הטיפול האלטרנטיבי במתח, חרדה וטראומה

הגדרת חרדה והפרעת חרדה

חרדה מוגדרת כמצב פיסיולוגי ונפשי שבו יש דאגה עזה ומתח רב מפני איום מוחשי או דמיוני, ובאדם רובצת התחושה שאין לו כלים להתמודד אתו. בניגוד לפחד הנובע מגירוי חיצוני, החרדה מופיעה ללא סיבה הנראית לעין ומשך השפעתה על הגוף משתנה מאדם לאדם וממקרה למקרה. 

תסמיני החרדה

הביטויים הפיסיולוגים של החרדים עלולים לבוא לידי ביטוי בדפיקות לב מואצות, הזעה, שלשול או תסמונת המעי הרגיז, מתח בשרירים, בחילה, ידיים קרות ולחות, קושי בבליעה ויובש בפה. הביטויים הנפשיים-מנטלים של החרדה יכולים לבוא לידי ביטוי בשיתוק, עצבנות יתר ובחשש מפני שגעון או מוות. 

בטראומה, אשר היא תגובה רגשית לאירוע נורא כמו אונס או תאונת דרכים, האדם יחוש חוסר אונים ופגיעות ובראש ובראשונה התייחסות אל העולם כמקום מסוכן. בעקבות האירוע האדם מגיב בשלב הראשוני בהלם והכחשה ובטווח הארוך תגובותיו כוללות מערכות יחסים מתוחות, רגשות בלתי צפויים ותסמינים גופניים ככאבי ראש.


הסיבות להפרעות חרדה ולטראומה רגשית

מקובל לחשוב כי חרדה נובעת מגורמים פסיכולוגים כמו מבני אישיות, מאירועים שהתרחשו במהלך החיים ומסגנון חיים מסוים ומגורמים פיסיולוגיים כתורשה. אירוע מלחיץ המתרחש באופן בלתי צפוי עלול להוביל לטראומה רגשית או פסיכולוגית ובמיוחד אם הוא מתרחש בתקופת הילדות. טראומה נפשית עשויה להיגרם בעקבות אירוע חד פעמי כתאונה מחרידה, אסון טבע אונס או מלחמה והיא עשויה לנבוע בעקבות לחץ מתמשך או בלתי פוסק כמו מאבק במחלה ממאירה או חיים בשכונת פשע.

טיפול במצבי מתח וחרדה

טיפולי רפלקסולוגיה או שיאצו סיני מפחיתים או מונעים מתח וחרדה.
טווינה – הפיזיותרפיה הסינית(טווינה) מורידה את רמת הקורטיזול והאדרנלין, מביאה לעלייה ברמת הסרוטונין ושחרור אנדרופינים (הורמונים משככי כאב המרגיעים את הנפש) על ידי המוח.
דיקור סיני יעיל מאוד לבעיות כמו מתח וחרדה.
צמחי מרפא סיניים לצמחי המרפא חשיבות רבה בטיפול במתח וחרדה הטיפול בצמחים מפחית את השימוש בתרופות הרגעה ותרופות אנטי-דיכאוניות הנגרמות על פי התפיסה של הרפואה הסינית מחוסר בדם הלב ומתקיעות של אנרגיית הכבד.

הפרעות חרדה בהם מטפל טיפול סיני

אחת מהפרעות החרדה היא חרדת בחינות בבית הספר, באוניברסיטה, בריאיון מקצועי או בעבודה. מבחן לאלו הסובלים מחרדת בחינות הוא בבחינת אירוע טראמותי, והם חווים בו מצוקה פיזית כגון הזעה וקצב לב מואץ ולא רק בלבול הגורם לציון נמוך מאוד ביחס לידיעותיהם וליכולותיהם. חרדה חברתית היא סיבה טובה נוספת להפנות לטיפול בדיקור סיני, חרדה חברתית מאפיינת אנשים שסיטואציות חברתיות בסיסיות גורמות להם להזיע, לגמגם, לרעד בקול. לחרדה החברתית מצטרפים דימוי עצמי ירוד ודיכאון בעוצמה זו או אחרת. 

דיקור סיני לחרדות מטפל גם במקרים של פחדים מסוגים שונים כמו פחד מטיסות, מבעלי חיים, משהייה במרפסות של גורדי שחקים מזוחלים ונחשים. מצוקה נוספת בה דיקור סיני עשוי לסייע באופן משמעותי הוא התקף חרדה, התקף חרדה מאופיין בתחושה של האדם שהוא חווה התקף לב עקב כאבים בחזה תחושת חנק והזעה מוגברת.

דרכי טיפול אלטרנטיביות אנרגטיות:

ביורגונומי, הילינג יהודי, כלי הפשטות שבאלוקות.
 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com