דף הבית >> מאמרים >> טיפול בהלוקס ולגוס בעזרת רפואה משלימה

טיפול בהלוקס ולגוס בעזרת רפואה משלימה

הגדרה

הלוקס ולגוס (בעברית בוהן קלובה) הוא מצב שבו עצם הבוהן (עצם המסרק הראשונה) סוטה לכיוון מרכז הגוף, בבסיס הבוהן נוצרת בליטה הנקראת בוניון, נוצר עיוות (דפורמציה), כלומר שינוי במבנה העצם, סטייה של הבוהן החוצה ממרכז הגוף נקראת ולגוס. הבוהן לפעמים דוחפת את שאר האצבעות, כך שגם הן מתעוותות, ולעיתים האצבע השנייה עולה על הבוהן ורוכבת עליה. ככלל, עצם נבנית תחת לחץ ועצם הבוהן הדורכת על הקרקע יוצרת עומס יתר על העצם. כתוצאה מכך העצם נעשית עבה יותר ויותר (מתעבה) ויוצרת מנגנון הגנה כדי למנוע את שבירתה. לא כל אדם בעל הלוקס ולגוס סובל מהמצב. במקרים רבים לא נגרמת הפרעה, פרט לצורך לנעול נעליים רחבות יותר. כאשר מופיעות תלונות הן כוללות כאב באזור הבוניון, ולעיתים כאב בבסיס האצבע השנייה.
טיפול בהלוקס ולגוס בעזרת רפואה משלימה

תסמינים

 • עור קשה מתחת למפרק הבוהן.
 • נעילת נעלי עקב ועוד נעלים צרות למיניהן שמגבילות את הרגל.
 • נפיחות ודלקת במפרק הבוהן.
 • נטייה קלה לגיבנת, מאחר והליכה זו גורמת ליציבה נטויה, מאחר שרוב משקל הגוף נוטה קדימה.
 • יופי.

השלבים ביצירת בוהן קלובה


בשלב הראשון נוצרות יבלות, בשלב השני מתפתח עור קשה הצומח פרא ומטרתו לשמור על העצמות שלא יפגעו. השלב השלישי, שלב מתקדם של החיים, לאחר שאדם הרגיל את עצמו וסגל את גופו להליכה מסוימת נוצר עיוות בעצם שנועד לעגן על הגוף ולהתאימו למצב הנוכחי.
 

שכיחות המחלה


שכיחות בוהן קלובה מופיעה בשכיחות גבוהה יותר בגיל מבוגר, אך מצויה גם אצל צעירים. לרוב מי שלוקה בהלוקס ולגוס הן נשים (נשים סובלות פי 3 יותר מגברים בהלוקס ולגוס). הסיבה לכך נעוצה בכך שהן משמשות דמויות אם המעניקות מעצמן מעל ומעבר לנדרש, מתקשות לקבל מאחרים וחשות כי לא קבלו תמורה לפעולתן. אזור החזה מקושר להנקה והענקה. הנשים מעניקות ללא שובע, הן חשות מקופחות רגשית, ועל כן נוצרת חסימה המגבילה אותם בדרכם. השריר של הבוהן אחראי לרגש המניע את הראש, אך עדיין הראש מוביל מתוך רצון. מצב זה, גם העורף המהווה את הצד האחורי של צ'אקרת הגרון כואב ונוקשה.

שכיחות הופעת הלוקס ולגוס עולה עם הגיל :
כ 3% מהאוכלוסיה בעולם המערבי בגילאים 15-30 סבולים מהלוקס ולגוס.
כ 9% מהאוכלוסיה בגילאים 60-30 סובלים מהלוקס ולגוס.
כ 16% מהאוכלוסיה מעל גיל  60 סובלים מהלוקס ולגוס.
 

הגורמים להלוקס ולגוס

 1. נעלים בעלות עקב גבוה וכן נעלים בעלות בית אצבעות צר, עלולות לגרום להופעת הלוקס ולגוס.
 2. רקדנים העושים שימוש יתר באצבעותיהם במצב של פשיטת האצבעות כלפי מעלה (point). 
 3. גורמים מכניים כדוגמת כף רגל שטוחה, הגבלה בטווח התנועה של פרק הקרסול, קיצור שריר התאומים.
 4. גמישות יתר בכף הרגל.
 5. דלקות פרקים.
 6. מחלוקת נוירולוגיות.
 7. מצב פרקים עגלגל המוריד מיצירות המפרק ועלול לגרום להלוקס ולגוס.
 8. תורשה. 
 

