שאלות ותשובות

 1. אני זקוק לסיוע בשל בעיה כרונית ועדיין מתלבט האם טיפול אלטרנטיבי הוא הטיפול המתאים לי. מה יכול לעזור ולסייע לי להאמין בהצלחת הטיפול?
  בקשת המלצות מקבוצות מיקוד בפייסבוק הסובלות מבעיות כרוניות דומות, קריאת מאמרים באינטרנט.
   
 2. אני מעוניינת להגיע לטיפול... האם הטיפולים מוכרים על ידי חברות הביטוח?
  הטיפולים מוכרים ע"י חברת "פמי – פרימיום", המכסה את כל ביטוחי הרפואה משלימה של כל חברות הביטוח בארץ. כל מי שיש לו ביטוח רפואי ואף חלקי בתוספת פרמיה חודשית קטנה בין 20-35 ש"ח (משתנה בהתאם לגיל) לסעיף ביטוח רפואה משלימה, זכאי ל-16 טיפולי רפואה משלימה בהחזר של 50% לכל טיפול. 
   
 3. מה ההבדל בין טיפול פיזיותראפי של קופ"ח או כל טיפול קונבנציונאלי אחר לטיפולים ב"מרפאת אור הנר לחופש מכאבים"?
  ראשית, הטיפול נמשך כשעה וחצי ולפעמים אף יותר בסבלנות מרובה תוך מתן קשב לצורכי המטופל. שנית, הטיפול משלב 2-3 שיטות טיפול בכל מפגש טיפולי, מה שמעצים את הטיפול והסיכוי להחלמה מהירה. שלישית, מתבצע מעקב לאחר 24 שעות ו48 שעות במצבו של המטופל כדי לבחון אם יש ריאקציות לטיפול ולקבל החלטה לגבי המשך הטיפולים. ולבסוף, מבוצע אבחון תנועתי אורתופדי עבור כל מטופל.
   
 4. האם הטיפול במוקסות, כוסות רוח והקזת דם כואב, או יכול לגרום נזק? 
  א. הטיפול באמצעות מוקסות נטולות ריח נעשה באופן עקיף ומיועד לחימום נקודות קור לפני הוצאת המחטים.
      כמו כן, הוא מיועד לחימום איברים נדרשים כמו כליות גם ללא מחטים. החימום עדין ונעים. הטיפול אינו גורם נזק כלשהו.
  ב.    הטיפול בכוסות רוח מתבצע לאחר מריחת אזור הגו הרלוונטי (כתף, שכמות, גב עליון, גב תחתון, אגן, עקב) בשמן. בשלב ראשון הכוסות עומדות במקום אחד (נייחות) ולאחר מכן מניעים את הכוסות על גבי השמן. מטרת הטיפול לבצע סירקולציה של דם והוצאת דלקות והוא עשוי להיות כואב כתלות במצבו הבריאותי של המטופל וגילו. טיפול בכוסות רוח יעיל מאוד במקרה של כאבי גב תחתון המקרינים לרגל, כאבי גב עליון התקררות ועוד. אין נזק למטופלים שאינם סובלים מבעיות לבביות.
  ג.    הקזת דם מתאימה במיוחד למטופלים בעלי ורידים באזור כפף הברך לטיפול בכאבי ברכיים, כאבי סיאטיקה (דלקת בעצב האישיאס הגורמת לכאבי גב תחתון המוקרנים לרגל) לדורבן בעקב הרגל משולב עם כוסות רוח, ההקזה מתבצעת במחטים מיוחדות ובאופן סטרילי עם חומרים מחטים ומקרישי דם. הדקירה הנקודתית כואבת לשברירי שניות.
   
 5. כיצד מתייחסים הרופאים הקונבנציונאליים לטיפולים כגון  Trigger points therapy ורפלקסולוגיה קואורדינטיבית ולמידת האפקטיביות שלהם? 
  התשובה תלויה במידת פתיחותו של הרופא לטיפולים אלטרנטיביים ולאסכולת בית החולים שבו הוא התמחה. ישנם אורתופדים ורופאי משפחה שאינם מאמינים ברפואה אלטרנטיבית, ולעומתם רופאים אחרים שמכירים ביעילותם וערכם של טיפולי הרפואה המשלימה בבעיות אורתופדיות שאין להן מענה תרופתי מספק לטווח ארוך או לחילופין כאשר המטופלים אינם מסכימים להתערבות ניתוחית.
   
