דף הבית >> מאמרים >> חיזוק המערכת החיסונית בעידן נגיף הקורונה באמצעות הרפואה המשלימה

מבוא
מספר מקרי הקורונה בעולם ממשיך לנסוק. סך כול המאובחנים עומד כעת (נכון ל-15/3/20) על 134,918 בני אדם ברחבי העולם. מספר המתים עלה ל 4,989. לשמחתנו גם מספר המחלימים העולמי נסק ל 70,395. אם בתחילת ההתפרצות ועד לאחרונה בעצם רוב החולים העולמיים נרשמו בסין, נראה שהמגמה בדרך להתהפך. כ 54,000 מהמאובחנים נמצאים נכון לעכשיו מחוץ לסין והפער הולך ומצטמצם בצעדי ענק כל יום. אם בסין נוספו רק 21 חולים למניין, הרי שבאיטליה נוספו 2,651 (לסך של 15,113), באיראן נוספו 1,075 (לסך של 10,075), בספרד נוספו 869 (לסך של 3,146), בגרמניה נוספו 779 (לסך של 2,745) ובמדינות רבות אחרות נוספו עוד מאות  או עשרות של חולים בכל אחת.
כשהמשבר היה בעיקר בסין העולם לא התכונן, ועכשיו העולם משלם.
מה שמדאיג לא פחות הוא ש 949 רופאים יושבים עכשיו בבידוד ומושבתים מעבודה, בזמן בו צריכים אותם יותר מכל. 635 אחיות נחוצות גם הן יושבות בבידוד כמו 171 פרמדיקים. כמה מהם נחשפו לחולים עם תסמינים במסגרת עבודתם ועלולים בסבירות גבוהה מאוד לחלות גם הם. בישראל הוחלט לסגור את רוב מערכת החינוך כצעד מונע. ההחלטה לא כוללת כרגע את גני הילדים והחינוך המיוחד, וגננות רבות התקוממו על החרגתן ומנסות להשבית את המערכת. כדאי אולי להזכיר שגן עם 30 ילדים הוא לא גורם סיכון כמו בית ספר עם אלפים.
להיות שמחים. אדם שמח הינו אדם בריא. יש לשמור על רוגע ולא להיכנס לפאניקה

דרכים לחיזוק המערכת החיסונית באמצעות הרפואה האלטרנטיבית:

1. רפלקסולוגיה - מערכת חיסון חזקה תורמת לצמצום ההדבקות במחלות. גם כאשר המחלה פעילה, מערכת חיסון חזקה תורמת להגברת יכולת הריפוי של הגוף, קיצור משך המחלה והקלה על התסמינים של המחלה. ברפואה המשלימה ישנן שיטות שונות, לחיזוק המערכת החיסונית, שהרפלקסולוגיה היא אחת מהן.                         
באמצעות מגע ולחיצות על אזור מערכת הלימפה בכף הרגל, ניתן לסייע בשיפור זרימת הדם ולהגביר את תנועת תאי מערכת החיסון וחומרים מזינים בכל הגוף, ובכך לפעול לחיזוק המערכת החיסונית של הגוף.
 בנוסף מומלץ לעבוד על מערכת הנשימה על מנת להוציא את הליחה בדרכי הריאה.
 לפי הרפואה הסינית, הריאות קשורות ישירות למערכת החיסון שלנו. מגע ולחיצות על רפלקס הריאות והסרעפת בכף הרגל, משפרים את הנשימה וחילוף הגזים בגוף, ובכך פועלים לחיזוק המערכת החיסונית.
מתח, לחץ נפשי ותסכול, פוגעים ביעילות המערכת החיסונית. הרפלקסולוגיה מאפשרת את הרגעת הגוף והנפש, שיפור איכות השינה ובכך מסייעת לחיזוק המערכת החיסונית.
 
