יתרונות הטיפול בטווינא על פני הדיקור הסיני

יעילות הדיקור הסיני

הרפואה הסינית מסייעת למנוע כאב לפני היווצרותו בניגוד לרפואה הקונבנציונאלית אשר נותנת טיפול רק לכאב הרגעי אך לא נותנת פיתרון לטווח הרחוק למקרים בהם הכאב חוזר על עצמו. המטפלים בדיקור סיני מאמינים כי באמצעות הדיקור ניתן להגיע לשורש הבעיה ולא רק לטפל בסימפטום שלה שהוא הכאב וכך להעניק שיטת טיפול יותר יעיל.
ידוע כי הדיקור הסיני מסייע בטיפול נגד כאב. גוף האדם מופעל על ידי אנרגיה הנקראת צ'י. אנרגיה זו מזרימה את הדם, הנוזלים והחמצן שבגוף. אנרגית הצ'י מספקת את ההגנה לגוף שלנו מפני השפעות שליליות העלולות להזיק לגופנו. כאשר ישנו כאב- זהו סימפטום של חסימה אנרגטית. הצ'י זורם בתעלות זרימה הנקראות מרידיאנים, את המחטים מניחים על נקודות המאובחנות כחסומות. המחטים זזות באמצעות קליטה של תדרים נמוכים הקיימים בחדר ומעודדות את האנרגיה לזרום באופן תקין. שחרור זה עוזר למעשה לגוף לרפא את עצמו. המחטים המוחדרות הינן אישיות וחד פעמיות, המטפל מחליף את המחטים בכל טיפול כדי לשמור על סטריליות.
הדיקור הסיני נותן מענה למגוון רחב של בעיות רפואיות:
 • כאבים ואורתופדיה: פריצת דיסק, כאבי גב תחתון, כאבי צוואר, כאבי שרירים וכתפיים.
 • ארטריטיס ומצבים אחרים הגורמים לכאבים: הקלה משמעותית בכאב, שיפור התנועתיות במפרקים, מיתון והקטנת הדלקתיות.
 • טיפול בסימפטומים של מערכת העיכול: מחלת קרוהן, צרבת, מעי רגיז, כאבי בטן כרוניים, עצירות כרונית ועוד.
 • בעיות פוריות של שני המינים: קושי בכניסה להריון, ספירת זרע נמוכה, מחזור לא סדיר, ציסטות ברחם או בשחלות וכדומה.
 • בעיות נוירולוגיות:  כאבי ראש, מיגרנה, שיתוק פנים, שבץ מוחי ופגיעה בעצבים שונים.
 • סממנים נפשיים: פחד, חרדה, דיכאון כרוני, בעיות שינה, קושי להירדם, דאגה מתמדת ודפיקות לב מואצות.
 • מערכת חיסונית חלשה - שפעת כרונית, דלקות גרון כרוניות, דלקות אוזניים, סינוסיטיס, אלרגיה.
 • גיל המעבר: גלי חום, הזעה, יובש בפה, בעיות שינה, אי שקט נפשי וכאבי ראש.
 
 חסרונות הדיקור הסיני
נמצא כי מטופלים רבים חוו אכזבות מטיפול ברפואה סינית בקליניקות לרפואה משלימה של קופות החולים השונות, מאחר שלא נבדקה רגישותם העצבית לדיקור. ידוע, כי יעילות הדיקור הסיני פוחתת עם העלייה בגיל המטופל. המערכת העצבית השולחת אותות חשמליים מן המוח אל אברי המטרה השונים בגוף האדם באמצעות המוליכים העצביים (נוירוטרנסמיטרים) פועלת באופן חלקי ככל שגיל המטופל עולה, כתוצאה מכך המטופח אינו חש בזרם חשמלי או עיצבוב חשמלי עם החדרה של כל מחט ומחט (המוליכים העצביים הם השליחים הכימיים של המוח. הם מאפשרים העברת מסרים בין תאי העצב במערכת העצבים באמצעות תהליך של העברה סינפטית. למוליך העצבי יכולה להיות השפעה מעכבת או מעוררת על תא המטרה). אם המטופל אינו חש בתגובה עצבית כלשהי, המחט אינה מבצעת את פעילותה בהשגת הצ'י וחסימת הדם באותה נקודה אינה נפתחת.
דיקור מחייב חשיפה של אברי הגוף ולעיתים גם במקומות מוצנעים כמו נקודות דיקור לאורך ערוץ הקיבה, הכבד והטחול, באזור הבטן התחתונה ובאזור המפשעות. ישנם מטופלים הרגישים מאוד לדיקור באזורים אלו. כמו כן, דיקור אינו מתאים לאנשים הסובלים מפוביה (פחד) למחטים. המחטים גורמות להם לאסוציאציה לא נעימה מדיקור המתבצע בבדיקות דם. למטופלים עם קוצב לב אסור להשתמש באלקטרו־אקופונקטורה. במצבים כאלה ניתן לעבור לשיטות אחרות של הרפואה הסינית, כמו טווינא וצמחי מרפא.
 