 6. האם יש מחקרים על יעילות הטיפולים?
  מחקרים בוצעו במרכז הרפואי אסף הרופא לבדיקת יעילות הטיפול המשולב  בפגיעות אורתופדיות.
  חדש וראשון מסוגו בארץ נערך שם בימים אלה לבדיקת יעילות הטיפול המשולב בפגיעות אורתופדיות. המטופלים מגיעים למיון בשל מגוון בעיות אורתופדיות - כאבי גב וצוואר עזים, גב תפוס, צליפת שוט לאחר תאונת דרכים והפרעות שונות במערכת העצבים - ובתנאי המחקר חלקם מועברים לטיפול חירום משלים בכירופרקטיקה ובדיקור למשך 20-30 דקות. הטיפול נעשה בחדר צדדי, והוא נוסף לטיפול המקובל הניתן על ידי אורתופד במיון. מטרת המחקר היא לבדוק את השפעת הרפואה המשלימה על תהליך הריפוי.  להערכת הרופאים במרכז הרפואי משפר את יכולת התנועה,  מוריד את רמת הכאב, מגביר את שביעות הרצון, מפחית מהדרישה של המטופלים לתשומת לב מצד אנשי הצוות, ומוביל לעזיבתם של מטופלים את המיון מהר יותר. במחקר שפורסם ב2009 דיווחו חוקרים ממלבורן על ניסיון לשלב 30 דקות דיקור סיני בחדר מיון לטיפול בכאב קיצוני. נתונים שנאספו מ-524 נבדקים הראו ירידה של 45 אחוז בממוצע בתחושת הכאב למטופלים שסבלו מכאבי גב, ראש ובטן. 
   
 7. כמה טיפולים יש לבצע על מנת להרגיש שיפור במקרים של בעיות בשרירים ובמפרקים?
  התשובה משתנה ממטופל למטופל, ישנם מטופלים החשים בשיפור מדהים לאחר שני טיפולים, במרבית המקרים נדרשים בין 5-10 טיפולים בתדירות של אחת לשבוע.
   
 8. האם מומלץ לשלב את הטיפולים ב"מרפאת אור הנר לחופש מכאבים" עם טיפולים קונבנציונאלים?
  הטיפולים ב"מרפאת אור הנר" אינם סותרים את הטיפולים הקונבציונליים ומומלץ ביותר לשלבם עם טיפולי פיזיותרפיה, הידרותרפיה וכיוצא בזה.
   
 9. האם אוכל לציין מהי שיטת הטיפול המועדפת עלי ולמה הכוונה בשילוב טיפולים?
  בהחלט. מטופל המציין שהיה לו ניסיון מוצלח בשיטת טיפול מסוימת – תכובד העדפתו. שילוב טיפולים משמעותו שילוב מספר שיטות טיפול במפגש טיפולי, לדוגמא בכאבי גב תחתון ניתן לשלב שיאצו סיני, כוסות רוח נעות, דיקור ועיסוי רקמות עמוק. דוגמא נוספת היא טיפול באלרגיות או בדלקת סינוסיטיס כרונית המשלבת טיפול בנרות הופי, רפלקסולוגיה קואורדינטיבית ודיקור סיני או סוגו'ק.
   
 10. האם הטיפולים בקליניקה מתאימים לכל גיל?
  כן, הטיפולים מתאימים הן לתינוקות ולילדי הגן בניקוי אוזניים באמצעות נרות הופי ובאמצעות רפלקסולוגיה קואורדינטיבית והחל לגילאי העשרה עבור דרך מבוגרים בוגרים והגיל השלישי, במגוון טיפולים כדוגמת עיסויים הוליסטיים, עיסויים רפואיים משולבים, עיסוי רקמות עמוק, עיסוי הוליסטי, שיאצו סיני, רפלקסולוגיה קואורדינטיבית, סוג'וק, דיקור סיני ודיקור אוזן. הטיפולים מותאמים בעוצמתם ובקצבם לגיל המטופל. 
   
 11. מה ההבדל בין עיסוי רפואי לעיסוי אחר?
  עיסוי רפואי הוא במהותו טיפולי ומטרתו להקל בכאבי שרירים ומפרקים. עיסוי ספא הוא יותר מפנק וחוויתי ומתאים יותר כמתנה או בילוי משותף.
   
 12. מה ההבדל בין עיסוי הוליסטי(שוודי) לבין עיסוי רקמות עמוק?
  העיסוי השבדי ביחס לעיסוי רקמות עמוק הוא עיסוי עדין יותר, רך, שנועד כדי להעניק תחושה מפנקת תוך כדי, בעיקרו. על מנת להשיג חיכוך מופחת ומשיכות תנועה ארוכות, משתמשים בשמן חם - שיכול להיות גם ארומטי. אפשר לשלב בו גם עיסויים אחרים כמו אבנים חמות, עיסוי קצוות ועוד. עיסוי רקמות מתמקד על פי אותן התנועות אולם מטפל ברבדים עמוקים יותר של השריר. עיסוי רקמות עמוק הוא איטי יותר ואינו מתבצע על כל הגוף בו זמנית.
   
