טיפול בכאבי ברכיים

מבנה הברך
הברך היא מקום החיבור בין עצם הירך לעצם השוק. בחלקה הקדמי של הברך מצויה עצם נוספת הנקראת פיקת הברך(פטלה). הברך מורכבת ממספר רצועות וגידים מייצבים: 
  1. הרצועות הצולבות הקדמית והאחורית , אשר  מטרתן למנוע החלקה של השוקה לפנים ולאחור בהתאמה.
  2. הרצועות העקיפות  הצידית והתיכונה.
  3. הגיד הארבע ראשי וגיד הפיקה  המקבעים את פיקת הברך במקומה.
שני סחוסים חזקים ביותר נמצאים  באזור החיבור של עצם השוק ועצם הירך. תפקידם הוא לבלום את הזעזועים בברך. אלו הם המיניסקוסים (הפנימי והחיצוני), שהינן רצועות אלסטיות בצורת חצי סהר. בברך ישנם מספר בורסות, אשר הינם  שקיקים מלאים בנוזל שמטרתם לסכך את תנועת המפרק ולהגן על המבנים השונים.

מפרק הברך מכוסה במעטפת קשוחה(קפסולה) בנוזל הנקרא נוזל סינוביאלי.

מדוע הברך חשופה לנזקים?
אורח החיים  המודרני מעודד  מצד אחד ישיבה על יד מחשב וניוון שרירים ומאידך גיסא גורם לאנשים להיחשף לפעילות גופנית מוגזמת הגורמת למגוון פציעות ברכיים של עומס יתר. עליה במדרגות עלולה לגרום לשחיקת סחוס מנוון.

הגורמים השונים לכאבי ברכיים:
  1. שחיקת סחוס -  התהליך מתפתח בגיל מתקדם כאשר סיבי הקולגן העוטפים את העצם במפרק הברך נשברים ומים חודרים אליו וגורמים להתנפחותו.
  2. קרע במיניסקוס (סהרון) –  הסהרון שתפקידו לבלום זעזועים ולייצב את הברך מאבד עם הזמן את הגמישות ועלול להיקרע.
  3. משקל עודף – העומס על מפרק הברך מתגבר וירידה אף של 5% במשקל הגוף עשויה להקטין את הסיכון לסבול משחיקת סחוס.
  4. תאונות ספורט ומחול.
  5. ברך  נוקשה – בעלי כאבי ברכיים קשים וממושכים מאבדים את היכולת להתנייד באופן עצמאי. עלול להיווצר דלדול שרירים והידלדלות צפיפות העצם (אוסטואופורוזיס).
  6. מבנה המפרק – מפרק הברך בלתי יציב מבחינה מבנית ומגוון תנועותיו כולל תנועות כמו כיפוף ופשיטה, סיבוב השוק ביחס לירך והחלקה  קלה קדימה ואחורה.
  7. הפרשה מוגזמת של הנוזל הסינוביאלי –  הסיבה העיקרית לכאבי ברכיים. כאשר חל כשל ביכולת של מפרק הברך, הקופסית מפרישה כמות מוגזמת של נוזל סינוביאלי כדי  להקטין את החיכוך בין הסחוסים עד שנוצרת נפיחות משמעותית במפרק. 
 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com