מהי טווינא?
טווינא היא סוג של פיזיותרפיה סינית. מקור שמה הוא בשתי טכניקות עיקריות בהן עושים שימוש בה – TUI – לדחוף ו NA – לאחוז. הטווינא היא בעצם אוסף רחב של טכניקות מגע המשלבות בין לחץ ישיר על אזורים בעייתיים, שפשופים או לישות, דחיפות או משיכות (של שרירים וגידים) או הנעות של מפרקים ואזורי גוף (למשל הנעה של הגפיים, הנעה של הצוואר וכו').
הטיפול בטווינה מבוסס על עקרונות הפילוסופיה הסינית, על-פיהם חוסר איזון באנרגיית החיים, המכונה צ'י, עלול לגרום להיווצרות חסימות אנרגטיות, שמובילות לכאבים ומחלות בגוף ובנפש האדם. מטרת העיסוי היא לגרות את תנועת האנרגיה ולבצע בה מניפולציות לצורך השבת האיזון.
 
מטרת הטווינא
הפילוסופיה הסינית גורסת, שבריאות מיטבית היא תוצאה של זרימה חלקה והרמונית של אנרגיית החיים בתוך גוף האדם. יחד עם זאת, שעל מנת להשיג הרמוניה, צריך שגם יחסי הגומלין של האדם עם סביבתו יהיו הרמוניים, ולכן גורמים פנימיים וחיצוניים יכולים להשפיע רבות על בריאותו.
מטרת עיסוי הטווינה היא ליצור הרמוניה ואחדות בזרימת האנרגיה הפנימית של האדם וביחסי הגומלין שבינו לבין הסביבה, והוא עושה זאת באמצעות אקופרסורה (לחיצה על נקודות לאורך גופו של המטופל), לישה, מתיחות, טפיחות וטכניקות נוספות, שנפוצות גם באוסטיאופתיה ובכירופקטיקה.
 
אופן הטיפול של הטווינא
עפ"י הרפואה הסינית, לאורך ולרוחב הגוף משתרעים ערוצים המשמשים לתקשורת ולהזנה בין חלק הגוף השונים. על גבי ערוצים אלו מצויות הנקודות המפורסמות בהן אנו יודעים ששמים מחטים בשביל להשפיע על בריאות הגוף. הערוצים והנקודות אחראיים על ויסות ואיזון כלל מערכתי בגוף – שמירה על הבריאות והחוסן וטיפול במחלות וחוסר איזון. באופן עקרוני, יכול הטיפול בטווינא להיות בשימוש ולטפל בכל בעיה – ממש כמו הדיקור הסיני או צמחי המרפא. בפועל, הטיפול בטווינא נסמך על המודל הרפואי הסיני. מתוקף כך, השימוש בו והתאמתו לבעיה יעשה לאחר אבחנה.
 
