הקדמה
דיקור סיני הינו שיטת טיפול קדומה ביותר, כמו גם אחת המוערכות ביותר, כנגד כאבים.
הדרך בה הדיקור עובד הוא בעזרת גירוי של המחט בנקודות מסוימות בגוף האדם, גירוי זה משפיע על ההעברה של אותות הכאב למוח. בניסוי שנערך בעזרת מכשיר MRI, ניתן היה להבחין באופן ברור איך בזמן דיקור סיני בנקודות המטפלות בכאב, משתחררים ממרכז המוח נוגדי-כאב טבעיים של הגוף שנקראים "אנדורפינים". דיקור סיני גם מגביר את כמות הסרוטונין שמשפיע על הרגישות שלנו לתחושת כאב, ובנוסף גם משפיע על מוליכיים עצביים נוספים שמשנים את תפיסת הגוף על כאב.
 
מהות כאבי ראש על פי הרפואה הסינית
על פי התפיסה ההוליסטית, אין אנו מטפלים במחלה, אלא באדם שסובל ממנה.
מחלות ופגעים שעוברים על הגוף משפיעים על הנפש ולהיפך, מצבים שעוברים על הנפש נותנים את ביטויים בגוף.
כאב ראש הוא אחד הביטויים הבולטים לכך, כפי שלעיתים קרובות ניתן לשמוע ביטויים כמו –" כואב לי הראש כי אני בלחץ" או " תירגע קצת יעבור לך הכאב".
על פי הרפואה הסינית, כאבי ראש הם ביטוי לחוסר איזון ב 3 המרכזים – ראש, לב, כליות.
בסיסו של חוסר האיזון מתחיל בד"כ בכליות.
הכליות לפי הרפואה הסינית משמשות כ-"מחסן האנרגיה" של הגוף וכמרכז העיגון לקרקע.
ה"חומר" ממנו עשוי רוב המוח נקרא "חומר לבן" או "חומר אפור" (white mattergrey matter ) וכך גם כל נוזל עמוד השדרה עד הכליות!
כלומר, המוח - עמוד השדרה – כליות , הם "יחידה" אחת.
אם תהיה בעיה ב"בסיס" כלומר כליות שלא באיזון או בחוסר אנרגטי, הדבר יכול להתבטא בכאב ראש או סחרחורת (כמו ורטיגו למשל).
ככל שהבסיס חזק יותר, הראש פנוי יותר לעסוק בעניני הרוח.
ככל שהבסיס חלש יותר – הראש יהיה טרוד יותר בבעיות העולם הזה.
ברגע שהראש עסוק בבעיות העולם המטרידות, הוא בעצם לוקח פיקוד על כל המערכת
במקום שהלב יעבוד על הרגשות.
כאשר הראש שולט אין מקום לחשיפה של רגשות, שכן בעולם של מאבקי כוח, רגשות הם ביטוי לחולשה ועלולים להיות מנוצלים לרעה.
הלב ובית החזה, מקום התמרתם ועיבודם של הרגשות – נאטם במצוות הראש.
הכעס, המתח והתסכול, באין מוצא אחר, עולים לראש ונתקעים שם – ואז מביאים עצמם לידי ביטוי בצורת כאב ראש.
איבר נוסף שמעורב בתהליך הוא הכבד.
הכבד אחראי על פיזור האנרגיה בגוף. רגשות חסומים משפיעים על הכבד, וכך יכולה זרימת האנרגיה לראש – להפגע.
זרימת האנרגיה במסלול הכבד נפגעת ועל הדרך גם יכולה לפגוע באיברים נוספים – כמו במיגרנה שיש בחילה והקאה.
 
