E.F.T - טכניקה לשחרור רגשי

מבוא

ה-E.F.T משחרר מטען רגשי עודף או עומס רגשי ממצבים של טראומה, חרדה, מועקה ,דיכאון, יאוש, מתח ולחץ, כעס, אשמה, צער, תסכול, התמכרויות; וכן מצבים פיזיים כמו כאבים, עצירויות, כאבי גב, כאבי נשימה ועוד.
הבסיס של E.F.T עומד מאחורי התבנית הבאה:
הסיבה שכל הרגשות השליליים היא הפרעה במערכת האנרגטית של הגוף. טראומה מביאה לקצב אנרגטי שמביא לרגש שלילי.

אופן הטיפול

הטכניקה מתבצעת ע"י טפיחות בעזרת קצות האצבעות על קצות המרדיאנים בגוף. בטיפול הראשון מציעים למטופל מעין כיול ע"י עיסוי באיזור הרך בין עצם הבריח לצלעות ע"י אמירת המשפט הבא 3 פעמים:
"למרות מגרעותיי, בעיותיי ושגיאותיי אני אוהב ומקבל את עצמי באופן מוחלט ושלם" 
כיול זה נעשה פעם אחת בלבד בטיפול הראשון ואין צורך לחזור עליו. 

בתחילה נגדיר את הנושא עליו נעבוד למשל כאב ראש. נראה אלו רגשות קיימים בתוכנו ביחס לכאב הראש והיכן הם יושבים בראש. ניתן גם למצוא סיטואציה הקשורה לנושא שנוכל לעבוד עליה ולהגדיר אלו רגשות עולים בעקבותיה, או שנתייחס לרגשות שהמטופל חווה עכשיו לגבי הכאב ראש. 
לאחר הגדרת האזור הכואב והרגשות נדרג אותם בסקלה של מספרים מ-0 ל-10, ש-10 מסמל את דרגת הפחד/כאב/טראומה הגבוהה ביותר ו-0 הנמוכה ביותר (אליה אנו שואפים).

ארבעת שלבי הטיפול

שלב א: ההכנה/איפוס
שלב זה משחרר את המטופל מהיפוך פסיכולוגי שהוא מצב בו אדם רוצה להשתחרר ממצב מסוים, אבל בתת מודע ישנה התנגדות לשינוי. האיפוס נעשה ע"י אמירה מתקנת הנאמרת 3 פעמים, כאשר תוך כדי האמירה מעסים את הנקודה הרגישה בחזה העליון או מקישים על "נקודת הקראטה". מטרת האמירה המתקנת היא לשחרר את ההיפוך הפסיכולוגי שנגרם מתוצאה ממחשבות שליליות.
האמירה: "למרות שאני מרגיש/שיש לי _____ אני אוהב ומקבל את עצמי באופן מוחלט ושלם וסולח לעצמי" 

שלב ב: הנקישות
נוקשים  בעדינות על קצות המרידיאנים על מנת להחזיר את הזרימה האנרגטית לתקנה. נוקשים בעזרת האצבע והאמה כ-7 פעמים בכל מקום.ישנן 12 נקודות להקשה החל מהנקודה שבגבול שבין הגבה לאף ועד "נקודת הקראטה" שנמצאת מתחת לזרת. 

שלב ג: 9 הפעולות לזירוז השחרור הרגשי
כאשר מארגפים את היד מופיעות על גב היד בליטות של עצמות. מושכים קו דמיוני בין הבליטה של הזרת לבליטה של הקמיצה. הנקודה שנוקשים עליה נמצאת בשקע שבין שתי הבליטות. בזמן שנוקשים על נקודה זו מבצעים 9 פעולות כמו: עצימת עיניים, פקיחת עיניים, הסתת העיניים ימינה או שמאלה בלי להזיז את הראש, גלגול שלם של העיניים לכל אחד מהצדדים בנפרד, עמעום בעיניים עצומות מנגינה של שיר שמח למשך כמה שניות, ספירה בקול מ-1 עד 5 ולסיום עמעום מנגינה של שיר במשך מספר שניות בעיניים עצומות.

המטרה של חלק זה של ה-E.F.T הוא לבצע כוונון עדין של המוח בעזרת נטיות עיניים עמעום וספירה, תנועות העיניים יוצרות אינטגרציה מסויימת במוח. חלק זה מייעל את התהליך ומזרז את השחרור הרגשי.


שלב ד: הנקישות
חוזרים על שלב ב תוך כדי המשפט המקורי, במידה ולא הגענו לעוצמה 0 נמשיך בסבב חדש עם אמירה מתוקנת.

סיכום


בשיטה זו ניתן לשחרר במהירות הן מכאובים פיזיים והן כאבים רגשיים.

Emotional Freedom Techniques

 
מרפאת אור הנר - לחופש מכאבים
מודיעין (מרכז רננים מכבים , קומה ב' )  • חולון
054-6387294
nirchaim2@gmail.com