דף הבית >> מאמרים >> טיפול בלסת נעולה

טיפול בלסת "נעולה"מבוא                    

מפרק הלסת התחתונה הוא המפרק המחבר בין עצם הרקה של הגולגולת ללסת התחתונה. 
ישנו זוג מפרקים מסוג כזה בכל צד של הלסת התחתונה. המפרק יכול לנוע בתנועת החלקה קדימה ואחורה ובתנועה צידית המורידה ומעלה את הלסת התחתונה. התנועתיות של מפרק הלסת מאפשרת לדבר וללעוס את המזון. לעיתים המפרק ננעל באופן לא רצוני.
 

הגורמים לנעילת לסתות:

חבלה קשה הנובעת מנפילה על עצם נוקשה, תאונת דרכים, לעיסת מזון קשה ובנגיסה רחבה, כעס הגורם לסגירת שיניים באופן מוגזם ומצבים נפשיים ורגשיים, תנאי קור (רעידות ונקישות שיניים הינן תופעות מוכרות בתנאי מזג אויר קר), מום אנטומי (כאשר המבנה האנטומי של הלסתות מקשה על הסגירה של המפרק יופעל פיצוי טבעי ע"י נעילת לסתות), שימוש בסמים (ישנם סמים שעשויים להוביל לפעילות יתר של מפרק הלסת התחתונה עד כדי נעילת לסתות), מתח נפשי.
 

התסמינים של נעילת לסתות:

נעילת לסתות מתרחשת בד"כ בזמן השינה. ישנן דרגות חומרה שונות של נעילת לסתות. 
עלולה להיגרם שחיקת שיניים תוך כדי שינה. שחיקת השיניים עלולה להוביל להשטחת השיניים, לפגיעה ביכולת ריסוק המזון ולסדקים. 
ישנם מטופלים המתלוננים על התפתחות כאבים בשרירי הלסת ואף כאבי ראש והתקפי מיגרנה. 
 

הטיפול הקונבנציונלי בנעילת לסתות

הטיפול בנעילת לסתות כולל התאמת סד רך או קשה על מנת שהשיניים תהיינה מוגנות מפני שחיקה בזמן השינה. הסד מולבש על השיניים לפני השינה, ומונע את ההתחככות של השיניים העליונות בשיניים התחתונות.
 

הטיפול ברפואה משלימה

הטיפול האלטרנטיבי היעיל במקרה של לסת "נעולה" הוא שילוב וירטואוזי של עיסוי שיקומי של הפנים, נטרול נקודות מעוררות כאב (trigger points therapy) ודיקור סיני. מומלץ להתחיל עם דיקור סיני בארבע נקודות מרכזיות, שתיים מתוכן נקודות בפנים. כמו כן ניתן להוסיף לטיפול עיסוי רקמות עמוק של החניכיים. לאחר סילוק המחטים מגיעים לשלב העיסוי" מעסים בעדינות את החיבור של מפרק הלסת בתוך הפה.
 

יעילות הטיפול

מרבית המטופלים מדווחים על שינוי משמעותי כבר לאחר הטיפול הראשון. מומלץ לא לישון שינה מרובה במהלך השבת במקרה של נעילת הלסתות. לפני הטיפול יש לוודא שהמטופל נבדק קודם על ידי רופא. במקרים אקוטיים יש צורך בדרך כלל בטיפול אחד או שניים בלבד עד להשגת התוצאה
 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com