 
 
 
 
פורמולות סיניות לשימוש בכאבי ראש
הפורמולות הסיניות לכאבי ראש מורכבות משישה סוגים על פי הגורם לכאב:
  1. כאבי ראש וסחרחורות על רקע חולשת דם, הפורמולה SI WU TANG מורכבת מארבעה צמחים אשר מחזקים יחד דם, תוך ויסות עדין של הכבד. הדם החסר אינו מזין את הראש, ולכן גוון הפנים יהיה חיוור, סימפטומים נוספים הבאים לידי ביטוי הם סחרורות וראייה מטושטשת, הגידים והשרירים אף הם יסבלו ממחסור בהזנה ולכן תהיה חולשה גופנית. המחזור החודשי תלוי בבריאות הרחם והכבד, ולכן הסדירות שלו תיפגע, וכמות הרירית הנוצרת תפחת, ולכן גם כמות הדימום הוסתי.
  2. כאבי ראש / מיגרנות על רקע עליית חום ורוח פנימית של הכבד, הפורמולה TIAN MA GOU TENG YIN מרגיעה את הכבד, מטהרת חום, מניעה את הדם, מחזקת את יין הכבד והכליות, הפורמולה מטפלת ביאנג הכבד, וברוח הפנימית העולים כלפי מעלה, על רקע חולשת יין הכליות והכבד. מצב זה מתרחש כאשר נוצר חוסר איזון בין הכבד והכליות עקב גיל, עבודה מאומצת, כעסים וכדומה. חוסר כרוני של יין הכליות יוצר חום המצטבר בכבד וגורם לעליית יאנג הכבד כלפי מעלה, וכתוצאה מכך הסימפטומים מרוכזים בפלג הגוף העליון ובראש.
  3. כאב ראש עמום או לוחץ כתוצאה מתקיעות צ'י הכבד, הפורמולה XIAO YAO SAN מניעה את צ'י הכבד, מחזקת את צ'י הטחול והזנת הדם. פירוש השם של הפורמולה הוא להתהלך בחופשיות, ומרמז על היכולת של הפורמולה להניע צ'י ולפתור כאב. הפורמולה מייצרת הרמוניה ביחסים שבין הכבד והטחול, מניעה את צ'י הכבד ומזינה צ'י ודם. הכבד אחראי על תנועה תקינה וחלקה בגוף והוא מאחסן את הדם. הטחול אחראי על הפקת צ'י ודם מן המזון. כאשר צ'י הטחול חלש, ייצור הדם ייפגע והדבר יפגע בתנועה החלקה של צ'י הכבד. כאשר צ'י הכבד תקוע, הכבד יפלוש לטחול ויפגע בתהליכי המטבוליזם והשינוע של הטחול, מה שיכול לגרום לחולשת צ'י ודם. תקיעות בצ'י הכבד יכולה גם להיגרם מתסכול, לחץ נפשי וחוסר ביטוי של רגשות.
  4. כאבי ראש כתוצאה מגודש במעברי האף, הפורמולה Bi Yan Pian פותחת את מעברי האף, מפזרת רוח חום ומסלקת לחות.
  5. כאבי ראש, צוואר ושכמות על רקע פלישת רוח חיצונית, הפורמולה CHUAN XIONG CHA TIAO SAN משחררת רוח ומפחיתה כאב ראש. הפורמולה תטפל בכאב ראש, בכל חלק של הראש, הנובע מרוח חיצונית שפלשה לחיצון, הראש הוא מקום המפגש של ערוצי היאנג, כאשר רוח חודרת לגוף היא תעלה עם המרידיאנים לראש ולעיניים, תחסום את זרימת היאנג הטהור וכך תגרום לכאב ראש ולסחרחורות. המלחמה בין צ'י הגוף לפתוגן, עשויה להוביל לצמרמורות ולחום נמוך.
  6. כאבי ראש על רקע רוח חיצונית / פנימית , הפורמולה Ju Hua  היא חליטה המשחררת רוח חום, מקררת ומאזנת את הכבד ומטהרת את העיניים.
 
סיכום
השימוש בדיקור סיני למצבים השונים של כאבי ראש לאחר אבחון דופק ולשון הוא יעיל ביותר לשיכוך מהיר של כאבי הראש. יחד עם זאת, השילוב של פורמולות סיניות שהמטופל נוטל מדי יום ביומו בין הטיפולים השבועיים בדיקור חיוני ביותר ואין כדוגמתו לטיפול מנצח.

חשיבות השימוש בפורמולות סיניות לטיפול משלים בכאבי ראש בדיקור

 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com