יתרונות העיסוי הרפואי על פני דיקור סיני

הקדמה

בעיני ישראלים רבים נחשב העיסוי (מסאז') לבילוי מותרות. פינוק נעים שאנחנו שומרים לביקור בבית מלון או במכון הספא העיסוי עדיין נתפס בעיני רבים כאקט מפנק בלבד. לא שפינוק זה רע, אבל הוא רק חלק מהעניין, ולעיסוי יש גם ערך רפואי חשוב ומוכח. עיסוי רפואי הוא שם כולל למגוון שיטות טיפול מגע שיסודותיהם לקוחות ממגוון סוגי טיפולי עיסוי: רפלקסולוגיה קואורדינטיבית, עיסוי רקמות עמוק, עיסוי ע"י נטרול נקודות מעוררות כאב (Trigger Point Therapy), ניקוז לימפטי, עיסוי תאילנדי על מיטת טיפולים וטווינה.
העיסוי הרפואי מטפל במגוון רחב של בעיות רפואיות: בעיות שריר שלד (בעיות אורתופדיות), כאבים כרוניים ואקוטיים, דלקות, שיקום תנועתי רפואי כתוצאה מפציעות וניתוחים, הגבלות בטווחי התנועה של השרירים, שינויים ניווניים, בעיות בזרימת דם (בצקות ודליות).


היתרונות הבריאותיים של הדיקור הסיני

דיקור סיני הוא בעל מגוון סגולות בריאותיות, והוא יכול, באופן מיוחד, להגדיל את הסיכויים להצלחה במקום העבודה ולהציע יתרונות רבים להגברת פריון העבודה שלו.
דיקור סיני עשוי גם להפחית את ההשפעות הפיזיות והרגשיות של סביבת עבודה לא בריאה או מלחיצה:
 1. הפחתת לחץ נפשי (סטרס)
 2. הפחתת כאבי גב, צוואר ומפרקים בידיים
 3. הקלה באלרגיות (כרוניות ועונתיות)
 4. הקלה בכאבי ראש
 5. הפחתת מתיחות בעיניים
 6. מערכת חיסונית משופרת – פחות ימי מחלה
 7. שיפור בהירות נפשית ואנרגיה מוגברת
 8. הקלה בבעיות עיכול

היתרונות הבריאותיים של העיסוי הרפואי
 1. העיסוי מרגיע ומשחרר את הרקמות הרכות (שרירים, גידים ורצועות ורקמות חיבור).
 2. העיסוי משחרר את זרימת הדם והלימפה ומפחית בצקות ודליות בשוקיים, בירכיים, בבטן, בצוואר ובבית השחי.
 3. העיסוי מרגיע את מערכת העצבים המרכזית.
 4. העיסוי מעורר את תגובת הגוף לרגיעה: הורדת לחץ הדם, הרגעת השרירים, האטת קצב הלב והנשימה וייצור מופלת של מורמוני לחץ.
 5. הקלה בכאבים בעוצמות שונות – הן אקוטיים והן כרוניים: העיסוי מקל על כאבי גב, כאבי ברכיים, כאבי צוואר, כאבי כתף וקרסוליים, מאפשר למטופל/ת לתפקד בצורה טובה יותר לעין שיעור בהשוואה לתפקוד ללא טיפול, מפחית כאבי ראש ומיגרנות, העיסוי מפחית נדודי שינה וכמו כן מפחית כאבים הנובעים מדלקות פרקים.
 6. העיסוי מעודד ייצור סרטונין – שהינו המוליך העצבי הידוע בכינויו "הורמון השמחה".
 7. העיסוי עשוי לאפשר ימים שלמים ללא כאבי ראש.
 8. העיסוי משפר את איכות השינה: מפחית את רמות הקורטיזול ומעלה את רמות הסרוטנין, מגביר את פעילות גלי הדלתא הקשורים לשינה עמוקה. כמו כן, העיסוי משפר את היכולת להירדם ולהישאר רדום.
 9. העיסוי מסייע לשלוט בתחושות חרדה ודיכאון: העיסוי משפר את מצב הרוח בקרב ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז. כמו כן, הוא מעלה את רמות הסרוטנין והדופמין אשר מסייעים להילחם בדיכאון. עיסוי יכול להפחית את רמות הקורטיזול, על פי מחקרים רפואיים, ביעילות של מעל 50%.
 10. העיסוי מחזק את המערכת החיסונית: משפר את תפקוד תאי הדם הלבנים, הנלחמים במחלות. הורמון הקורטיזול משמיד את תאי ההרג הטבעיים העוזרים לגוף למנוע מחלות. כתוצאה מהפחתת רמת הקורטיזול, תאי המערכת החיסונית אינם נמצאים בסכנה.
 11. העיסוי מייצר לימפוציטים(שם כולל לשלושה סוגים של תאי דם לבנים, שנקראים כך כיון שעיקר פעילותם מבוצעת במערכת הלימפה) ומסייע להפחית את חומרת תופעות הלוואי של טיפולים כימותרפיים.
 