 13. מה ההבדל בין טווינה לעיסוי רפואי?
  טווינה היא שיטת עיסוי סינית עתיקה המטפלת בכאבים ע"י איזון של ערוצי אנרגיה בגוף במגע, ועובדת על המרידיאניים (ערוצי אנרגיה ברפואה הסינית) בטכניקות מיוחדות. עיסוי רפואי לעומת זאת הוא שיטת עיסוי שפותחה ושוכללה באירופה ובארצות הברית. היא נשענת על אבחון מעולם האורתופדיה ומטפלת בטכניקות זהות לפיזיותרפיה.
   
 14. אני סובלת מסקוליוזיס (עקמת) האם עיסוי רפואי יכול להקל על הכאבים הכרוניים?
  עיסוי שיקומי הפועל על סיבי רוחב עשוי לשפר במידה משמעותית את הכאבים ואת השרירים התפוסים הנגרמים בגלל בעיית שלד עקומה כן, עיסוי רקמות עמוק עשוי לשחרר את הרקמות העמוקות.
   
 15. האם העיסוי הרפואי הוא ללא בגדים?
  הטיפול בעיסוי כרוך בהנעת השרירים והמרצת הדם לכן יש צורך בשימוש בשמן עיסוי על מנת לא לפגוע בעור של המטופל ואפשר תנועות חלקות ומהירות. אולם על המטופל/ת ללבוש מכנס קצר או תחתון.
   
 16. אני עובד שעות רבות מול המחשב ובישיבה מרובה ועובד תחת לחץ גדול במסגרת העבודה שלי אני סובל מכאבים בשורש כף היד באצבעות ובדלקת שורש כף היד, האם עיסוי רפואי מתאים לי?
  כן, נטרול נקודות מעוררות כאב בשילוב עם עיסוי רקמות עמוק או עיסוי שיקומי עשוי לשחרר את שרירי כף היד, ולהקטין באופן משמעותי את הדלקת בתעלה הקרפלית של היד.
   
 17. אני סובל מכאבים עזים בגב. כמה טיפולים עלי לקבל?
  מספר הטיפולים הנדרש תלוי בגיל המטופל  מטופל לאחר טיפול בודד עשוי לחוש פלאים.
    18. מה הייחודיות שלך כמטפל אלטרנטיבי?
          
בכל מפגש טיפולי לאחר אבחון מדוקדק אני משלב 2-3 שיטות טיפול, אשר מטרתן להעצים את הטיפול האלטרנטיבי, ולתקוף את הבעיה הרפואית מכיוונים שונים. 

להלן מספר דוגמאות:
כאבי גב תחתון המקרינים לרגל (סכיאטיקה) – שילוב של שיאצו סיני לאורך השוק האחורית, כפף בהרך האחורית, הירך האחורית ועצב האישיאס (בדגש על השריר האגסי), כוסות רוח נעות עם שמן על גבי עצב האישיאס שבאגן והחוליות המותניות ודיקור סיני משולב במוקסות לאורך מרדיאן שלפוחית השתן בשוק האחורית בכפף הברך, בירך האחורית ובעצב האישיאס ורפלקסולוגיה קואורדינטיבית תוך כניסת המפרק של המטפל לעקב המטופל.
 
כאבי גב תחתון המקרינים לרגל (סכיאטיקה) – שילוב של עיסוי רקמות עמוק ונטרול נקודות מעוררות כאב (טריגרים).
 
כאבי ברכיים – שילוב של דיקור סיני, טייפים רפואיים מתוצרת קינזיו טייפינג, ורפלקסולוגיה קואורדינטיבית.
 
כתף קפואה – שילוב של עיסוי רקמות עמוק וסוג'וק(דיקור קוראני).
 
כאבי מרפקים (טניס אלבו וגולף אלבו) -  שילוב של עיסוי שיקומי(עיסוי הלוך וחזור לאורך סיבי רוחב בלבד וללא שמן) עם נטרול נקודות מעוררות כאב וטייפים רפואיים.
 
אלרגיה עונתית (נזלת כרונית, התעטשויות וכאבי ראש) – שילוב של נרות הופי, רפלקסולוגיה קואורדינטיבית במערכת הנשימה ובמערכת הלימפה ודיקור סיני.
 
מצבי מתח טראומה ודיכאון – שילוב של הילינג יהודי באמצעות עשר הספירות בקבלה, ביואורגונומי וכלי הפשטות שבאלוקות.
 
כאבי דורבן – שילוב של הקזות דם בעקב הרגל וכוסות רוח.
 
בעיות במערכת העיכול (מחלות קוליטיס וקרוהן) – שילוב של רפלקסולוגיה קואורדינטיבית דיקור סיני או סוג'וק וטייפים.
 
פריצות דיסק – עיסוי רקמות עמוק ודיקור.
 
 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com