טיפול בכאבי גרון


הגדרת הכאב
כאב גרון הוא השם המקובל בציבור לתחושות של כאב וגירוי בלוע. הכאב עלול לנבוע מגירוי חלקים שונים של הלוע במיוחד כאלו שניתן לצפות בהם באמצעות מכשירים רפואיים מיוחדים אצל רופא אף אוזן וגרון. כאב גרון מורגש לעיתים גם באזור האוזן, כך שקשה להצביע על המקור המדוייק של הכאב.

תסמיני הכאב
התסמין העיקרי הוא בראש ובראשונה הכאב בלוע. לכאבים אלה עלולים להתלוות תסמינים נוספים כמו חום, נזלת, בלוטות נימפה כואבות או נפוחות בצוואר, קוצר נשימה, חוסר יכולת לבלוע רוק, שיעול, צרידות, שינוי באיכות הקול, צרבת, ליחה דמית או הימצאות גוש בצוואר. 

משך הכאב
כאשר מדובר בכאבי גרון על רקע זיהומי צפויים הכאבים לחלוף תוך מספר ימים עד כמה שבועות ובמיוחד באדם בריא בדרך כלל. אם כאבי הגרון הם תוצאה של שימוש מופרז בקול או חשיפה לאוויר היבש, צפויים התסמינים להופיע במקביל להרמת הקול או לחשיפה לאוויר היבש. אם כאבי הגרון באים עם נזלת כרונית, ריפלוס, לאלרגיה או לחסימה באף הם צפויים להיות כרוניים.

הסוגים השונים של כאבי גרון
הכאבים יכולים לבוא בעוצמות שונות: כאבים חדים, דוקרים, חודרניים, עמומים, חותכים, לוחצים, פועמים. הכאבים יכולים להיות קבועים או לבוא לפרקים בהתקפים. כמו כן, הם יכולים להתחזק או להיחלש עם הזמן, מיקום הכאבים עשוי להשתנות מימין, משמאל, באמצע הגרון, בכל הגרון, משני הצדדים, בגרון ובכל האזור מסביב. לא רק מימד המקום משתנה אלא גם זה של הזמן: אותו סוג כאב יכול להופיע בזמנים שונים במהלך היממה. לדוגמא, כאב גרון בזמן הבליעה יכול להופיע רק בבוקר, להיות זהה במשך כל היום, להופיע רק בערב או להתחזק לקראת הלילה. הוא יכול להופיע ליום אחד בלבד, למשך מספר ימים או להופיע מידי פעם במשך תקופה ארוכה. 

הסיבות לכאבי גרון
ככלל אצל מרבית האנשים סיבה לכאבי גרון היא זיהום נגיפי חולף, קיימים סוגים רבים של נגיפים שיכולים לגרום לכאבי גרון ובהם כאלו הגורמים לדלקות בדרכי הנשימה העליונות, נגיף השפעת ונגיף ה-EBV הגורם למחלת הנשיקה. נגיפים נוספים העלולים לגרום לכאבי גרון הם נגיף ההרפס ונגיף הHIV הגורם לאיידס. כאב גרון עלול אף להיגרם מזיהום שהמחולל שלו הוא חיידק הסטרפטוקוקוס. כאבי גרון עלולים להופיע גם בעקבות נזלת אלרגית או נזלת כרונית, מאחר שההפרשות מחלל האף מגרות את הלוע. חשיפה לאוויר יבש כפי המתרחש בבית מחומם בתקופת החורף, עלולה לגרום לכאב ולגירוי בגרון. הנושמים דרך הפה עקב נזלת כרונית או מחיצה עקומה באף או השמנת יתר נוטים לסבול מכאבי גרון בכלל ומתסמונת דום נשימה בשינה המתבטאת בנחירות קולניות ובהשתנקויות במהלך השינה בפרט.
 
אנשים הסובלים מעלייה של התוכן החומצי מהקיבה לחלקים העליונים של הושט (רפלוקס) עלולים לסבול מכוויה באזור מיתרי הקול וכתוצאה מכך צרידות וכאבי גרון. גידולים בחלל הפה והלוע שכיחים אצל מעשנים או אצל המכורים לאלכוהול.

דרכי טיפול:

סוג'וקדיקור סיני, נרות הופי, רפלקסולוגיה קואורדינטיבית.
 
 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com