יתרונות העיסוי ההוליסטי להרגעת מערכת העצבים

חשיבות המגע בחיי היום יום:
בחיי היום יום אנו מוצאים את עצמנו לחוצים מדברים שונים הן ממשימות שוטפות בעבודה והן מהחיים הפרטיים- אותם לחצים עשויים לשנות את המצב הבריאותי ולגרום להחמרה. העיסוי תורם לשיפור ניכר של מצב הרוח ומקדם את השקיעה של הנפש בשלווה.
עיסוי גוף מרגיע ומפנק עם שמנים שונים. שיטת העיסוי מסייעת להפגת מתחים ולהרפיית שרירים, הזרמת דם ,מועילה בשיפור חילוף החומרים בגוף ומשחרור לחצים.
המגע הוא צורך בסיסי לקיומנו כמעט כמו אוכל ושמירת טמפרטורת גוף, המגע משפר את התפתחותנו החל מהלידה, הגדילה ובמשך כל חיינו. הדרך שבא אנו מתפתחים (פיזית ונפשית/שכלית) היא ע"י קליטת גירויים ואנרגיה (מזון). הגוף מקבל גירוי דרך שמיעה, ראיה ומגע ואז הוא מגיב. כך הוא מתפתח. קליטת המגע מתחלקת במערכת העצבים לעצבים שקולטים ליטוף, לחץ וכאב.
אנו חיים בשגרה של מתח/סטרס שמוריד מאיכות חיינו. המתחים גורמים לכיווצים ברקמות של הגוף. כשהכיווצים מתרחשים באופן כרוני ומצטבר, הגוף מתרגל למצב לא בריא וחסינותו יורדת עד כדי יכולת לפתח מחלות קשות הנובעות מאותם המתחים. כיווץ הרקמות, מונע זרימת דם יעילה ואספקת החמצן לתאים כמו סילוק הפסולת במצב ירוד. מטרת העיסוי הינה לשפר את תפקוד כל המערכות בגוף.
 
משמעות המילה הוליזם ביחס לגוף האדם:
מקור המילה הוליזם הוא במילה היוונית HOLO או באנגלית WHOLE שפירושו שלם.                       ביסוד הגישה ההוליסטית נמצאת ההנחה כי כל המערכות בגוף האדם אינן מורכבות מאלמנטים בודדים. על פי גישה זו, גוף נפש ורוח חד הם, משפיעים זה על זה, ועל מכלול חיינו, בריאותנו והתנהגותנו.                                                                                                                                                                      בתחילת המאה הקודמת חדרה גישה זו לתודעת הכלל בעקבות מחקרים ומאמרים בנושא "השלם גדול מסכום חלקיו". הכוונה, היא שהדרך אל השלם והשלמות מורכבת משלל גורמים השזורים זה בזה והמשפיעים זה על זה.                                                                                                                    בנוסף, על פי הגישה חסר או עודף חד הם. ולכן, כדי ליצור מערכת מתפקדת היטב, נטיית הטבע הינה ליצור סינרגיה (שיתוף) של מספר גורמים הפועלים בשיתוף ומשלימים אחד את השני.
 
ההבדל בין דרך הטיפול במחלות של הרפואה המערבית לעומת הטיפול ההוליסטי:
 הרפואה המערבית נוטה לטפל במחלות, בתסמינים ובאיברים יחידים ויתרונה מתבטא בעיקר במקרים קיצוניים. לעומת זאת, הטיפול ההוליסטי מטפל באדם כולו ובמקור התסמין. המטפל ההוליסטי אינו מזלזל בכאבי ראש או כאבי בטן. אלא שבמקום להמתין להופעת התסמין נוקט הטיפול ההוליסטי בצעדים לאיזון הגוף, הנפש והמחשבה במטרה למנוע את הופעת החוליים.
האדם המערבי יכול בקלות לקשור בין תגובת הגוף לתגובת הנפש. אצל רבים ניכרת מתיחות בעיקר באזור השכמות, כאשר כאבי גב הם מחלת המאה (כנראה לא לחינם הומצא הביטוי "נושאים את העולם על כתפינו", כאשר אנו נמצאים בסיטואציה קשה להתמודדות). כמו כן, גם בעת פחד או מתח יש מי שיחוש כאבי בטן או התכווצויות בקיבה, ותופעה בלתי רצויה של רעד בעת כעס או התרגשות ואף בריחת שתן בלתי נשלטת והתכווצות שרירים במצבים נפשיים קשים.
הטיפול המאזן יסייע לשחרר מתחים מיותרים ולנקות את הגוף מרעלים כימיים שמקורם לעיתים רבות ברעלים שכליים או נפשיים. בנוסף, יעזור הטיפול למערכות הגוף לפעול באיזון נכון ותוך הרמוניה.
חיינו אינם מושלמים אך אנו שואפים לשלמות ולחיים נוחים ורגועים. קשה לדמיין שממחר נאכל רק מזון בריא, נשתה משקאות טבעיים, לא נתרגז, לא נדאג ונהיה פחות מתוחים. המטפל ההוליסטי באמצעות שיטות עיסוי וטיפול שונות יכול לסייע באיזון, בשחרור מתחים שריריים, ביצירת הרמוניה ובהקלה על הגוף ונפש.                            
 