 במה הטווינא מטפלת
ככלי טיפולי "שלם" אשר יכול בהחלט לעמוד ברשות עצמו, יכולה הטווינא לטפל בכל מה שהרפואה הסינית מטפלת בה. עם זאת, יש מספר תחומים בהם היא חזקה יותר ובהם נעדיף לעשות שימוש בה – לבד, או בשילוב עם כלים אחרים:
 • בעיות כאב אורטופדי – כאב גב תחתון (כרוני או אקוטי), כתף קפואה, כאבי ברכיים, צוואר תפוס, טניס אלבו (מרפק טניס), גולפרס אלבו (מרפק גולף), בעיות גידים ורצועות, כאבי פרקים ועוד.
 • הטווינא יכולה לעזור מאוד בהפחתת הגודש והעומס המקומי, הפחתת הכאב ובהחזרה הדרגתית של טווח התנועה. לכן היא מתאימה גם במצבים אקוטיים (פריצת דיסק, דלקת בגידים וכו') וגם בכרוניים (שחיקת סחוס למשל).
 • משפרת את זרימת הדם ומסייעת למערכת כלי הדם.
 • הרגעה ובעיות נפשיות – הטווינא נחשבת לטיפול מרגיע מאוד ונוח מאוד להשתמש בה לצורך הרגעה כללית של הגוף והנפש.
 • מקלה על סימפטומים של תסמונת התעלה הקרפלית בכף היד.
 • חרדות, עצבנות, חוסר שקט ומתח נפשי גבוה יכולים להיות מופחתים מיידית מרגע המגע הראשון.
 • הטווינא משמשת ככלי יעיל ביותר להרגעת המטופל לפני או אחרי הטיפול, עם או בלי השימוש בכלים הנילווים.
 • טווינא לילדים – הטווינא בשימוש פעמים רבות בטיפול בילדים. הן בבעיות שריריות (טורטיקולוזיס) והן בבעיות פנימיות כאמצעי לחיזוק המערכת וכתחליף לדיקור או לצמחים. ניתן לראות בבתי החולים בסין רופאים אשר עוסקים בטיפול בילדים באמצעות שיטה זו ומטפלים בבעיות נשימה, עיכול, שינה ואפילו התפתחות.
 
 יתרונות הטווינא
1) על הבגדים – הרפואה הסינית דואגת לשמור על הגוף מכוסה וחם. בין אם בחורף הקפוא או ביום קיץ חם, תוכלו לראות בסין אנשים שמכסים את איזורי גופם. נהוג להימנע בסין עד כמה שניתן מרוח, קור, לחות, חשיפה ישירה אל השמש וכו'.בטווינא עובדים על הבגדים. יתרון זה מאפשר נגישות בכל מצב, עבודה על כל חלקי הגוף ללא צורך בחשיפה (לא נעים בחורף להתחיל להוריד את הבגדים הרי) ומגיעה לכל מקום.
2) עבודה דינאמית – הטווינא נחשבת לטיפול דינאמי מאוד. היא יכולה להיות תזזיתית ולכסות שטח נרחב או ממוקדת ואיטית. היכולת לשנות את צורת העבודה ולא להיות מוגבלת לטכניקה אחת הופכת את הטווינא לטיפול שקל להתאימו לכל מצב ובעיה.
3) טיפול נעים ופשוט – טיפול קצר יכול להביא לשחרור והקלה מידיים.
4) נוחה לשילוב עם כלי טיפול נוספים – בין אם דיקור סיני או צמחי מרפא, חבישות חיצוניות או מוקסה, קל מאוד לשלב את הטווינא עם כלים אחרים כדי ליצור טיפול שלם ומאוזן.
5) יעילה!!! – הטווינא נחשבת לאחד מן הכלים היעילים ביותר הקיימים ברפואה הסינית המסורתית. היכולת לעזור בבעיות כאב ובמגוון רחב של בעיות אחרות באמצעות כלי זה היא עצומה.
 
טווינא – לסיכום
הטווינא משמשת ככלי עיקרי למגוון רחב של בעיות וככלי משני המשולב עם כלי טיפול אחרים, לבעיות אחרות. הטיפול נעים, נוח, דינאמי ומותאם ויכול להיות מבוצע בקלות בכל מצב עפ"י הצורך. הטיפול, והצורך בשימוש בו, מותאמים עפ"י אבחנה סינית מסודרת והיא מהווה לרוב חלק עיקרי בתהליך טיפול אקוטי או שיקומי בבעיות כאב.
 
 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com