הטיפול בפיברומיאלגיה – דאבת השרירים

הגדרת המחלה 
פיברומיאלגיה היא תסמונת חדשה יחסית בתחום הראומטולוגיה ולמעשה היא הפרעה הגורמת לכאבים בנקודות שונות בגוף אשר מתלווים להם עייפות מצבי רוח ובעיות נוספות. הכאבים באים לידי ביטוי לאחר שהמערכת התחושתית שלחה למוח אות חשמלי 'שגוי' המצביע על כאב. מקור התסמונת הוא סף כאב נמוך הנגרם לאחר רגישות יתר של המוח לאותות התחושתיים. 

שכיחות המחלה
מדובר במחלה שכיחה ביותר הפוגעת ב3-4% מכלל האוכלוסייה, המחלה נפוצה יותר באופן ניכר בנשים מאשר בגברים ומלווה בהופעת בעיות נוספוות כדוגמת כאבי ראש כאבים במפרק הלסת ותסמונת המעי הרגיז. 

תסמיני הפיברומיאלגיה
דאבת השרירים גורמת לכאבים ממושכים בעלי אופי עמום, המתפשטים לאורך הגוף ובדרך כלל בצורה סימטרית לאורך שני צידי הגוף. קל לאבחן את המחלה באמצעות מגע קל בשמונה עשרה נקודות מסויימות הנקראות "נקודות כאב" הנקודות העיקריות באות לידי ביטוי בצד האחורי של הראש, בכתפיים, בחלק הקדמי של הצוואר, בבית החזה העליון, במרפקים, במפרק הירך, בירך ובברכיים. למותר לציין, שהכאב הולך ומחמיר בלחיצה על נקודות הכאב האופייניות. הפיברומיאלגיה גורמת בראש ובראשונה לעייפות מרובה ולהפרעות שינה משמעותיות עם קושי להירדם, יקיצות מרובות בלתי נשלטות ושינה לא רעננה ולמצבי דיכאון וחרדה. העייפות הכרונית והתסכול הנובעים מהמחלה עלולים להשפיע על בעיות בלימודים, בעבודה ובחיי החברה. לעיתים קרובות מופיעים סימפטומים נוספים כדוגמת נפיחות בטנית וכאבי בטן עזים, קושי בריכוז ובזיכרון וצורך דחוף במתן שתן.

האם הפיברומיאלגיה היא מחלת חיסון עצמי או מחלה דלקתית?
פיברומיאלגיה אינה נחשבת למחלה דלקתית או אוטואימונית בניגוד לרוב המחלות הראומטולוגיות, מאחר שבדיקות הדם בד"כ תקינות, לא קיים מצב של עיוות המפרקים או ניוון שרירים. יתירה מזאת הפיברומיאלגיה אין בה התקדמות והידרדרות במהלך השנים, אבל יש להדגיש שיש בה תקופות טובות יותר או פחות לאורך זמן.


הגורמים למחלה
הגורם למחלה אינו ידוע בצורה חד משמעית, נראה כי קיימת מוטציה בגן מסוים העוברת בבני המשפחה. מאוד נפוץ לראות את תופעת המחלה בין בני משפחה שונים עקב גורמים גנטיים, בנוסף לכך קיימים "מעוררים" (טריגרים) להופעת דאבת השרירים כדוגמת זיהומים שונים או טראומות (פיזיות או מנטליות), אשר אחריהן עלולים להופיע הסימנים השונים של ההפרעה. 

מה הקשר בין תסמונת העייפות הכרונית (CFS) לפיברומיאלגיה?
שתי המחלות מאופיינות בסימפטומים דומים כדוגמת עייפות ותשישות קשה, הכאב בלתי ממוקד בכל הגוף, כאשר בפיברומיאלגיה מושם הדגש על הכאבים בעוד שבתסמונת העייפות הכרונית הדגש הוא על העייפות הקשה. 

דרכי טיפול אלטרנטיביות:

עיסוי שיקומי,  Trigger Points Therapyרפלקסולוגיה קואורדינטיבית.
 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com