דף הבית >> מחלקות >> מחלקת כאבי מפרקים

מחלקת כאבי מפרקים

הגדרה

המפרקים מחברים בין עצמות שונות ומאפשרים יכולת תנועה ותפקוד שוטף של איבר המפרק כדוגמת מפרק הברך המחבר בין הירך והשוק ובאמצעותו אנו יכולים לבצע פעולות בסיסיות כמו כיפוף, פשיטה סיבוב פנימה והחוצה של הברך. 


מבנה המפרק והדרישות ממנו

כדי לעמוד בעומס הרב המופעל על המפרק עליו להיות בנוי באופן מסיבי ויעיל, כך שיאפשר לו לקיים את תפקידו כהלכה. המפרק מחוזק ע"י רצועות שתפקידן לחבר בין השרירים לעצם ולספק כוח ויכולת תנועה, ובכך לאפשר תנועה של המפרק. רוב המפרקים בגוף מורכבים מקופסית שבתוכה נוזל סינוביאלי הממלא את חלל המפרק ותפקידו להזין את הסחוס וליצור סיכוך בתוך המפרק. החלק הפנימי של הקופסית הוא קצות העצם שמורכבות מסחוס, הבנוי משכבות שונות המאפשרות עמידה בעומס הרב המוטל על המפרק.
 

תסמיני המפרקים

במפרקים עלולים להופיע כאבים. כמו כן, דלקת במפרקים עלולה לבוא לידי ביטוי בהגבלת תנועה של המפרק, חום מקומי ובאדמומיות של המפרק. אם הדלקת נגרמת מזיהום תיתכן גם עלייה בחום הגוף כולו. מחלות מפרקים עלולות להיות מלוות בחולשה כללית ובעייפות.
 

הגורמים לכאבי מפרקים

אחת הסיבות העיקריות לכאבי מפרקים נובעת משחיקה של סחוסי המפרק המכונה אוסטאואטריטיס (אוסטאו=עצם, ארטרו=מפרק,, סיומת יס=דלקת) במקביל לשחיקת הסחוס עלול להופיע לעיתים גידול ברקמת העצם סביב המפרק או בתוכו. הגידול הלא סדיר של העצם מגדיל את החיכוך הבלתי אחיד סביב ובתוך המפרק וגורם להיווצרות דלקת במפרק. הדלקת נוצרת משחרור של חומרים ותאי חיסון של הגוף לאזור המפרק כתגובה לנזק הנגרם כתוצאה מהחיכוך. הגורם הנפוץ ביותר לדלקת פרקים הוא אוטואימוני, שהינו מצב בו נוגדני הגוף  תוקפים רקמות בריאות והורסים אותם, כתוצאה 

מכך מתחילות להופיע מחלות קשות כמו דלקת פרקים ראומטית ופיברומיאלגיה הגורמות לכאב רב וסבל לאורך זמן. המחלות "קדחת השיגרון", "זאבת" הן דוגמאות למחלות מסוג זה הפוגעות במפרקים. במקרים אחרים עלולים להיווצר במפרקים גבישים שונים היוצרים לחץ על הרקמות וגורמים להתפתחות תהליך דלקתי. מחלות כמו גאוט, שבה מצטברת חומצה אורית (חומצת שתן) במפרק, עלולות לגרום לכאב רב שמקורו בדלקת החריפה שהתפתחה במפרק. כאבי מפרקים יכולים לנבוע אף מזיהומים במפרק ע"י חיידקים ולעיתים וירוסים כמו כן טראומה ושברים המערבים את המפרק עלולים ליצור כאבי מפרקים. ישנן מחלות שהפגיעה העיקרית שלהן היא במערכות גוף שונות, ואילו הפגיעה המשנית שלהן היא במפרקים, לדוגמא מחלת הקרוהן הפוגעת בעיקר במעי הדק וגורמת לדלקת בעין אבל לעיתים עלולה לגרום לבעיות משניות בפרקים.
 

הטפולים לבעיות מפרקים

הטיפול בבעיות מפרקים מתבצע ברובו על ידי ראומטולוגים בעיקר כאשר מדובר במחלות אוטואימוניות ועל ידי אורתופדים כאשר נדרשת התערבות ניתוחית לתיקון או החלפת המפרק. רופא הכאב לעומת האורתופדים בדרך כלל מטפלים בכאבי מפרקים לאורך ציר עמוד השדרה או בחולים שלא השיגו פתרון במקומות אחרים. לרפואה המשלימה יש בשנים האחרונות הצלחה מרשימה לטיפול בכאבי מפרקים על ידי קומבינציה של מספר שיטות טיפול בכל מפגש טיפולי כדוגמת שילוב של שיאצו סיני לאורך המרידיאניים (ערוצי האנרגיה) בשוק האחורית, בכפף הברך לאורך שרירי הירך האחורית ועצב האישיאס הנמצא בעכוז. דוגמא נוספת היא שילוב של עיסוי רקמות עמוק עם כוסות רוח נעות. שילוב של נטרול נקודות מעוררות כאב עם טייפים רפואיים עשוי להביא מזור לכאבי מפרקים בכאבים רבים.

קראו עוד על:
 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com