השפעות העיסוי על מערכות הגוף:
  1. מערכת  הדם:                                          
העיסוי משפר את זרימת הדם, בעיקר "דוחף" ומעודד חזרה ורידית. בנוסף, הוא משפר את הובלת החמצן והמזון לכל הרקמות בגוף ומסלק פסולת. העיסוי מעודד יצור תאים אדומים ומועיל מאוד למצבי אנמיה.
  1. מערכת הלימפה:
העיסוי מחזק את המערכת החיסונית ומעודד את זרימת הלימפה לכיוון הבלוטות ועל-ידי כך מייעל את סילוק הפסולת מהתאים.
  1. מערכת הנשימה:
העיסוי משחרר את שרירי בית החזה ומאפשר נשימה מלאה יותר באמצעות הרגעת מערכת העצבים.
  1. מערכת העיכול:
העיסוי מעודד תנועה במערכת העיכול ומעודד תנועה בתוכן המעיים בכיוון היציאה.
  1. מערכת העור:
העור מתפקד כהגנה בין הסביבה החיצונית לגוף, תחזוקה שלו מחסנת. מגע בעור מעורר גירוי עצבי שמרחיב כלי דם שטחיים, בכך מתגברת תזונת העור. העיסוי מעודד את תפקוד בלוטות הזיעה, הפרשות השומן והשיער, כמו כן, הוא מסיר תאי עור מתים.
  1. מערכת השרירים והפאשיה:
העיסוי משחרר התכווצויות הנוצרות בסיבי השריר ומגדיל את טווח התנועה ע"י ריכוך והגמשת השריר. בנוסף לכך, העיסוי מגביר את זרימת הדם, התזונה ואספקת החמצן לשריר ומזרז את הליך סילוק הפסולת (חומצת חלב) מתאי השריר.
  1. מערכת העצבים:                
העיסוי מעורר את המערכת הפרה-סימפתטית ומעודד פעילות גלי אלפה במוח (הרפיה), שבעזרתם מרגיע את מע' העצבים. כמו כן העיסוי מפעיל עצבים שאחראים על מגע נעים, מדכא עצבים שאחראים על כאב.
  1. המערכת ההורמונאלית:
העיסוי מעלה את ייצור הסטרואידים ובכך עוזר לשמירה על רמת איזון בכל המערכות. כמו כן, הוא מיצר סרוטונין (מרומם מצב רוח). כמו כן, העיסוי מגרה ייצור אנדורפינים (משככי כאב) ומוריד את רמות הקורטיזול והאדרנלין (מוריד מתח פיזי ונפשי).
 
  
 
 
חשיבות העיסוי על פי מגדר:
כיום גם גברים מודעים לחשיבות של שמירה על הגוף ותחזוקה שוטפת שלו וגם הם נתונים ללחצים נפשיים ופיזיים בכל תחומי החיים, ועל כן זקוקים לעיסוי מקצועי מפנק שיוכלו להרוויח מעט שקט ונחת בזמן לגברים בלבד. העיסוי הקלאסי המוכר הוא העיסוי ההוליסטי (עיסוי שוודי) והאהוב שרוב הגברים בוחרים בו, הן מבחינת חוסר ידיעה והכרה בעיסויים אחרים והן מבחינת הצורך שלכם בעיסוי מפנק, לכיף בלבד. האמת שזה גם אחד העיסויים שהכי טובים לגוף ולנפש והוא גם מהנה במיוחד כך שבבחירת עיסוי שוודי מקיפים מגוון רחב של צרכים.
בדיוק כפי שאישה יכולה ליהנות מעיסוי על ידי מטפלת, הרי שגם גבר יכול ליהנות מעיסוי הניתן על ידי גבר מעסה המבין את צרכיו הנפשיים, הרגשיים והמנטלים באמצעות עיסוי מפנק ומרגיע.
 
 
                                                                                    
 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com