טכניקה מהירה לטיפול בכאבים בחוליות עמוד השדרה – נטרול דרמטומים

מבוא
העצבים השדרתיים או העצבים הספינאליים הינם אוסף של עצבים המקשרים בין חוט השדרה לאיברי הגוף, ונושאים איתם אותות סנסוריים, מוטוריים ואוטונומיים. העצבים השדרתיים נחלקים למספר קבוצות המעצבבות אזורים שונים בגוף. הם משתייכים למערכת העצבים ההיקפית, זאת בשונה מחוט השדרה עצמו שהוא חלק ממערכת העצבים המרכזית.
 
הגדרת המושג דרמטום
האזורים בעורשמעוצבבים על ידי העצבים השדרתיים נקראים דרמטומים - כ ל דרמטום הוא מקטע עור שמעוצבב על ידי עצב שדרתי מסוים. עצבי חישה בעמוד השדרה נכנסים לשורש העצב בחוט השדרה, וענפיהם מגיעים לפריפריה של הגוף. העצבים התחושתיים בפריפריה של הגוף הם סוג של עצב המעביר אותות מתחושות (למשל, תסמיני כאב, מגע, טמפרטורה) לחוט השדרה מאזורים ספציפיים באנטומיה שלנו.
 
תרשים של דרמטומים ומיקומים בגוף

 
 
 
 

 השימוש בדרמטומים כדי לאבחן מחלות
כאשר מטופל חווה לדוגמה חוסר תחושה ועקצוץ בזרועו הימנית עד לאגודל, האצבע המורה והאמה (עצבי עמוד השדרה C6, C7, C8), יש לנטרל את הכאבים המגיעים מעצבי עמוד השדרה וחוליות הצוואר C6, C7, C8.
אם למטופל יש כאבי גב תחתון המקרינים לרגל (כאבי עצבים מגירוי העצב הגדול ביותר בגוף, עצב הסיאטיקה) עם סימנים ותסמינים של כאבי גב תחתון, קהות ועקצוצים בראש כף רגל ימין, ניתן לזהות זאת כבעיה עם העצב שיוצא מתחת לצד הימני של החוליה המותנית החמישית (L5) והדיסק. הגורם השכיח ביותר למצב רפואי מסוים זה הוא פריצת דיסק מתחת לחוליה המותנית החמישית (L5).
 
השלבים השונים בנטרול דרמטומים:
  1. יש למצוא נקודת טריגר. נקודת טריגר הינו אזור בתוך השריר, בדרך כלל בבטן השריר הכואב במגע. לרוב, אך לא תמיד יהיה קרוב לכאב הספונטני של המטופל. פעמים רבות נקודות טריגר יקרינו תחושת כאב לאזורים אחרים ומרוחקים יותר.
  2. יש לבדוק בתוך איזה דרמטום נמצאת נקודת הטריגר.
  3. יש לגשת לחוליה הרלוונטית ולבצע טכניקת נטרול (Anterior superior lateral pressure).
  4. אפשר להיעזר במפת Lovett Brother.

 
סיכום
נטרול כאבים באמצעות דרמטומים היא שיטה מצוינת כדי לנטרל כאבים בחוליות עמוד השדרה או בצידיהן. ניתן להבחין בתוצאה באופן מיידי.
 
 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com