דף הבית >> מחלקות >> מחלקת כאבי מפרקים

מחלקת כאבי מפרקים

הגדרה

המפרקים מחברים בין עצמות שונות ומאפשרים יכולת תנועה ותפקוד שוטף של איבר המפרק כדוגמת מפרק הברך המחבר בין הירך והשוק ובאמצעותו אנו יכולים לבצע פעולות בסיסיות כמו כיפוף, פשיטה סיבוב פנימה והחוצה של הברך. 


מבנה המפרק והדרישות ממנו

כדי לעמוד בעומס הרב המופעל על המפרק עליו להיות בנוי באופן מסיבי ויעיל, כך שיאפשר לו לקיים את תפקידו כהלכה. המפרק מחוזק ע"י רצועות שתפקידן לחבר בין השרירים לעצם ולספק כוח ויכולת תנועה, ובכך לאפשר תנועה של המפרק. רוב המפרקים בגוף מורכבים מקופסית שבתוכה נוזל סינוביאלי הממלא את חלל המפרק ותפקידו להזין את הסחוס וליצור סיכוך בתוך המפרק. החלק הפנימי של הקופסית הוא קצות העצם שמורכבות מסחוס, הבנוי משכבות שונות המאפשרות עמידה בעומס הרב המוטל על המפרק.
 

תסמיני המפרקים

במפרקים עלולים להופיע כאבים. כמו כן, דלקת במפרקים עלולה לבוא לידי ביטוי בהגבלת תנועה של המפרק, חום מקומי ובאדמומיות של המפרק. אם הדלקת נגרמת מזיהום תיתכן גם עלייה בחום הגוף כולו. מחלות מפרקים עלולות להיות מלוות בחולשה כללית ובעייפות.
 

הגורמים לכאבי מפרקים

אחת הסיבות העיקריות לכאבי מפרקים נובעת משחיקה של סחוסי המפרק המכונה אוסטאואטריטיס (אוסטאו=עצם, ארטרו=מפרק,, סיומת יס=דלקת) במקביל לשחיקת הסחוס עלול להופיע לעיתים גידול ברקמת העצם סביב המפרק או בתוכו. הגידול הלא סדיר של העצם מגדיל את החיכוך הבלתי אחיד סביב ובתוך המפרק וגורם להיווצרות דלקת במפרק. הדלקת נוצרת משחרור של חומרים ותאי חיסון של הגוף לאזור המפרק כתגובה לנזק הנגרם כתוצאה מהחיכוך. הגורם הנפוץ ביותר לדלקת פרקים הוא אוטואימוני, שהינו מצב בו נוגדני הגוף  תוקפים רקמות בריאות והורסים אותם, כתוצאה 

מכך מתחילות להופיע מחלות קשות כמו דלקת פרקים ראומטית ופיברומיאלגיה הגורמות לכאב רב וסבל לאורך זמן. המחלות "קדחת השיגרון", "זאבת" הן דוגמאות למחלות מסוג זה הפוגעות במפרקים. במקרים אחרים עלולים להיווצר במפרקים גבישים שונים היוצרים לחץ על הרקמות וגורמים להתפתחות תהליך דלקתי. מחלות כמו גאוט, שבה מצטברת חומצה אורית (חומצת שתן) במפרק, עלולות לגרום לכאב רב שמקורו בדלקת החריפה שהתפתחה במפרק. כאבי מפרקים יכולים לנבוע אף מזיהומים במפרק ע"י חיידקים ולעיתים וירוסים כמו כן טראומה ושברים המערבים את המפרק עלולים ליצור כאבי מפרקים. ישנן מחלות שהפגיעה העיקרית שלהן היא במערכות גוף שונות, ואילו הפגיעה המשנית שלהן היא במפרקים, לדוגמא מחלת הקרוהן הפוגעת בעיקר במעי הדק וגורמת לדלקת בעין אבל לעיתים עלולה לגרום לבעיות משניות בפרקים.
 

הטפולים לבעיות מפרקים

הטיפול בבעיות מפרקים מתבצע ברובו על ידי ראומטולוגים בעיקר כאשר מדובר במחלות אוטואימוניות ועל ידי אורתופדים כאשר נדרשת התערבות ניתוחית לתיקון או החלפת המפרק. רופא הכאב לעומת האורתופדים בדרך כלל מטפלים בכאבי מפרקים לאורך ציר עמוד השדרה או בחולים שלא השיגו פתרון במקומות אחרים. לרפואה המשלימה יש בשנים האחרונות הצלחה מרשימה לטיפול בכאבי מפרקים על ידי קומבינציה של מספר שיטות טיפול בכל מפגש טיפולי כדוגמת שילוב של שיאצו סיני לאורך המרידיאניים (ערוצי האנרגיה) בשוק האחורית, בכפף הברך לאורך שרירי הירך האחורית ועצב האישיאס הנמצא בעכוז. דוגמא נוספת היא שילוב של עיסוי רקמות עמוק עם כוסות רוח נעות. שילוב של נטרול נקודות מעוררות כאב עם טייפים רפואיים עשוי להביא מזור לכאבי מפרקים בכאבים רבים.