אצבעות פטישיות


מצב של אצבעות פטישיות נובע מפחד משינויים. כמעט לכל אדם ישנו קושי משינויים, כל שינוי כגון: החלפת דירה, החלפת רכב, שינוי במקום עבודה גורם לדאגה. כמו כן, הצורך להיאחז באדמה הוא גורם נוסף להיווצרות של אצבעות פטישיות.
 

השרירים המעורבים בטיפול בבוהן קלובה

 1. Flexor digitorum Brevis – שריר זה מכופף את אצבעות כף הרגל 2-5. ונחשב כשריר יציבה משמעותי הסופג את מכלול משקל הגוף ומקרין כאבים לכריות האצבעות.
 2. Flexor digitorum Longus – שריר זה פושט את הקרסול, מסובב פנימה את הקרסול ומכופף את אצבעות כף הרגל 2-5. כמו כן, הוא מקרין כאבים לצד הפנימי של הקרסול ולמרכז כריות כף הרגל.
 3. Flexor Hallucis Longus – שריר זה פושט את הקרסול, מכופף את הבוהן ומסובב פנימה את הקרסול. כמו כן, הוא מקרין כאבים בבוהן ובכרית הבוהן בחלק הפלנטרי.
 4. Flexor Hallucis Brevis – שריר זה מכופף את הבוהן ביחד עם השריר הקודם.
 

שיטות טיפול בהלוקס ולגוס

 1. נטרול נקודות מעוררות כאב (Trigger point therapy)
  נקודות מעוררות כאב (נמ"כ) מתוארות כ"קשר קטן ברקמת השריר. לעיתים קרובות חשים אותן כמו מקרוני מבושל חלקית או כמו גרגר אפונה קבור עמוק בשריר. נמ"כ משפיעות על השריר בכך שהן גורמות לו להיות מתוח וחלש. נמ"כ בו זמנית שומרות את חלק מסיבי השריר מכווצים בחוזקה. קשרים מכווצים אלו גורמים למתח רב בקצוות השרירים הנאחזים בעצמות ולעיתים קרובות במפרק הקרוב. המתח הקבוע בסיבים של הנמ"כ גורם להגבלה בזרימת הדם בסביבה הקרובה. חומרי פסולת של חילוף החומרים מצטברים וחומרי מזון וחמצן לא מגיעים לאזור. ללא התערבות כלשהי, תשאר נמ"כ חודשים ואף שנים ותגביר את הסבל. הקושי בטיפול בנמ"כ הוא העובדה שהן מקרינות כאב למקום אחר. רוב הטיפולים בכאב מבוססים על ההנחה שהגורם לכאב נמצא במקום הכאב. נמ"כ כמעט תמיד מקרינות את הכאב למקום אחר, נטרול נקודות מעוררות כאב של ארבעת השרירים הנ"ל מקל מאוד בהלוקס ולגוס.
   
