טיפול בדלקת ובכאבי אוזניים
הגדרה

דלקת אוזניים היא מונח כללי המתאר דלקת או זיהום של האוזן. נהוג לחלק את דלקת האוזניים ל3 קטגוריות לפי מיקומה:
1. דלקת האוזן החיצונית המתבטאת בכאבים המתחזקים בנגיעה באוזן או במשיכתה, באודם בתעלת השמע ובהפרשות.
2. דלקת האוזן התיכונה הנפוצה אצל ילדים ומתבטאת בכאבים חזקים, חום, הפרעות בשמיעה ובשיווי משקל, הפרשות המתחזקות עם קרע בעור התוף ואודם באזור זה.
3. דלקת האוזן הפנימית המתבטאת בעיקר בסחרחורת.

הגורמים לכאבי אוזניים

מערכת חיסון חלשה המובילה לתופעות חוזרות ונשנות של כאבי גרון, דלקות גרון, דלקות אוזניים כרוניות ובעיות כמו כאבי ראש ואלרגיות. מערכת החיסון בגוף נחלשת על רקע תזונה לא נכונה המערבת חומרים רבים שהגוף מתקשה לפרק אותם כמו סוכרים חומרי שימור, צבעי מאכל והורמונים. בפירוק של חומרים לא טבעיים ורעלים המערכת הלימפטים (החיסונית) נחלשת. מערכת אף – אוזן – גרון קשורה למעבר של חומרים בין הריריות, דלקות גרון שלא טופלו כראוי עלולות לגרום להופעתם של כאבי אוזניים או בעיות אוזניים בהמשך החיים.
הצטברות נוזלים הגורמת ללחץ באוזן התיכונה, נוזלים באוזן התיכונה מפונים ע"י תעלה המפנה אותם לחלל הלוע, בתעלה זו רקמה רירית שבמקרים של אלרגיה או התקררות עלולה להתנפח ובעקבות כך להיסתם. הביטוי המידי ותחושה של כאבי אוזניים, מליאות באוזניים וירידה בשמיעה. התפתחות חיידקים המשגשגים בתעלה יגרמו לכאבי אוזניים לאחר המראה או טיסה. הכאבים מופחתים בעזרת פמפום, זאת אומרת סתימת האף והפה תוך כדי פעולת נשיפה המחדירה אוויר לחלל האוזניים, משווה לחצים וע"י כך מפחיתה כאבי אוזניים.
פטריות המתפתחות לאחר שחייה בים או בבריכה. כאבי אוזניים נוצרים על רקע פטרייתי ויש בדרך כלל הפרשה מהאוזן. 
כאבי אוזניים במעבר מחום לקור, על פי הרפואה הסינית תופעה זו קשורה לחוסר איזון של מערכת החיסון.

הטיפול בכאבי אוזניים על פי גישת הטיפול המערבי 
הטיפול בכאבי אוזניים כולל בד"כ מתן אנטיביוטיקה או חומרים להורדת הגודש במערכת הנשימה. אנטיהיסטמיניים מקטינים את הגודש בריריות ועל ידי כך משפרים את תנועת הנוזלים בצינור חצוצרת השמע. 

הטיפול בכאבי אוזניים על פי הרפואה הסינית
במקרה של בעיה כרונית הדיקור הסיני יעיל מאוד לבעיות מסוימות של כאבי אוזניים. ההשפעה של טיפולי הדיקור בכאבי אוזניים באה לידי ביטוי בחיזוק המערכת החיסונית ללא תרופות ואנטיביוטיקה ובהפחתת סטרס ומתח הגורמים לתופעות כמו חריקת שיניים והפרעות של מפרק הלסת. תופעות במפרק הלסת גורמות בהקרנת כאב לאוזניים.

דרכי טיפול אלטרנטיביות נוספות:

נרות הופי, רפלקסולוגיה קואורדינטיבית.
 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com