טיפול בפציעות ספורט

הגדרה
פציעות ספורט, במובן הרחב של המילה עוסקות בסוג של פגיעות ספורט המתרחשות בשכיחות גבוהה במהלך אימון גופני או ספורט, חלקן נובעות מתאונות, אחרות נובעות מצויד לא מתאים או משיטות תרגול ואימון לקויות, והיתר נובעות מחוסר בהתאמה גופני או מחוסר בחימום התחלתי ותרגילי מתיחה בסוף האימון.

פציעות ספורט שכיחות
שברים, דימומים, פציעות של רקמות רכות, פציעות מפרקים ושרירים, פציעות של עצבים, פציעות של גידים ורצועות, מכת שמש ואובדן חום הגוף, פציעות עור וציפורנים, התייבשות. 

סוגי פגיעות הספורט

פציעות הספורט מחלקות לשתי קטגוריות עיקריות:
פגיעות חריפות כדוגמת מתיחת גב או שבר ביד או נקע בקרסול המתרחשות במהלך פעילות ספורטיבית עקב נפילה או התנגשות בין שחקנים. הסימנים של פציעה חריפה כוללים נפיחות, רגישות משמעותית בגפה העליונה, חוסר יכולת לשאת משקל על הגפה התחתונה, פריקה הנראית לעין או שבר, חוסר יכולת להניע את המפרק לכל טווח התנועה.

פגיעות תת חריפות נובעות בדרך כלל משימוש יתר ממושך וכרוני במפרק, ומביעות לנזק מצטבר העלול לגרום לפגיעה בלתי הפיכה בתפקוד הגפה, סוג כזה של פגיעות בא לידי ביטוי באופן איטי והדרגתי ועלול להיות בלתי מאובחן ולא מטופל במשך זמן ארוך, איחור כזה בהבחנה ובטיפול בפגיעה מקטין את הסיכוי להחלמה מליאה וחזרה לתפקוד. סימנים של פגיעות תת חריפות כוללים כאב עמום בזמן מנוחה כאב בזמן ביצוע פעילות גופנית ונפיחות.

דרכי טיפול:

עיסוי שיקומי, טווינה, סוג'וק, דיקור סיני,  עיסוי רקמות עמוק.

התגובה הדלקתית לפציעות ספורט
תגובת הגוף לפציעות ספורט היא התגובה והתהליך הדלקתי הבא לדי ביטוי בהתגייסות המערכת החיסונית כלפי הנזק שנגרם מהווה את השלב הראשון במהלך הריפוי העצמי של הגוף, כל פגיעה פיזית כרוכה בנזק לתאים המרכיבים את הרקמה שנפצעה. התאים הפגועים מפרישים חומרים כימיים אשר מתחילים שרשרת של פעולות הנקראות "התגובה הדלקתית" בהכללה ניתן לקבוע שככל שהתגובה הדלקתית חריפה יותר סביר להניח שהנזק יהיה גדול יותר ומשך ההחלמה רב ויתר.

תהליך ריפוי הגוף
ריפוי הגוף מפציעת ספורט נעשה בתהליך של תאום, יעילות ומהירות, בכל שלב תאים שונים מבצעים פעולות שונות במקביל תוך הפרשות של גורמים כימיים והורמונים לצורך תקשורת ושליטה. תהליך הריפוי מתבצע על ידי החלפת התאים שנפגעו בתאים חדשים או בתיקון התאים הפגומים על ידי רקמה צלקתית, היכולת הזאת מתבצעת על אינטליגנציה אבולוציונית מולדת המעבירה את המסרים שלה מהמוח ומערכת העצבים דרך חוט השדרה לכל מערכות הגוף והאיברים עד לתא האחרון. מסרים אלו שולטים, מווסתים את כל תפקודי הגוף לרבות את תפקידי הריפוי.
 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com