הקדמה

מפרק הקרסול הוא המפרק המחבר בין השוק לכף הרגל והוא נושא את כל משקל הגוף בכל צעד שאנו מבצעים. כאב בקרסול הינו מצוי ועלול להתהוות באוכלוסיות גיל שונות. ספורטאים הם הראשונים לסבול מכאבים בקרסול בגלל עומס רב ובגלל תנועה חוזרת ונשנית הגורמת לשחיקה ועייפות של גידי מפרק הקרסול. יחד עם זאת, גם פעילות מתונה כמו הליכה מרובה, עלייה במדרגות או משחק טניס עלולים לעורר כאבים בקרסול. וכן נפילה ברחוב עלולה לגרום לתופעה זו.

מפרק הקרסול הוא מפרק חזק ויציב אודות למבנה העצמות והרצועות שלו והשרירים החזקים שסביבו. המבנה האנטומי של הקרסול, מאפשר לו לעמוד בכאבים יומיומיים הנובעים מפעילות יומיומית.

אנטומיה של הקרסול

בחלקו המקורב של הקרסול נמצאים המשטחים המפרקיים של הפטישונים והפן התחתון של השוקה, כולם ממוקמים בקצוות המרוחקים של השוקה והשוקית. המשטחים המפרקיים של השוקה והשוקית מרכיבים יחדיו את צורת האות ח.  
בחלק התיכון של הקרסול ממוקמת רצועת הדלתא. רצועת הדלתא הרחבה והחזקה נאחזת בפטישון התיכון של השוקה ומשם מתפרסת לכיוון מטה בחיבורים לעצם העקב (calcaneus), לערקום ולעצם הסירה (navicular) בתצורה דמוית משולש שהעניקה לרצועה את שמה.
בחלקו הצידי של הקרסול שלוש רצועות המחברות בין הפטישון הצידי של השוקה לערקום ולעצם העקב.

הגורמים לפגיעה קרסול

שימוש בנעלי עקב – נעלי עקב או כפכפים שטוחים עלולים לגרום לכאבי קרסול כרוניים, מאחר שהגידים נושאים במאמץ רב ולא קיים מצב של איזון עומסים נכון של גידי כף הרגל והקרסול.

טראומה או חבלה – בעת סיבוב של הקרסול, הנקרא נקיעת קרסול נמתחים הגידים, הרצועות והשרירים. נקיעת קרסול מתרחשת בעיקר בצד החיצוני של הקרסול ובעקבותיה הקרסול עלול להתנפח. סימניה באים לידי ביטוי בכאבים ומגבלות בתנועה המונעים הליכה או ריצה, קושי בהליכה על גבי משטחים לא ישרים, נוקשות, תחושה שהמפרק אינו יציב והקרסול בורח ונקעים חוזרים. הטיפול השיקומי כולל טיפול באולטראסאונד, לייזר רך, עיסוי רפואי מקומי ובהמשך גם גלי הלם.

דלקת בקרסול – הדלקת נוצרת בעקבות מאמץ יתר של מפרק הקרסול. אנשים בעלי עודף משקל המכביד על הקרסול או ספורטאים סובלים בעיקר מדלקת. בתחילת הטיפול מומלץ לבצע קירור וטיפול תרופתי אנטי דלקתי לזמן מוגבל, לאחר מכן תהליך השיקום יכלול גלי קול, לייזר רך, דיקור מחטים, ועיסוי רקמות עמוק.

דלקת פרקים או מחלה אוטואימונית – דלקת פרקים שיגרונית ( Rheumatoid arthritis ) היא מחלת פרקים שבה מערכת החיסון של הגוף תוקפת תאים, רקמות או מפרקים בגוף וגורמת להריסתם באופן הדרגתי. מפרק הקרסול עלול להיפגע, וכתוצאה מהניוון שהתפתח המפרק ייהרס וכאבים עזים בקרסול יופיעו הן בזמן פעילות והן בזמן מנוחה. כמו כן עלולה להתרחש תחושה כללית לא טובה, חום, עייפות בלתי מוסברת והתנפחויות של מפרקים נוספים בגוף, לרוב בשני הקרסוליים, בשני כפות הידיים ובשתי הכתפיים. 
כאבי קרסול עקב שחיקת סחוס ושינויים ניווניים (אוסטיאואתריטיס) – כאבים כרוניים מתחילים להתהוות בחלקי הקרסול השונים ומקרינים לחלק העליון של כף הרגל ולאצבעות כף הרגל בעת שחיקת סחוס הנובעת משינויים ניווניים המתרחשים עם הגיל.
כאבים נוספים בעקב דורבן או פסיטיס – כאבים אלו נובעים מעודף משקל, יציבה לא נכונה או מאמץ יתר.​

דרכי טיפול:

עיסוי שיקומי, עיסוי רקמות עמוק, דיקור סיני, סוג'וק, Trigger Points Therapy.טיפול בכאבי קרסול

 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com