2. דיקור סיני
חיזוק מערכת החיסון בעזרת דיקור סיני אינו מלווה בתופעות לוואי. הדיקור הסיני גורם לרוב המטופלים לתחושה חיונית וחזקה יותר, ומטפל ביעילות ובמהירות במקור הבעיה שממנה הם סובלים – ולא רק בסימפטומים שלה. הרפואה הסינית רואה בחיזוק מערכת החיסון בגופנו אמצעי הכרחי למניעת מחלות ובעיות רפואיות שונות.
אם אתם סובלים כיום ממחלה, דיקור סיני יכול לטפל בכם בשתי רמות במקביל: חיזוק מערכת החיסון של גופכם, וסילוק הסימפטומים שנובעים מהמחלה. לקבלת תוצאות אופטימליות, הרפואה הסינית בנוסף לדיקור גם טיפול בתזונה וצמחי מרפא, המותאמים באופן אישי לכל מטופל.
הרפואה הסינית הבינה כבר לפני אלפי שנים שהטיפול הכי טוב במחלה הוא מניעה. עבר, נהגו הסינים לשלם לרופא כל עוד הם בריאים, אך ברגע שחלו, הפסיקו את התשלום לרופא שלא הצליח למנוע מהם לחלות. הזמנים השתנו, אך תפישת העולם נכונה גם כיום: חיזוק מערכת החיסון שלכם לפני שאתם חולים – היא הדרך היעילה ביותר לשמור על בריאותכם.
דיקור סיני הינו כלי יעיל לחיזוק מערכת החיסון גם מנקודת המבט של הרפואה המערבית. 

3. טיפול בצמחי מרפא

א. שורש זנגביל (ג’ינג’ר)
שורש הזנגביל נע בין שימושים קולינריים כתבלין לבין שימושים טיפוליים במחלות חורף, הצטננויות והפרעות עיכול. ברפואה הסינית הוא נחשב כבעל אנרגיה חמה ומתאים למצבים של תחילת מחלות החורף. הוא יעזור בייבוש ליחה, יחמם וימריץ את הגוף ויעודד הזעה במקרים של חום. ברפואה המודרנית הוא מתווה בנוסף גם כנוגד עווית במערכת העיכול, מפיג גזים ואף מטפל במצבי שלשולים או חיידקי מעיים.
נשים בהריון ומניקות משתמשות בשורש זנגביל כנגד בחילות הקאות או צרבות. השילוב בין הג'ינג'ר לבין הלימון יוצר תרכובת טעימה, הנעה בין המתיקות והחמימות של הג'ינג'ר לבין הניטרליות והחמיצות המרעננת של הלימון. 
ג'ינג'ר ודבש הוא גם כן שילוב מנצח כנגד מחלות החורף. שניהם מכילים פיטוכימיקלים (חומרים בעלי תכונות מסויימות מהצומח) אשר עוזרים נגד התקררויות, צינון והוצאת ליחה. חשוב רק להדגיש שדבש אסור לתינוקות מתחת לגיל שנה.
ב. אכיניצאה 
מאז תחילת המאה הקודמת האכינצאה עומדת פעם אחר פעם תחת מחקרים מדעיים באשר לסגולותיה - ונראה כי היא בין הצמחים הנחקרים ביותר. היא ממריצה ומעוררת את המערכת החיסון ועוזרת לגוף להילחם בחיידקים או וירוסים בזמן אקוטי.
האכיניצאה היא בעלת אפניות (זיקה) למערכת הנשימה ועל כן היא תתאים בעיקר לשפעת מכל סוג, דלקת גרון, ליחה מרובה ועוד. האכיניציאה נחשבת כאנטיביוטיקה של הטבע אודות לתכונתה להמריץ את מערכת החיסון, ולכך מתווסת תכונתה כמשפרת זרימת דם, מה שמסייע לחומרים חיוניים להגיע לרקמות והופך אותה לטיפול קו ראשון בעת מחלה.
ג. סמבוק שחור
צמח הסמבוק הינו בין הבטוחים לשימוש בהקשר למחלות חורף, בילדים ומבוגרים כאחד. הסמבוק השחור ידוע כצמח שמתאים בעיקר לטיפול במחלות חורף, כיוון שהוא אנטי בקטריאלי ואנטי זיהומי. הוא מתאים למחלות כגון שפעת, שיעול וליחה (הוא מסייע בייבוש הליחה) ולמקרים של ברונכיטיס. ילדים הסובלים מנזלת, גודש במערכת הנשימה או שיעול צריכים לשתות את החליטה מספר פעמים ביום למשך שבוע - ואף יותר.
ד. עלי אקליפטוס
האקליפטוס ידוע כמרענן והוא מכיל שמנים נדיפים, אשר מקנים לו את היכולת להקל על מצבים של הצטננות או גודש. הוא מחטא ומקל על דרכי הנשימה ויעיל בכל עונות השנה. הוא מסייע במחלות חורף המלוות בגודש וליחה, אך גם לסובלים מקשיי נשימה כתוצאה מאסתמה.
ה. קינמון
הקינמון נודע בהשפעתו האנטי בקטריאלית, כאשר יש לו זיקה למערכת העיכול. השפעתו הרבה כקוטל פטריות, חיידקים או טפילים במערכת העיכול הפכו אותו ל"כוכב" של ממש בטיפול ומניעה של מצבים אלו. הקינמון ייתן חליטת תה חמימה, גם מבחינה סינית מסורתית, ויעזור להורדת חום, הוצאת ליחה והצטננות. חשוב לציין כי חולי סוכרת צריכים להיוועץ באיש מקצוע לפני צריכה של קינמון.
ו. שורש ליקריץ
שורש הליקריץ משפיע על מספר מנגנונים בגוף האדם והוא צמח הנמצא תחת אור הזרקורים המדעי מספר רב של פעמים. יש לו תכונות רבות כמשקם ריריות, בעיקר של מערכת העיכול - אך לא רק. בדרך כלל משתמשים בצמח זה במינונים נמוכים.
בהקשר של מערכת הנשימה שורש הליקריץ יסייע בלהקל על מחלות של מערכת הנשימה העליונה (אף אוזן וגרון) והן של מערכת הנשימה התחתונה. הוא נחשב מכייח במצבי ליחה מרובה, אך גם במצבים בהם השיעול הינו יבש.
 
