מינית.
 5. הג'ינסנג הסיני ( - (Ren Shenהצמח המוכר ביותר בעולם צמחי המרפא הסיניים מכונה שורש האדם. ביכולתו לחזק את האדם מהשורש, שהרי יכולת האון וכוח הגברא הינה שורשית וקשורה ליצירת חיים חדשים.
 6. גלעין האפרסק – ביכולתו לפתוח מחסומים של דם ואנרגיה בגוף במיוחד באזור הגניטאלי. הגרעין יכול לעזור גם לבעיות נשים הסובבות את המחזור החודשי. מעבר להימצאותו בבית המרקחת הסיני, ניתן גם לעשות בו שימוש ביתי: יש לחלוט גלעין אפרסק כשעה לפחות במים חמים, ולשתות את החליטה המרירה שלוש פעמים ביום.
 1. דיקור סיני:
כדי להבין את הטיפול המוצע ברפואה הסינית לבעיה של אין אונות, בראש ובראשונה יש להבין מהם הגורמים הפיזיולוגיים המביאים לתהליך הזקפה:
 1. זרימת דם לפין – הדם זורם לפין וגורם להקשחתו
 2. מיקוד – כל האנרגיה והדם ממוקדת באזור זה.
 3. זרימת צ'י – הודות לזרימת הצ'י והדם לפין מתרחשת הזקפה.
הלב הוא האיבר המרכזי השולט על זרימת הדם. במצב של חסר דם בלב, קיים חשש לאיבוד החשק המיני. סיבה נוספת העלולה לגרום לבעיה בתפקוד המיני היא חוסר יאנג בכליות. הכליות ידועות כתמצית החיים. הן מסייעות לתפקוד הגוף ומאפשרות לנו לשמור על רצף החיים והאון לאורך זמן. כאשר יש בעיה בתפקוד הכליות או הלב, יתרחשו בעיות בתהליך הזקפה והתשוקה המינית. מנגד, שפע של אנרגית צ'י או יאנג באזור הכליות והלב עלול להיות סיבה לשפיכה מוקדמת.

טיפול בחוסר יאנג בכליות:
דיקור סיני לאין אונות. דיקור וחימום באמצעות מוקסה, נקודות לדיקור סיני: Kid3,7 , BL23,52 , CV6 , St36, GV4  Ht7 ושינוי תזונה במטרה לחזק את יאנג הכליות. יש להעדיף בעיקר מזון חם או מבושל.

טיפול בבעיות בזרימת צ'י ללב:
חיזוק צ'י הלב והכליות באמצעות נקודות דיקור סיני, ושילוב של מזון המחזק את צ'י הלב: תבלינים מחממים, מזון חם ומבושל. כמו כן, מומלץ להימנע ממזון מלחלח ומייצר נוזלים.
הרפואה הסינית מספקת מענה מקיף לבעיה הן ע"י צמחי מרפא מחממים, הן ע"י דיקור סיני והן ע"י שינוי תזונה. הטיפול באמצעות רפואה סינית מסייע לשפר מצב של אין אונות ומאפשר לכל מטופל ליהנות מהיחסים ולהגיע בקלות לזקפה.
 1. ניקוז לימפטי
מערכת הלימפה
מערכת הלימפה היא רשת של רקמות וצינורות, הנמצאת בכל מקום בגוף, למעט במערכת העצבים המרכזית. למערכת הלימפה שלושה תפקידים מרכזיים:
 1. לשאוב את הנוזלים מהתאים ומהרקמות ולהחזירם לזרם הדם.
 2. להגן על הגוף מפני זיהומים בעזרת תאי הלימפה ובלוטות הלימפה.
 3. להוביל שומנים מהמעיים.

במהלך יממה אחת צינורות הלימפה מנקזים כעשרים ליטר של נוזל פלזמה ומחזירים אותו לזרם הדם המרכזי.
בעזרת מכשיר לניקוז לימפטי בשילוב עם עיסוי לימפטי ידני עובדים על שרירי הירך הפנימיים (השרירים המקרבים), שרירי המפשעה, שריר המותן(Psoas) ושרירי הבטן התחתונה(הישר הביטני).

סיכום

הטיפול האלטרנטיבי לאין-אונות אינו מצריך החדרת חומרים כימיים לגוף כאשר תופעות הלוואי שלהן משתנות מאדם לאדם ועלולות לגרום לסיכונים מיותרים. השילוב של צמחי מרפא סיניים, דיקור סיני וניקוז לימפטי הוא שילוב מנצח לטיפול בבעיה.
 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com