הרפואה המערבית והרפואה המשלימה- הילכו שניהם יחדיו?

 (הנתונים במאמר מבוססים על כתבת תחקיר של סמדר סלטון והילה טימור אשור בשבועון "שישבת" בעיתון "ישראל היום" מתאריך 21/8/20).     

הרפואה המשלימה כבר לא נחשבת " אלטרנטיבית" בלשון סגי נהור. היא הולכת וכובשת את מחלקות האשפוז השונות בבתי החולים בכלל ואת המחלקות הכירורגיות בפרט. ניתן לומר,  שהיא מסייעת במגוון רחב של בעיות החל בהפחתת חרדה מפני ניתוח, בהורדת כאב וכלה בצנתורים כירורגיים, בהקלה על לידות ובכאבים עזים הנובעים מחסימת אבנים בכיס המרה.

בשנה האחרונה הרפואה המשלימה ניתנת כחלק בלתי נפרד מהטיפולים הקונבנציונליים בידיעתו וברצונו של החולה .גישה זו המשלבת בין שני סוגי הרפואה ומאופיינת בשיתוף פעולה מלא בין רופאים למטפלים ברפואה משלימה וביצוע מחקרים מדעיים  הבודקים את יעילות הרפואה המשלימה נקראת רפואה אינטגרטיבית. לפני כשנה נמפתח בבית החולים ברזילי באשקלון מרכז לטיפול משלים ביוזמת מנהל בית החולים בזמנו ומנכ"ל משרד הבריאות כיום, פרופסור חזי לוי. לדברי ד"ר גלי שטופמן, רופאת ילדים ומומחית לרפואה סינית, המטפלים ברפואה המשלימה נכנסים לפעולה, כאשר הטיפול הקונבנציונאלי אינו מועיל או לא התגלה ממצא קליני. לאחר שיחה עם החולה נעשה אבחון על פי הרפואה הסינית: בדיקת דופק, מראה כללי, בדיקה של גוני הפנים וטון הקול. ילדה שהגיעה ממחלקת ילדים עם תגובה אלרגית חריפה בכל הגוף, והיה קיים חשש כבד שתתפתח בצקת בדרכי הנשימה העלולה להביא לחנק. לא נמצא שום ממצא אלרגי. בבדיקת דופק נתגלה שעברה עליה חוויה רגשית קשה. הילדה טופלה בסטרואידים. וכשהם לא עזרו, היא קיבלה טיפולי דיקור. הפריחה נעלמה כעבור מספר שעות.
בבית חולים בני ציון מתבצע במחלקה לרדיולוגיה פולשנית צנתור כירורגית בנוסף למגוון המכשירים הרפואיים שהמטופל מחובר אליהם, נעוצות בגופו מחטים, אשר בזכותן הוא אינו זקוק לתרופות טשטוש.
בבית החולים רמב"ם בחיפה שיפצו את טיפולי הרפואה המשלימה בכלל וטיפולי הדיקור הסיני בפרט במחלקות הבאות: במחלקה הנוירולוגית, במחלקה הראומטולוגית ובמחלקת היולדות, תוך פיקוח רפואי ותיעוד בתיק הרפואי. במרבית המקרים המטפלים מדווחים על רגיעה, על ירידה במתח ובסטרס, ועל תחושה של שיכוך כאבים בטווח שבין תום הטיפול ועד 48 שעות ממנו.
הרוב הגדול של הרופאים תומכים בדיקור, ואין להם בעיה לרשום לחולה הוראה לדיקור סיני. לפעמים הרופאים לא מפנים לדיקור, מאחר שהם רוצים לבחון טיפול תרופתי מסוים וחוששים שבדיקור ישפיע על התוצאות.
מחקרים רבים מצאו השפעה חיובית של טיפולי רפואה משלימה בשיפור איכות החיים של חולים אונקולוגיים. בבית החולים סורוקה בבאר שבע מוענקים טיפולים משלימים לחולים המאושפזים במרכז לאונקולוגיה על ידי מטפלים מתנדבים מעמותת "רוח דרומית". המתנדבים מגיעים למחלקה שלוש פעמים בשבוע למשך שעתיים, ולאחר תדרוך המתבצע מול הרופאים, האחיות והעובדות הסוציאליות, הם עוברים בין החדרים ומציעים לחולים טיפולי רפלקסולוגיה, עיסוי, רייקי, הילינג ודמיון מודרך.
המטפלים ברפואה משלימה נכנסים לפעולה כשהטיפול הקונבנציונלי אינו מועיל או כשלא מתגלה ממצא קליני. המטפלים משוחחים עם החולה ומאבחנים אותו עפ"י השיטה הסינית, המורכב ממראה כללי, בדיקת דופק, בדיקה של גוני הפנים וטון הקול.
לאור האמור לעיל, מומלץ לכל אדם הרוצה לתחזק את גופו ולשמור על בריאות איתנה לאורך זמן, להשתמש ולצרוך שירותי רפואה משלימה בתדירות של אחת לשבוע הכוללים אבחון תנועתי אורטופדי, אבחון רפלקסולוגי, אבחון אירידיולוגי (ניתוח הסימנים הפתולוגיים בקשתית גלגל העין) וטיפול הנגזר על פי האבחונים.
מומלץ למצות את כל שיטות הטיפול האלטרנטיביות המתאימות לפני ש"רצים" לניתוח כירורגי יהא אשר יהא. "מרפאת אור הנר לחופש מכאבים" הממוקמת במודיעין-מכבים-רעות נותנת מענה למגוון רחב של בעיות התחום האורטופדי, בתחום הנוירולוגי (לדוגמה שיתוק פנים ונעילת לסתות), בבעיות של זרימת דם (ניקוז לימפטי), באלרגיות בעונות מעבר ובטיפול יעיל במתחים נפשיים וחרדות.
 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com