 
 
 
 
4. שימוש בשמנים אתריים
 
על מנת לשפר את המערכת החיסונית קיימים צמחים רבים, במאמר זה נתמקד בחמש התמציות הבאות:

 
א. תמצית שבדי מריר:
במקור תערובת של 8 צמחים שהורכבה כבר במאה ה-15. בתחילת המאה ה-120, הגב' מריה טרבן, הרבולוגית ממוצא אוסטרי השביחה את שילוב 8 הצמחים והפכה אותם ל-13 צמחים בתערובת. שילוב זה משמש עד היום תחת השם שבדי מריר.
שילוב הצמחים מעורר מערכות לסלק גורמים זרים מהגוף (פתוגנים). לעורר ולהביא לתשומת לב של מערכות החיסון להתחזק מול הגורמים הפולשניים. השבדי המריר מחזק את מערכת הנשימה, לבלב וטחול.
הסווידיש ביטר " עוזר לגוף לעזור לעצמו"
 
ב. תמצית פטריית הריישי:
השימוש בריישי נפוץ ברפואה הסינית המסורתית מזה כ-10000 שנים. מסייע לאנשים להתגבר ולצאת ממצוקות בריאותיות, מעכב תהליך דלקתי בגוף, מונע את התכווצות הסימפונות בריאות. מעודד יצירת מאקרופאגים ולכן מונע זיהום משני שעשוי לפגוע בנשימה.
 
ג. תמצית שורש אסטרלגוס:
שורש מחזק, משמש כמזון – מזון מתאים = תרופה!
השימוש באסטרגלוס נפוץ ברפואה סינית מסורתית. ידוע כמחזק ומעורר מערכת חיסונית ובעל השפעה על הרדיקלים החופשיים בגוף.
בתכונותיו האסטרגלוס ידוע כמשפיע על מערכות הנשימה העליונות, הצטננויות. השורש מחזק ומעורר מפני חולשה כללית, ממריץ טחול, כבד וריאות.
מומלץ בשילוב עם תמציות נוספות כגון: ריישי.
 
ד. תמצית סמבוק:
הינו הראשון לשמור על הגרון (הפתח הראשוני). ידוע כי הסמבוק מעקב ונלחם בפתוגנים שהגוף לא משכיל להתמודד מולם.
ידוע כי הסמבוק מסייע בריפוי שפעת ויראלית ובחיזוק דרכי הנשימה.
 
