הקזת דם - טיפול בדורבן הרגל

כאשר הכאב בעקב(דורבן) מרוכז ממש בתחתית העקב, וכאשר יש זמנים בהם הכאב פוחת במעט, הסיכוי לסלק את הכאב גבוה יותר. הטיפול כשלעצמו אינו נעים (ההקזה בעקב מכאיבה יותר ממקומות אחרים) אך יעיל ביותר. רצוי לחזור על הטיפול 2-4 פעמים בתדירות של אחת לשבוע. הטיפול בהקזת דם מתאים לאנשים שאינם נוטלים מדללי דם במינון גבוה(כדור אספירין אחד ליום נחשב מינון נמוך).

הטיפול מתבצע כאשר המטופל שוכב על הבטן וכפות רגליו יוצאות מחוץ לתחום המיטה, בשלב ראשון מעסים את אזור העקב כדי להגביר את זרימת הדם במקום. העיסוי מתבצע בעדינות. מאתרים את הנקודה הרגישה ביותר בעקב, לאחר מכן מנקים את האזור עם אלכוהול, ומכינים כוס רוח בגודל מתאים למקום ההקזה. לאחר מכן, דוקרים כ8-10 דקירות[באותה מחט] בעזרת מחט מיוחדת להקת דם (LANCET) בתחום בו מרוכז הכאב

את סדרת דקירות ההקזה יש לבצע במהירות רבה ובעומק שיעבור את התחום הקשה של העור, המטופל מתבקש להשתעל מספר פעמים תוך כדי הדיקור, על מנת להקל עליו את חוסר הנעימות מדקירות המחט. בשלב הבא מסלקים את המחט ההקזה למיכל המיוחד ומיד לאחר מכן מצמידים את הכוס למקום ההקזה ויוצרים ואקום בעוצמה חזקה.

לאחר שיצאה כמות הדם הרצויה (2-8 סמ"ק בערך) מניחים צמר גפן מחוץ לתחתית הכוס, משחררים את הוואקום בעדינות, ולאחר ניגוב הדם שמים אבקה לעצירת הדימום במקום ומניחים אגד מדבק על מקום ההקזה.

בטיפול בדורבן מומלץ לשלב עיסוי רקמות עמוק על האגן, לאורך שרירי הירך האחורית, כפף הברך האחורית, השוק האחורית, גיד אכילס וכף הרגל.

למטופלים שאינם נרתעים מדיקור מומלץ לפני ההקזה לדקור בדיקור סיני 3 נקודות: האחת במרכז השוק האחורית בשריר התאומים, השנייה באזור גיד אכילס החיצוני והשלישית באזור גיד אכילס הפנימי, עם גירוי עצבי בינוני-חזק, הטיפול מגביר את יעילות הטיפול.

רצוי להדגיש כי לא מומלץ להשתמש בשיטה זו לאנשים הסובלים מסכרת, מטופלים הלוקחים תרופות לדילול דם, לאנשים בהיריון ולאנשים עם בעיות לב
 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com