יתרונות העיסוי הרפואי על פני דיקור

מטופלים רבים נרתעים מלקבל טיפול בדיקור ממספר סיבות: בראש ובראשונה הדיקור יוצר אסוציאציה של בדיקת דם, תחושת הזרמים החשמליים המתקבלים בעיסוי גורמת למטופלים רבים להירתע מדיקור. כמו כן, יעילות הדיקור הסיני הולכת ופוחתת עם העלייה בגיל, מטופלים רבים מגיעים לעיסוי או לטיפולי מגע לאחר שהדיקור לא סייע להם לטענתם. הם חוו סדרה של טיפולים ביחידות של רפואה משלימה בקופות חולים, או לחילופין אצל מטפלים ולא ראו תוצאות משמעותיות לבעייתם.


כיצד התפתח תחום העיסוי הרפואי

עיסויים, באופן כללי היו בשימוש ככלי לטיפול רפואי בסין כבר לפני למעלה מ – 5000 שנה. אולם פרופסור סילס ווייר מיטשל ( 1829 – 1914 ), נוירולוג מפילדלפיה בארצות הברית, נחשב בתור האדם המערבי הראשון שהביא את שיטת העיסוי הטיפולי לידיעת קהילת הרפואה האמריקאית. בשנת 1884 כתב דאגלס גרהאם, רופא שמקורו בבוסטון מסצ'וסטס, מסה מעשית על עיסויים, המתמקדת בטיפול במחלות והפרעות ספציפיות באמצעות עיסוי ככלי טיפולי.
בסוף המאה ה-19 רופאים אנגלים כתבו ספרים על העיסוי כטכניקה רפואית טיפולית. לכן, העיסוי הרפואי החל להופיע גם במסגרת הספרות הרפואית באירופה, והועבר כחלק מתכנית הלימודים במוסדות השכלה הגבוהה. גם ברוסיה החלו רופאים להשתמש בתרגילי עיסוי ותנועה כחלק מן הפרקטיקה הרפואית שלהם בעבודה עם מבוגרים, ובהמשך גם שילבו אותם ככלי טיפולי במסגרת מרפאות להתפתחות הילד.
בדרך זו הפכו העיסויים לשיטה פופולארית של טיפול רפואי כבר בסוף המאה ה-18.  כיום משמשים עיסויים רפואיים ככלי טיפולי נפוץ ומקובל מאוד עבור טיפול במגוון רב של מכאובים, פציעות ובעיות רפואיות.


מטרת העיסוי הרפואי

מטרת העיסוי הרפואי היא לשפר את תפקודן של מערכות רבות בגוף לרבות המרצת זרימת הדם בגפיים, הפחתת מתח בשרירים, הפחתת כאבי שרירים, כאבי גב וכאבי ראש, שיפור טווח התנועה של מפרקים והקניית רוגע.
טכניקות העיסוי מותאמות לכל מטופל על פי צרכיו ובעיותיו. במהלך העיסוי הרפואי המטפל עושה שימוש במגוון שיטות לרבות עיסוי שוודי, מתיחות והנעת מפרקים, עיסוי עמוק הכולל לחיצות (נקודות טריגר) ועוד.


שיטות העיסוי הרפואי ברפואה האלטרנטיבית

העיסוי הרפואי מותאם אל המטופל רק לאחר ביצוע תהליך של אבחון והערכה יסודיים על ידי המטפל בעיסוי הרפואי, כאשר טכניקות הטיפול המדויקות בעיסוי הרפואי נקבעות כהתוויה ספציפית עבור הצרכים הפרטניים והמטרות האישיות של המטופל. ישנן שיטות טיפול שונות שמטפלים עושים בהן שימוש במסגרת העיסוי הרפואי והן כוללות בין היתר כלים הלקוחים מטכניקת העיסוי ההוליסטי (השוודי), עיסוי רקמות עמוק, עיסוי בעזרת לחיצות ממוקדות על ידי נטרול נקודות מעוררות כאב      ( Trigger Points ) , עיסוי שיקומי, טווינה לבעיות אורטופדיות, עיסוי תאילנדי על מיטת טיפולים, ניקוז לימפטי להפחתת בצקות ונפיחויות (ברגליים, בבטן, בבית השחי ובצוואר), מתיחה והנעה של מפרקים בשיטות מגוונות, ועוד. העיסוי הרפואי מוכר גם בשמות עיסוי קליני או עיסוי טיפולי. עיסוי רפואי מבוצע בשכיבה כאשר המטופל נמצא על שולחן טיפולים (או מיטת טיפולים).
גם בעיסוי הרפואי, גוף המטופל יהיה מכוסה כולו במגבת או סדין, והמטפל יחשוף כל פעם אזור אחר בגופו של המטופל, הרלוונטי לאותו שלב בטיפול. במסגרת העיסוי הרפואי עושים המטפלים לעתים קרובות שימוש בשמנים טיפוליים כמו שמן שקדים ולפעמים מוסיפים אליהם גם תמציות שמנים ייעודיות לטיפול בהתוויות רפואיות ספציפיות.


סיכום
למרות שהרפואה הסינית קיימת למעלה מ-4000 שנה והותאמה לצורכי האדם המערבי ויעילותה בטיפול במחלות ובכאבים שונים הוכחה מעל כל צל של ספק, מטופלים רבים נרתעים מהדיקור הסיני עקב אסוציאציות מתחום הבדיקות הרפואיות, מחוויות שליליות בעבר וחוסר שביעות רצון מקבלת תוצאות חיוביות לאחר סדרת טיפולים. תופעה זו מתגברת ככל שגיל המטופלים גבוהה יותר. הפתרון האולטימטיבי למגוון רחב של כאבים אקוטיים או כרוניים הוא עיסוי רפואי במגע.

 

<->

 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com