קראו עוד על:

המלצות

כאבים בכפות הידיים

המלצה של פנחס פישר, בן 42 מביתר: 
"אני עובד כסופר סת"ם, סבלתי מכאבים עזים בשרירי כף יד ימין, שרירי האמה הפושטים והכופפים, כאבים בלתי נסבלים מעל המרפק הימני ובכתף שמאל. 
לא יכולתי להמשיך לכתוב מזוזות ומגילות, כאשר הכתיבה היא מקור פרנסתי העיקרי.
פניתי לניר, ולאחר טיפול אחד בעיסוי רקמות עמוק, היתה לי הקלה משמעותית ומרבית הכאבים נעלמו כלא היו.
כמו-כן, סבלתי מכאבי גב תחתון המקרינים לרגליים.
לאחר הטיפול השני בעיסוי רקמות עמוק של זוקפי הגב, שרירי הכתפיים והזרועות, שרירי הטרפז העליונים, שרירי האגן והגפיים האחוריים כל הכאבים נעלמו לחלוטין.
חזרתי לעבוד בתפוקה מליאה בכתיבת מזוזות ומגילת אסתר.
תודתי נתונה לניר על הטיפול המסור והיעיל שהחזיר לי את משלח ידי ללא כאבים וללא צורך בכמוסות.
אני ממליץ על ניר לכל מי שסובל מבעיות בשורש כף היד, במרפק, בכת, ובצוואר."

המלצה מאת ליאנה יאשי ממודיעין:
"מקרב לב אני רוצה להודות לניר גודינגר עבור טיפול מסור ויעיל
שקיבלתי ב-3 פגישות!!!
הגעתי אליו עם כאבי תופת
בכפות ידיים ואחרי פגישה הראשונה
הרגשתי שאני חוזרת לחיות חיים נורמליים !!!
סך הכל 3 פגישות ואני ישנה טוב
אני פחות נלחצת גם מבחינה מנטלית
הגוף רפוי ולא כואב
הכרתי בזכות הטיפולים של ניר כמה 
טוב אני יכולה להרגיש אחרי עיסוי עמוק של השרירים, אקופונקטורה ,
עיסוי בכוסות הרוח, טייפים רפואיים
דיקור!!! שאף פעם לא השפיע עלי,
רק לא עם ניר
טריגר פויינט
ומה לא!!!
אני מחכה לטיפול הבא!!!
ידיי קוסם ולב טוב
המון תודה."

המלצה מאת ליאוניד בן 52 ממודיעין:
" הגעתי לניר בעקבות כאבי גב ורגל.
בחרנו להתחיל טיפול בשיטת "עיסוי רקמות עמוק". כבר אחר טיפול ראשון היו תוצאות מעולות. בטיפול השני , ניר השתמש בדיקור לכאבי הגב והרגליים  תוך כדי איתור הנקודות.
לפני אחד מהמפגשים נתפסה לי היד וטיפול הבא השקיע ניר בטיפול ביד בשילוב של כמה טכניקות (ניטרול נקודות מעוררות כאב (Trigger Points  Theraphy), וסוג'וק (דיקור קוריאני)), וכתוצאה יצאתי עם יד מתפקדת כחדשה.
ניר מקצועי, בעל ידע, משקיע בטיפול עצמו ובהכנה עצמה עלו (התאמת שיטת טיפול לבעיה)
שקיבלתי שירות איכותי. תודה רבה לך ניר."

המלצה מאת גיל דור, בן 52 ממודיעין:
מספר שנים סבלתי ממרפק טניס (tennis elbow) - כאבים חזקים כשהייתי מקפל/מיישר את המרפק.
הפתרון של הרפואה הקונבנציונלית הוא ניתוחי, עם אחוזי הצלחה של 50%.
הגעתי לניר, ניר טיפל בי במספר שיטות במקביל ולאחר מספר טיפולים, הבעיה נפתרה כלא היתה.
ללא ניתוח, ללא תרופות וללא התערבות פולשנית כלשהי..
מאז הטיפול של ניר עברו מספר שנים, וה Tennis elbow לא חזר...  נעלם לצמיתות!
 
 
 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com