 2. עיסוי שיקומי
  עיסוי שיקומי מיועד לסייע למטופל לחזור לבריאות שלמה ותקינה באמצעות תיקון שרירים ורקמות רכות פגועות בגוף כולו. תנועות צולבות לרוחב השריר אותן מבצע המטפל מאפשרות חדירה לשכבת השריר ממנו נמנעו זרימת דם ולימפה תקינות. הדם זורם לאיברים ומהם לכל תא ותא ומסייעת להחלמה הטבעית של הגוף.
  מבחינים ב-3 מצבים של תנוחת הבוהן הגדולה לטיפול בהלוקס ולגוס:
  • אם הבוהן עולה/מבצבצת כלפי מעלה בהשוואה לשאר ארבע האצבעות של הרגל, מבצעים עיסוי שיקומי לרוחב סיבי שריר ה Extensor Hallucis Longus – המכופף את הקרסול, פושט את הבוהן ומסובב את הקרסול פנימה. לאחר מכן, המטפל מבצע עיסוי שיקומי לרוחב סיבי שריר ה-Adductor Hallucis  , המקרב ומכופף את הבוהן.
   שריר זה שומר על הקשת הרוחבית של כף הרגל, מופעל בקשת הפנימית. ומסייע בהנעת כף הרגל כלפי חוץ.
   בנוסף לכך מבצעים מתיחת PNF (Proprioceptive Neuromuscular Facilitation) שיטת מתיחה זו (PNF), התפתחה לאחר מלחמת העולם השנייה לטיפול בפצועים שסבלו מפגיעות במערכת העצבים ומשיתוק שרירים.
   בשנות ה- 70 החלו להשתמש בשיטה לאימון אנשים בריאים העוסקים בספורט ופעילות גופנית לשיפור גמישותם והישגיהם הספורטיביים. השיטה מתבססת על העיקרון של הפחתת המתח השרירי טרם המתיחה ובמהלכה על מנת להגדיל את טווח התנועה. המטפל מושך את אצבע הבוהן של המטופל כלפי מטה תוך התנגדות של המטופל וכן להיפך.  לבסוף יש לנענע את הבוהן.
  • אם הבוהן מוטית כלפי מטה מבצעים עיסוי שיקומי לרוחב סיבי שריר ה - Flexor Hallucis Longus הפושט את הקרסול המכופף את הבוהן. לאחר מכן, המטפל מבצע עיסוי שיקומי לרוחב סיבי שריר ה-Adductor Hallucis  , המקרב ומכופף את הבוהן. שריר זה שומר על הקשת הרוחבית של כף הרגל, מופעל בקשת הפנימית. ומסייע בהנעת כף הרגל כלפי חוץ. לאחר מכן מבצעים PNF. המטפל מושך את אצבעו של המטופל כלפי מעלה תוך התנגדות של המטופל וכן להיפך. ולבסוף יש לנענע את הבוהן.
  • אם הבוהן מונחת בגובה של שאר האצבעות, יש לעבוד רק על כף הרגל ולבצע עיסוי שיקומי לרוחב סיבי שריר ה-Adductor Hallucis  , המקרב ומכופף את הבוהן. שריר זה שומר על הקשת הרוחבית של כף הרגל, מופעל בקשת הפנימית. ומסייע בהנעת כף הרגל כלפי חוץ.
 3. שימוש בקינזיו טייפינג על הבוהן ומתיחתה כלפי חוץ.
  קינזיו-טייפ הוא אגד אלסטי העשוי מבדי 100% כותנה בלבד, ועליו דבק רפואי (ללא חומרים נלווים, משככי כאבים, משחות וכד'). הבד מיוצר בצורה מיקרו-גלית המדמה את המבנה המולקולרי של עור האדם  והוא יכול להימתח ב-150%, בדומה לאלסטיות ולמתיחה של עור האדם
  הטייפ המודבק יכול לשנות את מתח העור ובדרך זו ליצור שינוי גם במתח של השרירים. בנוסף, הוא מגדיל את החלל שבו נעים הנוזלים בשכבה החוץ-תאית, מפחית את הלחץ בשכבה התת עורית, ומעודד זרימה לימפטית המאפשרת לגוף להתחיל בתהליך החלמה.
   
 4. רפלקסולוגיה של כף הרגל
  במפת ההשתקפות של הרפלקסולוגיה מיקום מפרק הבוהן הגדולה מייצג את החוליה האחרונה מבין חוליות הצוואר (c7) חוליה זו מעצבבת את הכתפיים, הלב ובלוטת התריס.
  הלוקס ולגוס משקפת חסימה מורכבת בעלת השלכות על יציבת הגוף יכולת תנועה ואיברים כמו לב חגורת הכתפיים ובלוטת התריס, בנוסף לחסימות הפיזיות קיימות השלכות גם על ההיבטים הרגשיים בדרך ההתנהלות של המטופל הסובל מהלוקס ולגוס. מפרק הבוהן הגדולה מאפשר גמישות והנעה קדימה של הרגל והגוף בלי ליצור לחץ עודף על הפרק אלא על השריר המצוי בסמוך אליו. כאשר המפרק נפגע כל תנועה קדימה יוצרת לחץ עליו ומקשה על התנופה קדימה.
  כף הרגל חייבת לשנות מנח הליכה והעומס עובר לצד החיצוני של הרגל, כתוצאה מכך הלחץ יופעל על חוליות הצוואר והכתפיים. כאשר אנו דורכים על האדמה מתרחשת תגובת נגד לעמוד השדרה. ההחזר לעמוד השדרה נפגם כתוצאה מפגיעת מפרק הבוהן, ולעתיד לבוא הנזק יתבטא באזור הצוואר וביציבת הגוף. לאחר מספר שנים הראש מוטה קדימה וחולית הצוואר האחרונה C7 מובלטת מאוד.
  הבלטה זו גוררת את חגורת הכתפיים לקדמת הגוף ומצמצמת את מרחב הנשימה. הטיית האצבעות משנה את מנח הראש על עמוד השדרה וכפות הרגליים ומגבילה לטווח ארוך את גמישות הצוואר וזרימת הדם למוח. כמו כן בלוטת התריס, הלב והכתפיים יינזקו גם הם לטווח ארוך.
  בלוטת התריס מתאמת את קצב חילוף החומרים בין דרישות המוח ליכולות הגוף, פגיעה בבלוטת התריס היא פגיעה בין השאיפות והמטרות שברצוננו להגשים לבין ההקשבה לכוח הגוף. טיפול רפלקסולוגי יכול לשפר באופן מובהק הן את ההיבטים הפיזיים והן את הרגשיים של החסימות הנובעות כתוצאה מההלוקס ולגוס.
 
 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com