עיסוי הוליסטי


הקדמה
עיסוי הוליסטי מאופיין ברכות וזרימה ומטרתו היא בראש ובראשונה לאפשר למטופל להירגע ולהשתחרר מן המתחים והלחצים שהצטברו בו במהלך היום. העיסוי ההוליסטי הוא חלק מפילוסופיה הרואה באדם הויה שלימה, אשר חלקיה בלתי ניתנים להפרדה, כלומר השלם גדול מסך חלקיו. הטיפול ההוליסטי מתרכז באדם כמכלול ולא בתופעה או סימפטום פרטני, העיסוי ההוליסטי הינו עיסוי של שיטה המשתמשת בשמנים, שבבסיסם שמן שקדים ושמנים נוספים כדוגמת שמן זרעי ענבים להרגעה ולהנאת המטופל. העיסוי מתייחס למגוון טכניקות המתוכננות להרגעת השרירים על ידי יישום של לחץ על השרירים כנגד השרירים העמוקים או כנגד העצמות בשילוב לישה באותו הכיוון של זרימת הדם בחזרה ללב. העיסוי מיועד לשפר את זרימת הדם בגוף ולהזרים חמצן חדש אל השרירים ובכך לאפשר להם לשחרר רעלנים הנעוצים בהם.

טכניקות בסיסיות של העיסוי
1. אפלוראז' – לטיפות חזקות עם כף היד, אגודלים או קצות האצבעות.
2. פטריסג' – תנועות לישה עם הידיים, אגודלים או קצות האצבעות.
3. הקשות קצביות – מכות או טפיחות מהירות בעזרת גב כף היד בשרירים ובשכמות.
4. חיכוך – לחץ מעגלי עם כפות הידיים או האגודלים וליצירת חיכוך לחימום הרקמות.
5. רטט – תנודות מהירות של הידיים המנערות או מרעידות את הגוף.
6.תנועות פסיביות או אקטיביות לכיוף ומתיחה של האיברים.


התועלות מן העיסוי
העיסוי מקצר את זמן ההחלמה ממתח השרירים המצוי בגוף על ידי ניקוי הרקמות מחומצות חלב, חומצות שתן ופסולת של תוצרי תהליך חילוף החומרים בגוף. כמו כן הוא מגביר את קצב מחזור הדם ללא יצירת עומס על הלב. העיסוי מותח ומגמיש את הרצועות והגידים וממריץ את פעילות העור ומערכת העצבים מחד גיסא, ומאידך מרגיע את העצבים ומאפשר הרפיה נפשית. העיסוי משפר את זרימת הדם והלימפה, מחזק את מערכת החיסון, ומפחית מתחים תוך הגעה לאיזון אנרגטי של המטופל (הומאוסטזיס).

כיצד מתבצע הטיפול?
העיסוי מתבצע כאשר המטופל שוכב בלבוש תחתון בלבד ומכוסה בשתי מגבות גדולות. כאשר המטפל עובד על הגב, הגב בלבד חשוף ושאר איברי הגוף מכוסים. העיקרון במהלך העיסוי הוא שהאזור היחידי שחשוף הוא האזור שבו מטפלים.

למי מתאים הטיפול?
הטיפול בעיסוי הוליסטי למעט מקרים המהווים התווית נגד לטיפול בעיסוי. כמו כן הטיפול מתאים לכל אדם המבקש להירגע או סתם לפנק את עצמו, העיסוי מתאים מאוד לאחר פעילות גופנית מאומצת בגלל הזרמת הדם לשרירים.

מאפייני העיסוי ההוליסטי
ההסתכלות על המטופל היא על השלם גוף – נפש – רוח. העיסוי ההוליסטי מתמקד לא רק בסימפטומים של הבעיה אלא גם במקורם. העיסוי ההוליסטי כולל עבודה על כל הגוף, אף אם ניתן דגש על אזור או איבר מסוים.  
 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com