ה. תמצית אונו דה גאטו (קטס קלו)
צמח המגיע ממרכז אמריקה והשימוש בו ידוע כבר מאות בשנים. לשורש ולגבעולים השפעה אנטי ויראלית, אנטי דלקתית והשימוש הנפוץ בצמח זה הוא לזיהומים ויראליים ובקטריאליים.
ידוע כמחזק ומעצים את התגובה של המערכת החיסונית ובהרגעתה, מנקה רעלים מהגוף, אנטיויראלי, אנטיחיידקי, אנטיסרטני.
השימוש הנפוץ באונו דה גאטו, בארצות המקור ובעולם, הינו לדלקת ריאות, שפעת עונתית, סינוסיטיס ועוד...
 
ניתן לשלב את התמציות בינן לבין עצמן או לבחור אחת או שתיים ולקחת אותן. תמציות אלו ניתן ומומלץ לקחת בזמן זה כפרופילקטי (מניעה).
 
כמוכן, עקב העליה בדלקות ריאות אנו ממליצים להשתמש בסינרג'י מאסטר בלנד בלקיחה פנימית וכן במריחה על הגב באיזור הריאות ומעליו יש למרוח שמן וינטר. שמן וינטר נמצא בשימוש מעל ל-30 שנה וידוע כמקל על מערכת הנשימה.
 
המלצות נוספות:
להדיף ולפזר במבער שמנים אתריים. שמנים אתריים ידועים כאנטיספטיים כגון: אקליפטוס, רבנסרה, ציפורן, אורן, לבנדר.
 
 
תערובת הסינרג'י פלוס מחוזקת בשמנים אתריים אנטי ויראליים וניתנת לשימוש בהדפה, הרחה ובלקיחה פנימית ומעלה את המערכת החיסונית.
 
תרסיס הסינרג'י פלוס להדפה על בגדים, אריגים, בחלל האוויר, במקומות ציבוריים ובהתזה לחלל הפה.
 
5. רגיעה.
 
החשוב ביותר הוא לשמור על רגיעה ולא להיכנס לפאניקה, מומלץ לבצע 3 פעמים ביום (עם הקימה, באמצע היום ולפני השינה) סדרות של תרגילי נשימה ונשיפה.
כמו כן מומלץ לקבל טיפול בשיטת אקסס בארס: 


בהיקף הראש שלנו נמצאות 32 נקודות בשם “בארס” (Bars), כל נקודה מתחברת להיבט שונה של החיים ומאחסנת את הרכיב האלקטרומגנטי של כל המחשבות, הרעיונות, העמדות, ההחלטות והאמונות שהיו לך אי פעם בהקשר של אותו היבט. למשל: יש נקודות “בארס” לשליטה, למודעות, ליצירתיות, לכוח, להזדקנות, לריפוי, לגוף, ליחסי-מין ולכסף.

Access bars ™ הוא תהליך פשוט, לא פולשני, ללא תופעות לוואי, שבו אנרגיית המטפל נוגעת בעדינות על פני נקודות בראש כדי לשחרר אנרגיה שנתקעה באופן לא מודע, אנרגיה שמנהלת אותנו מבלי שנוכל לגשת אליה. הנגיעה משחררת לא רק את מה שכלוא בבארס, אלא אף מאפשרת למטפל לקבל מידע על היבטים נוספים הקשורים לאותו תחום בחיי המטופל וזאת כדי לדעת היכן להתעכב, על אילו נקודות לחזור ובאילו נושאים יש להרחיב את התודעה.

סיכום
ניתן לראות כי קיים מגוון רחב של שיטות לחיזוק המערכת החיסונית. מומלץ לבחור מטפל המאמץ שתיים עד שלוש שיטות טיפול מתוך השיטות הנ"ל. לדוגמא, טיפול ממוקד ומשולב של רפלקסולוגיה, דיקור סיני ואקסס בארס יכול להעניק למטופל אפקט חזק מאוד לחיזור המערכת החיסונית שלו.
 

 
 
.
 
 
 

חיזוק המערכת החיסונית בעידן נגיף הקורונה באמצעות הרפואה המשלימה

 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com